captcha

Jūsų klausimas priimtas

TVF perspėja: Graikijos skolos gali nusitempti ES į naują krizę

Europos Sąjungai (ES) gresia nauja krizė, dėl kurios gali kilti pavojus euro zonos stabilumui, perspėja Tarptautinis valiutos fondas (TVF) kalbėdamas apie Graikijos skolą. Ji, anot TVF, yra pavojingai didelė, nepaisant šalies valdžios pastangų užtikrinti griežtą taupymą ir vykdyti ekonomikos reformas, rašoma dienraščio „The Daily Telegraph“ interneto svetainėje.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Graikijos problema – ant ES pečių

TVF finansininkai vis labiau vengia dalyvauti nesibaigiančiame problemiškiausios euro zonos šalies finansinio gelbėjimo procese ir siekia daugiau naštos perkelti ant ES pečių tuo metu, kai ir Vokietija nebenori toliau finansuoti Atėnų skolų.

Minėtas TVF vertinimas kursto TVF ir Europos Sąjungos nesutarimus dėl Graikijos valstybės skolos problemos sprendimo būdų. TVF paragino Europos Sąjungą Graikijai suteikti didelio masto pagalbą, kuri padėtų gerokai sumažinti skolą, nepaisant to, kad Graikijos ES kreditoriai atsisako suteikti naują paramą, kol 2018 m. nesibaigs dabartinė pagalbos programa.

Euro grupės prezidentas Jeroenas Dijsselbloemas tą poziciją pakartojo dar kartą teigdamas, kad jokios Graikijos skolos nebus nurašomos, o TVF nuomonę apie Graikijos augimo perspektyvas įvertino kaip per daug pesimistišką.

„Tokie pareiškimai kelia nuostabą, nes Graikijos padėtis yra geresnė, nei skelbiama ataskaitoje“, – teigė euro zonos finansų ministrų posėdžiams šiuo metu pirmininkaujantis J. Dijsselbloemas ir pridūrė, kad Graikijos ekonomika gana sparčiai atsigauna.

Nauja Graikijos skolų krizė – jau vasarą

Atsižvelgiant į naujus nesutarimus dėl to, kaip derėtų spręsti Graikijos skolų problemą, kyla abejonių, ar TVF visapusiškai dalyvaus kitame pagalbos Graikijai etape, o tai yra viena iš svarbių sąlygų, kad Vokietijos ir Nyderlandų parlamentai pritartų pagalbos teikimui.

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel laukia sunki rinkiminė kampanija, todėl Vokietija ypač nenori tiesiogiai teikti finansinę paramą Graikijai, nes populistinės partijos Vokietijoje tvirtina, esą tokiomis išmokomis darbštieji vokiečiai gelbsti to nenusipelnančius graikus.

Nauja Graikijos skolų krizė gali kilti jau liepos mėnesį, kai Graikija turės grąžinti apie 7 mlrd. eurų savo kreditoriams, o tokios sumos šalis nepajėgs išmokėti, jei negaus naujos finansinės išmokos.

Ragina grįžti prie ES pamatinių principų

Šalia ilgalaikės Graikijos skolų problemos, Europoje šiuo metu vyksta įnirtingos kovos dėl Europos Sąjungos ateities, ypač atsižvelgiant į „Brexit“ ir naujosios Baltųjų rūmų administracijos priešiškumą Europai.

Lankydamasi Lenkijoje A. Merkel sakė suprantanti raginimus imtis pokyčių pačioje ES, tačiau teigė, kad dėl sutarčių keitimo ES turėtų būti labai atsargi, atsižvelgiant į blokui kylančias egzistencines grėsmes.

Tolesnę integraciją skeptiškai vertinančios ES narės, tarp kurių išsiskiria Lenkija, ragina grįžti prie Europos Sąjungos pamatinių principų ir iš esmės persvarstyti sutartis, kad įgaliojimai būtų grąžinti nacionalinėms valstybėms.

Praėjusią savaitę paskelbus ES koncepcijos dokumentą, skirtą 60-osioms Romos sutarties metinėms, Europos Sąjungoje ir vėl kilo nepasitenkinimo banga, nes, pasak aukšto diplomatinio šaltinio, paaiškėjo, kad dokumente nė karto nepaminėtos valstybės narės ir kad minimos tik ES institucijos.

TVF: Graikija savo problemų pati neišspręs

Graikijos BVP ėmė augti – pernai jis išaugo 0,4 procento; tačiau augimas yra labai trapus. TVF ekonomistai mano, kad dar ilgai šalies augimas bus ne didesnis nei 1 procentas, o tai yra per mažai, kad Graikija pati pajėgtų išmokėti savo skolas.

Tai reiškia, kad Graikijos valstybės skola, TVF manymu, vis dar yra labai netvari, nepaisant jau suteiktos dosnios šalies Europos partnerių paramos.

Net jei šalis sėkmingai įgyvendins visas planuojamas finansų ir ekonomikos reformas – o tai kol kas sekasi sunkiai, – skaičiuojama, kad nuo praėjusiais metais užfiksuotų 179 proc. BVP skola sumažės iki 160 proc. BVP 2030 m., o po to vėl ims smarkiai augti.

„Net įgyvendinusi visas reformas Graikija negali tikėtis išspręsti savo skolų problemą“, – prieš kelias dienas perspėjo TVF.

Nepaisant Euro grupės teiginių, kad Graikija iš skolų krizės vaduojasi sėkmingai, TVF mano, kad iki 2060 m. šalies skola pasieks 275 procentus BVP ir taps sunkiai pakeliama.

TVF sutiko, kad padaryta didelė pažanga siekiant įveikti krizę, tačiau kartu pripažino, kad, smarkiai sumažinus valstybės tarnybos ir pensijų sistemos finansavimą, šalies visuomenė susidūrė su dideliais ekonominiais sunkumais, nes sumažėjo pajamos ir itin išaugo nedarbas, kuris vis dar yra didesnis nei 23 procentai.

TVF labai aiškiai kalba apie tai, kas turėtų Graikijai skirti lėšų, kad šalies padėtis pasikeistų. „Be didelio masto Europos partnerių pagalbos Graikija savo skolų problemos išspręsti nesugebės“, – teigė TVF.

Graikijos finansų ministras Euclidas Tsakalotas tvirtino, kad TVF ataskaitoje nepakankamai įvertintas šalies ekonomikos atsigavimas ir valstybės finansų būklės pagerėjimas. Be to, pasak jo, TVF teikia klaidinančius pareiškimus apie vyriausybės reformas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...