captcha

Jūsų klausimas priimtas

Europarlamentarai pagyrė Lietuvos įstatymą dėl Astravo AE

Europos Sąjunga (ES) turi daryti daug daugiau tam, kad apsaugotų Lietuvos gyventojus ir kitas kaimynines valstybes nuo didelę grėsmę keliančių nesaugių atominių elektrinių, sako Lietuvoje viešinti Europos Parlamento (EP) narė Rebecca Harms.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Ignalinos atominę elektrinę reikėjo uždaryti dėl saugumo priežasčių, tačiau lygiai taip pat ES turi daryti daug daugiau tam, kad apsaugotų Lietuvos gyventojus ir kitas kaimynines valstybes nuo didelę grėsmę keliančių nesaugių atominių elektrinių“, – penktadienį spaudos konferencijoje Seime sakė EP narė.

Joje dalyvavo ir kiti ketinę vykti į Baltarusiją ir neįleisti europarlamentarai – Petras Auštrevičius, Bronis Ropė ir Algirdas Saudargas.

„Visi keturi norėjome vykti į Minską ir į Astravą. Norėjome susitikti su Baltarusijos valdžios institucijomis, kurios yra atsakingos už Astravo atominės elektrinės statybą. Norėjome patys įsitikinti, ar AE yra saugi“, – sakė viešnia.

Minskui atšaukus EP narių vizitą, jie nutarė Vilniuje Seime surengti diskusiją „Astravo AE: ar dar įmanoma sustabdyti projektą? Požiūriai iš ES, Lietuvos ir Baltarusijos“.

Renginyje dalyvauja visa į Baltarusiją turėjusi vykti EP narių grupė, Baltarusijos pilietinės visuomenės atstovai, Seimo nariai, Vyriausybės atstovai, visuomenė.

„Nusprendėme atvykti į Vilnių ir aptarti faktinę situaciją Astrave. Keisimės nuomonėmis su įstatymų leidėjais, kalbėsime su mokslininkais“, – sakė R. Harms.

EP narė pagyrė Seimo priimtą įstatymą, kuris padės apsaugoti Lietuvą nuo nesaugių elektrinių tiekiamos elektros energijos.

„Seimo priimtas sprendimas, nors ir pavėluotas, yra labai svarbus žingsnis“, – sakė EP narė R. Harms.

Wikimedia Commons nuotr.

EP narys B. Ropė sako, kad Astravo problemą nuolat ir aštriai yra keliamas EP lygiu.

„Reikalaujame, kad Europos Komisija išnaudotų visus turimus svertus šiai problemai spręsti. Aktyviausiai šiuo klausimu besidominčių EP narių delegacija, vadovaujama žinomos EP narės Rebekos Harms, buvo pasirengusi balandžio 20 d. atvykti į Minską atviram pokalbiui su Baltarusijos pareigūnais bei aplankyti AE statybas Astrave. Vizitą planavome iš anksto, tad Baltarusijos pusė turėjo laiko jam pasiruošti. Deja, neigiamas Minsko atsakas likus savaitei iki vizito parodo, kad Astravo projektui nenorima suteikti skaidrumo. Signalas, siunčiamas Baltarusijos valdžios, verčia dar labiau sunerimti dėl šio projekto galimų pasekmių mūsų šaliai ir visam regionui“, – sako B. Ropė. Jis ragina Baltarusijos atstovus persvarstyti savo poziciją ir labiau atsiverti Europos politikų, ekspertų ir visuomenės organizacijų atstovų vizitams, skirtiems Astravo problematikai aptarti.

BNS nuotr.

Kaip ELTA jau skelbė, balandžio 20 d. Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatymą.

Nesaugia branduoline elektrine bus vadinama kaimyninėje trečiojoje šalyje statoma ar veikianti branduolinė elektrinė, kurią projektuojant, įrengiant ar eksploatuojant nebuvo laikomasi aplinkosaugos ar branduolinės ir radiacinės saugos reikalavimų, buvo pažeisti tarptautiniai susitarimai, tarptautinės konvencijos ir kuri dėl geografinės padėties ar technologinių ypatumų kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Šiuo įstatymu nustatyti Lietuvos elektros energetikos sistemos ir elektros energijos rinkos apsaugos nuo elektros energijos patekimo iš trečiųjų šalių, kuriose yra nesaugių branduolinių elektrinių, bendrieji įgyvendinimo principai, sąlygos ir etapai, taip pat tvarka, kaip Lietuva įvertina tokių elektrinių statusą ir jų keliamas grėsmes mūsų šalies nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Įstatyme įtvirtinta, kad į Lietuvos elektros energijos rinką negali patekti elektros energija iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugios branduolinės elektrinės, išskyrus energiją, būtiną Lietuvos elektros energetikos sistemos patikimumui užtikrinti. Lietuvos energetikos sistemoje veikiantys akumuliaciniai elektros galios pajėgumai (Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė) negali būti naudojami trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių elektros akumuliavimo poreikiams tenkinti.

Įstatymas priimtas už balsavus 87 Seimo nariams, nė vienam nebuvus prieš ir vienam susilaikius.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...