captcha

Jūsų klausimas priimtas

Sausį – seniai regėti alkoholio pardavimai

Nusprendę didinti akcizus alkoholiniams gėrimams, valdantieji tikisi sumažinti jų vartojimą, tačiau tuo pačiu metu planuoja surinkti daugiau papildomų pajamų į biudžetą. Tačiau darosi aišku, kad įgyvendinti tokių planų gali nepavykti.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Tiesa, šis sausis visiškai kitoks nei ankstesni, nes Valstybinė mokesčių inspekcija fiksuoja gerokai išaugusį alkoholio pardavimą, nors ankstesniais metais būdavo fiksuojamas nuosmukis.

Didinant akcizus jau šiais metais buvo planuojama sumažinti alkoholio vartojimą 25 proc. Tačiau kita vertus, kaip numatyta įstatymo aiškinamajame rašte, į valstybės biudžetą planuojama surinkti 40 mln. Eur papildomų pajamų (palyginti su 2015 m.).

Tačiau jau pernai alkoholio akcizų buvo surinkta mažiau nei 2015 m., nors kitų akcizų ir viso valstybės biudžeto pajamos ir padidėjo.

Tai patvirtino Finansų ministerijos Mokesčių politikos departamento direktorės pavaduotoja Audronė Miknevičienė, Seimo Biudžeto ir finansų komitete pristačiusi praėjusių metų valstybės biudžeto vykdymą ir šių metų pradžios tendencijas.

Paaiškėjo, kad 2016 m. faktiškai etilo alkoholio pardavimas sumažėjo 4,6 proc., vyno ir kitų fermentuotų gėrimų – 9,9 proc. alaus – 6,5 proc. Dėl to alkoholio akcizo surinkimasir buvo prastesnis nei prognozuota.

Tiesa, kur kas daugiau nei prognozuota, surinkta degalų akcizų, nes, pvz., benzino pardavimas padidėjo 4,4 proc., o dyzelino – 8,7 proc.

Pajamos iš akcizų degalams sudaro pusę visų akcizų pajamų. Taigi jų surinkimo planas įvykdytas tik dėl to, kad padidėjo benzino ir dyzelino pardavimas.

Sausį – akcizo šuolis

„Pernai akcizų pajamos padidėjo 8 proc. dėl žemesnės palyginamosios bazės. Praėjusių metų sausio mėnesį kaitėsi akcizų mokėjimo tvarka. <...> Šiemet akcizų gauta daugiau negu pernai, o nuo prognozės nenukrypstame, tai yra plano ribose.

Jei alkoholinių gėrimų realizacija matėme 2016 m. kritimą, metiniai pokyčiai, ypač paskutinių dviejų mėnesių buvo kritimai, kada buvo uždrausta reklamuoti sumažintas kainas – tas poveikis neigiamas irgi buvo 2016 m. alkoholinių gėrimų pardavimams.

2017 m. sausį matome „atšokimą“ ir galbūt tai yra jau prasidėjęs kaupimas alkoholinių gėrimų atsargų dėl nuo šiandien padidėjusio akcizo“, – komentavo Finansų ministerijos atstovė.

Tiesa, ji pripažino, kad po tokio padidėjimo gali būti smarkus alkoholio pardavimo ir akcizų surinkimo mažėjimas.

Esą viskas priklausys nuo gamintojų ir prekybininkų taikomos kainodaros (galbūt jie savo maržą labiau susimažins), taip pat dėl vartotojų elgesio – gali būti, kad kai kurių rūšių gėrimų pardavimas sumažės apie 50 proc.

Finansų ministerijos atstovai labai atsargiai vertina šių metų alkoholio akcizo surinkimą, kadangi nei pernai, nei užpernai tokio staigaus surinkimo padidėjimo nebuvo.

Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pareigas laikinai einantis Artūras Klerauskas pridūrė:

„Vertinant kiekinius pardavimus, pačių stipriųjų gėrimų, degtinės, sausio mėnesį paaugimas yra 16 proc. kai praėjusiais metais pardavimas nuosekliai mažėjo.

Bendrame rezultate dvejus metus stebime mažėjimą ir tikrai valstybinė reguliavimo politika, galima konstatuoti, yra pakankamai veiksminga“.

Tiesa, viršininkas pripažino, kad neįmanoma įvertinti, kiek tuo pačiu metu padidėjo nelegalaus, kontrabandinio alkoholio pardavimas.

Šis klausimas esą retorinis, nes nėra nieko panašaus į bendrovės „Nielsen“ atliekamą tuščių pakelių tyrimą, kai žiūrima, kokia dalis išmetamų tuščių cigarečių pakelių būna su kitų šalių banderolėmis.

„Deja, alkoholio rinka neturi patikimų šešėlio skaičiavimų“, – pastebėjo A. Klerauskas.

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...