captcha

Jūsų klausimas priimtas

Naikinant lengvatas startuoliams žadami mažesni mokesčiai

Vyriausybė priemonių plane vienu metu mini nepasiteisinusių mokestinių lengvatų naikinimą, ir tuo pačiu metu siūlomos ir naujos lengvatos – šį kartą bus lepinami startuoliai. Ekonomistai kraipo galvas, kaip reikės atskirti startuolius nuo ne startuolių – ar naujos lengvatos nevirs nauju būdu apgauti valstybę.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Vyriausybė savo programoje yra užsibrėžusi įvertinti galiojančias mokestines lengvatas ir panaikinti tas, kurios nepasiekia joms keliamų tikslų, nėra efektyvios ir socialiai teisingos.

Tačiau nuolaidų gali tikėtis smulkus ir vidutinis verslas – Ūkio ministerija numato peržiūrėti jam taikomus mokesčius. Vyriausybės plane numatoma taikyti gyventojų pajamų mokesčio, socialinio draudimo įmokų ir kitokias lengvatas. Taip pat bus išanalizuotos galimybės taikyti socialinio draudimo įmokų „lubas“.

Startuoliai bus pamaloninti – planuojama sumažinti jiems tenkančią darbo santykių apmokestinimo naštą.

Startuoliai netgi bus geresni užsakovai – individualia veikla besiverčiantys asmenys, teikiantys paslaugas startuoliams, galės tikėtis GPM ir socialinio draudimo įmokų lengvatų, žadama priemonių plane. Startuoliams numatoma supaprastinti bankroto bei likvidavimo procedūras, taip sumažinant tokių procedūrų kaštus ir trukmę. Ūkio ministerija, kol iki galo nėra suderintas vyriausybės priemonių planas, nuo komentarų susilaikė. Finansų ministerija užsiminė, kad yra numačiusi kompleksinę visos mokesčių sistemos peržiūrą, ir jos tikslai sietini su ekonomikos augimą remiančiomis mokestinėmis priemonėmis – naštos mažiausiai uždirbantiems mažinimas, parama produktyvumo augimui, mokesčių surinkimo gerinimas.

Bando mažinti individualią veiklą

„Nežinau, kaip bus atsijoti startuoliai nuo ne startuolių. Įprastai naujos segmentinės lengvatos praktikoje prigyja sunkiai. Tuo tarpu jomis naudojasi nesąžiningieji – pavyzdžiui, taip buvo su socialinėmis įmonėmis, ten dažni apsimetinėjimo atvejai. Pirmas klausimas – tai kas gi tie startuoliai. Ar tai visos naujos įmonės, o galbūt tik veikiančios tam tikroje srityje?“, – teigia ekonomistė Rūta Vainienė. Anot jos, jei bus remiamos naujos įmonės, netrukus pasimatys atvejų, kai veikiančios įmonės užsidaro ir su tais pačiais darbuotojais ir veikla atsidaro iš naujo – tik jau kaip startuolis. Tuomet bus užsimota turimas lengvatas vėl naikinti.

Ekonomistė baiminasi, kad Vyriausybė tokiais planais užsimojo labiau apmokestinti individualią veiklą ir palaipsniui šitaip besiverčiančius suvaryti į kitas juridinės veiklos formas. „Turiu tokį jausmą, kad valstiečiai visus nori apmokestinti labiau, tačiau žino, kad tuomet turės bėdų su tais startuoliais, kaip jie vadina. Jiems kažką pasiūlys, bet tai tikrai nebus geresnės sąlygos nuo to, kas yra dabar. Dabartinė tendencija – sąlygas bloginti, kadangi, kiek girdime, dabartinės sąlygos yra per geros“, – teigia R. Vainienė.

Nors nuo šių metų individuali veikla buvo apmokestinta labiau, tačiau ji tebėra palankesnis apmokestinimo būdas nei samdomas darbas, vertina ekonomistė. R.Vainienė primena mažosios ūkinės bendrijos formą, kuri Andriaus Kubiliaus vyriausybės buvo pristatyta kaip kompromisas, kuomet buvo mažinamos verslo liudijimų apimtys. Palankūs mokesčiai buvo pateikiami kaip privalumas, tačiau netrukus ir bendrijos buvo apmokestintos socialinio draudimo ir kitais mokesčiais – pranašumo, lyginant su UAB, pasak R. Vainienės, nebeliko.

„Startuolis šiandien yra šnekamosios kalbos žodis, jis kol kas apibrėžimo neturi. Tad viskas priklausys nuo to, kaip jie tą apibrėžimą suformuluos“, – teigia R. Vainienė. Ji kelia ir socialinių garantijų klausimą – jei pradedančios įmonės turės socialinio draudimo mokesčių lengvatas darbuotojams, jų turimos socialinės garantijos atitinkamai mažės. O darbdaviai gauta nauda su darbuotojais gali ir nepasidalinti.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...