captcha

Jūsų klausimas priimtas

VPT: IT paslaugų pirkimuose dominuoja vienas tiekėjas

Informacinių technologijų (IT) paslaugoms įsigyti valstybės įstaigos kasmet išleidžia apie 76,5 mln. eurų, IT pirkimai sudaro daugiau nei dešimtadalį visų paslaugų pirkimų vertės, tačiau šios paslaugos dažniausiai perkamos iš vieno tiekėjo, o viena esminių problemų – pasirašytų sutarčių priežiūros stoka, teigiama pranešime spaudai.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Tokius trūkumus atskleidė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) parengta 2011–2015 metų IT paslaugų viešųjų pirkimų apžvalgą (ją rasite čia).

Lietuvos valstybinės institucijos administruoja 242 informacines sistemas. Dešimt didžiausių IT paslaugų pirkėjų pagal investuotų lėšų sumas yra strateginės svarbos įstaigos, kurių valdymo efektyvumas arba jo stoka turi įtakos šalies gyvenimui valstybiniu mastu: Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės Ūkio ministerijos (dvidešimt keturių tokių perkančiųjų organizacijų sąrašą rasite VPT apžvalgoje).

VPT apžvalgoje nagrinėtu laikotarpiu IT paslaugų – programinės įrangos kūrimo, priežiūros, vystymo, konsultavimo ir kt. – buvo nupirkta už 382, 3 mln. eurų.

Gera naujiena – Lietuva pirmauja tarp Baltijos valstybių, sudarydama sutartis su skirtingais IT paslaugų tiekėjais, t. y. į rinką įtraukiamas platus paslaugų tiekėjų ratas. Lietuvoje 2015 m. tarptautiniuose IT paslaugų pirkimuose sutartys sudarytos su 91 skirtingu tiekėju, Latvijoje – su 60, o Estijoje – 59.

Bloga naujiena – tai nereiškia didesnės ar skaidresnės konkurencijos. Kaip rodo VPT apžvalga, Lietuvoje įsigalėjusi ydinga tendencija, kuomet Lietuvos IT paslaugų pirkimų konkursai dažniausiai yra vykdomi perkant paslaugas iš vieno tiekėjo.

Pavyzdžiui, dviejuose trečdaliuose iš visų 2015 m. Lietuvoje surengtų tarptautinių viešųjų IT paslaugų konkursų, nugalėtojas buvo pasirinktas iš vieno tiekėjo pasiūlymo ir tik 34 proc. atvejų – iš kelių pasiūlymų.

Tuo tarpu Estijoje IT paslaugos iš kelių tiekėjų viešuosiuose pirkimuose įsigytos 72 proc. tokių konkursų. Latvijoje konkurencingi kelių rinkos subjektų pasiūlymai IT paslaugų srityje sudaro 50 proc. viešųjų pirkimų konkursų.

Tokie dažnai įvykdomi pirkimai iš vieno paslaugų tiekėjo bei nepakankamai aiškiai apibrėžtos perkamų paslaugų techninės užduotys, lemia vieną esminių IT paslaugų pirkimų trūkumų – sutarčių vykdymo priežiūros stoką.

Padėčiai gerinti VPT apžvalgoje Viešųjų pirkimų tarnyba rekomenduoja paslaugas pirkti sudarant preliminariąsias palaikymo bei modernizavimo paslaugų pirkimo sutartis su keliais tiekėjais vienu metu.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...