captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ministras: sprendimas dėl sinchronizacijos krypties su Europos elektros tinklais – artimiausiu metu

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigia, kad sprendimas dėl Baltijos šalių sinchronizacijos krypties su Europos elektros tinklais turėtų būti priimtas jau artimiausiu metu, teigiama Energetikos ministerijos pranešime žiniasklaidai. 
Ž. Vaičiūnas. BNS nuotr.
Ž. Vaičiūnas. BNS nuotr.

Ketvirtadienį Briuselyje energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susitiko su Europos Komisijos (EK) viceprezidentu Marošu Šefčovičiumi, EK Energetikos generalinio direktorato vadovu Dominique Ristori,  Europos Parlamento Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos (ITRE) komiteto pirmininku Jerzy Buzeku, Europos parlamento nariais Claude Turmes ir Kaja Kallas. Susitikimuose aptarti svarbiausi Lietuvai ir visam regionui energetikos projektai.

Pokalbiuose su Europos Sąjungos (ES) pareigūnais daug dėmesio skirta strateginio projekto – Baltijos šalių sinchronizacijos su Europos elektros tinklais – įgyvendinimui. Ministras pažymėjo, kad pastaraisiais metais padarytus labai svarbius žingsnius, užtikrinančius Baltijos valstybių energetinį saugumą, būtina kuo greičiau įtvirtinti, priimant politinius sprendimus dėl ekonomiškai efektyviausio ir patikimiausio Baltijos šalių sinchronizacijos su Europos elektros tinklais scenarijaus. Ž. Vaičiūno teigimu, įgyvendinant šį energetikos projektą yra ypač svarbus EK vaidmuo.

„Lietuva labai vertina EK paramą ir pastangas šiame procese. Tik įgyvendinus šį sinchronizacijos projektą maksimaliai bus sustiprintas Baltijos šalių elektros sistemų veikimo patikimumas, saugumas ir visavertė Baltijos šalių elektros energetikos sektoriaus integracija į ES sistemą“, – sakė ministras.

Ž. Vaičiūnas informavo, kad Lietuva jau pradėjo stiprinti savo elektros vidaus tinklą, reikalingą sinchroniniam darbui su Europos tinklais. Kartu su Latvija ir Estija jau pradėta ruoštis Baltijos šalių elektros sistemos izoliuoto darbo bandymui, kuris yra vienas svarbiausių darbų sinchronizacijos link.

Baltijos šalių elektros sistemos sinchronizacija su ES tinklais yra prioritetinis EK projektas. Susitikimo metu EK pareigūnai pritarė, kad politinį sutarimą dėl sinchronizacijos krypties reikia priimti kaip įmanoma greičiau, tai yra jau artimiausiais mėnesiais.

Susitikimuose nuosekliai kelti Lietuvai ir visam regionui svarbūs klausimai dėl tarptautinės branduolinės saugos užtikrinimo – ES kaimynystėje ir nesaugiai statomoje – Astravo atominėje elektrinėje (AE). Ž. Vaičiūnas pažymėjo, kad šiandien ypatingai svarbus aktyvus ir solidarus visos ES įsitraukimas, užkertant kelią grėsmėms, kurias kelia Baltarusijoje statoma branduolinė jėgainė, pažeidžiant tarptautinius aplinkosaugos ir branduolinės saugos reikalavimus.

„Branduolinės saugos srityje negali būti daromi jokie nuolaidžiavimai ir kompromisai, neturi būti sudaroma jokių galimybių Baltarusijai manipuliuoti tikrąja jėgainės saugumo situacija, selektyviai pasirenkant ir taikant branduolinės saugos standartus“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Ministras pažymėjo, kad turi būti išnaudojami visi įmanomi svertai, galintys paveikti šalis, statančias nesaugias branduolines jėgaines ES kaimynystėje. Kartu priminta, kad Lietuva aktyviai imasi prevencinių veiksmų, kurie leis apsaugoti šalies elektros energetikos sistemą nuo nesaugiose jėgainėse gaminamos elektros.

Pokalbių metų EK atstovai patikino, kad kels EK reikalavimą Baltarusijai kaip įmanoma greičiau atlikti atsparumo nepalankiausioms sąlygoms (angl. stress) testus pagal europinę metodologiją. Baltarusijoje turi būti atlikti tokie patys testai pilna apimtimi, kokius atlieka ES valstybės narės, plėtojančios branduolinių jėgainių projektus.

Susitikimuose su EK atstovais pristatyta Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo eiga ir per paskutinius metus pasiekta didelė pažanga efektyvinant, skaidrinant ir optimizuojant šio projekto įgyvendinimą. Ministro teigimu, ES partnerių ir valstybių narių parama buvo ir išliks ypatingai svarbi, siekiant užtikrinti sklandų, saugų ir aukščiausius standartus atitinkantį Ignalinos AE uždarymo procesą.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...