captcha

Jūsų klausimas priimtas

BBC: „Shell“ pripažino prisidėjusi prie korupcinių schemų dėl naftos gavybos Nigerijoje

Britų ir olandų naftos gavybos bendrovė „Royal Dutch Shell“ pirmą kartą pripažino, kad derėjosi su pinigų plovimu kaltinamu ministru, mėgindama užsitikrinti prieigą prie stambaus naftos telkinio Nigerijoje. Kaip antradienį skelbia BBC, toks prisipažinimas nuskambėjo po to, kai buvo paviešinti elektroniniai laiškai, rodantys, kad „Shell“ derėjosi su naftos ministru Danu Etete, vėliau atskiroje byloje nuteistu dėl pinigų plovimo.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

„Shell“ ir Italijos ENI, informuoja BBC, sumokėjo Nigerijos vyriausybei 1,3 mlrd. JAV dolerių už teisę eksploatuoti naftos telkinį. Tyrėjai tvirtina, kad 1,1 mlrd. dolerių suma buvo pervesta D. Etete kontroliuojamai įmonei.

„Shell“ ir ENI susitarė su Nigerijos vyriausybe dėl teisių eksploatuoti telkinį OPL245, vieną iš perspektyviausių naftos turtingų telkinių šalia Nigerio upės žiočių. Vyriausybė skyrė 1,1 mlrd. dolerių D. Etete kontroliuojamai bendrovei „Malabu“, teigia Italijos tyrėjai. Kaip rodo tyrėjų paviešinti dokumentai, 466 mln. JAV dolerių iš šios sumos buvo vėliau „išplauta“ per valiutos keityklą ir perėjo tuomečio Nigerijos prezidento Goodlucko Jonathano ir vadovaujamos vyriausybės narių dispozicijon.

Iki šiol „Shell“ skelbė, esą mokėjusi Nigerijos vyriausybei tik tam tikrą sumą užsitęsusiam ieškiniui dėl telkinio OPL245 nuosavybės sureguliuoti. Tačiau dabar oficialusis „Shell“ atstovas pareiškė, kad jo bendrovė turėjusi ryšių su „Malabu“ ir D. Etete iki sandorio pasirašymo, pažymi BBC.

„Kelerius metus „Shell“ ne kartą mėgino nustatyti „Malabu“ nuosavybės struktūrą, įskaitant ir tikslų D. Etete vaidmenį, susijusį su „Malabu“, – „Shell“ atstovo žodžius cituoja „Shell“. – Ilgainiui mums tapo aišku, kad D. Etete turėjo ryšių su „Malabu“ ir kad vienintelis būdas pasiekti susitarimą yra užmegzti kontaktus su D. Etete ir „Malabu“. Iš derybų žinojome, kad vyriausybė kompensuoja „Malabu“ už prarastas jos teises į telkinį. Manėme, kad šis susitarimas yra visiškas teisėtas sandoris su vyriausybe“.

Situacija pasikeitė, kai dvi nepriklausomos kovos su korupcija organizacijos – „Global Witness“ ir „Finance Uncovered“ – publikavo elektroninius laiškus, demaskavusius „Shell“ atstovų ir D. Etete derybas, likus metams iki sandorio pasirašymo.

Nuo 2014 m. rugsėjo Jungtinėje Karalystėje ir Italijoje prieš „Shell“ ir ENI atliekamas tyrimas dėl kaltinimų korupcija.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...