captcha

Jūsų klausimas priimtas

R. Karbauskio valdomas „Agrokoncernas“ – daugiausia PVM skolinga bendrovė Lietuvoje

„Valstiečių“ vedlio Ramūno Karbauskio valdomas „Agrokoncernas“ – daugiausiai pridėtinės vertės mokesčio (PVM) prasiskolinusi bendrovė Lietuvoje. Tai matyti iš Valstybinės mokesčių inspekcijos viešai skelbiamo PVM skolininkų sąrašo.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Agrokoncernas“ vasario 2 dienos duomenimis valstybei skolingas 1,69 mln. eurų PVM ir yra pirmojoje skolininkų sąrašo vietoje. Negana to, bendrovė, kurioje R. Karbauskis turi akcijų paketą, artimiausius „konkurentus“ šiame sąraše lenkia dvigubai ar trigubai. Sąrašą galima rasti čia.

Pavyzdžiui, antroje vietoje atsidūrusi „Autobrava“ skolinga 822 tūkstančius eurų. „Krasta auto“ – 582 tūkstančius eurų.

Vienoms įmonėms rūpi, kitoms – ne

Lietuvoje nusistovėjo praktika, kai į PVM skolininkų sąrašą patenka pelningai veikiančios didelės bendrovės. Mat jos taip pasinaudoja Mokesčių administravimo įstatymu įtvirtinta galimybe permokomis padengti kitų verslo grupėms priklausančių įmonių mokėtinus PVM mokesčius.

„Agrokoncernas“ taip pat yra įmonių grupė.

Tačiau jos patenka į skolininkų sąrašą. Kai kurios stambios Lietuvos įmonės, anksčiau buvusios šiame sąraše, pasirūpino, kad nebūtų skolingos PVM. Todėl perdengimų nevykdo.

Mokesčių konsultavimo įmonės „Fidexperta“ vadovė Rūta Bilkštytė paaiškino, kad stambios grupės į PVM skolininkų sąrašą patenka tada, kai įmonių grupėje yra eksportuojančių ir tik Lietuvoje dirbančių bendrovių. Vietos rinkoje veikiančios įmonės privalo susimokėti PVM, o eksportuojančioms bendrovėms PVM yra grąžinamas. Taigi dažnai verslo grupės prašo VMI, kad būtų padaryti mokestiniai perdengimai. Kitaip tariant, kad vienos įmonės skola gali būti užskaitoma kitai.

15min pateiktame komentare VMI Nepriemokų administravimo departamento direktorė Irina Gavrilova aiškina: „VMI supranta, kad nedrausmingų mokesčių mokėtojų elgsenai pasirinktos komunikacinės priemonės gal ir neturės jokios įtakos, bet tiems mokesčių mokėtojams kurie moka mokesčius, padės apsispręsti, į kuriuos sąrašus norėtų patekti.“

Kiti nenori patekti į sąrašą

PVM skolingos bendrovės patenka į VMI viešai skelbiamus sąrašus.

„Tai yra problema toms įmonėms, kurios dalyvauja konkursuose. Be to, tai yra viešumo problema. „Agrokoncernas“ dabar tapo didžiausiu PVM skolininku“, – sakė R. Bilkštytė. Jos nuomone, Valstybinė mokesčių inspekcija turėtų skelbti ir įmonių, kurioms valstybė turi grąžinti PVM, sąrašą.

15min bandė susisiekti su „Agrokoncerno“ vadovu Edgaru Šukiu, tačiau šis į kalbas nesileido.

„Ačiū ir viso gero“, – metė ragelį „Agrokoncerno“ vadovas. Trąšų ir žemės ūkio technikos prekyba užsiimančiam koncernui taip pat išsiuntėme klausimą elektroniniu paštu, tačiau atsakymo dar nesulaukėme.

„Agrokoncernas“ įsipainiojo į skandalą, kai paaiškėjo, kad tuometė Seimo narė Greta Kildišienė važinėjo automobiliu, įsigytu išperkamosios nuomos sutartimi iš „Agrokoncerno“. Kilus skandalui ir paaiškėjus, kad jaunystėje ji buvo apkaltinta pavogusi bendrovės, kurioje dirbo, pinigus, „valstiečių“ frakcijos vadovo pavaduotoja atsisakė Seimo nario mandato.

Beje, anksčiau į šį reguliariai skelbiamą PVM skolininkų sąrašą buvo patekusios ir tokios bendrovės kaip „Kauno grūdai“ ir „Vičiūnai“, kurios taip pat turi teisę daryti mokestinius perdengimus. Tačiau šios įmonės pasirinko kitą PVM mokėjimo tvarką, todėl nepatenka į skolininkų sąrašą.

Automobilių prekeiviai: tai paplitusi praktika

Į žinia, kad pateko į skolingų įmonių sąrašą, sureagavo ir automobilių eksportuotojai. Bendroves „Autobrava“ ir „Krasta Auto“ valdančios „Modus Group“ finansų direktorius Giedrius Audickas teigė, kad „kai kurios „Modus Group„ įmonės dėl savo veiklos specifikos turi atgautino PVM, kurį, pagal įstatymo numatytą galimybę, galime sudengti su mokėtinu PVM“.

„Tai bendrai paplitusi šalyje praktika ir skolininkų sąraše tokios įmonės atsiduria tik kaip teoriniai skolininkai – vėliau PVM skola savaime išnyksta dėl atsirandančio PVM grąžinimo, susijusio su eksportu. Nuo prašymo sudengti PVM pateikimo dienos prašymo patvirtinimas VMI užtrunka iki 30 dienų ar net ilgiau, tuo laikotarpiu sistemose rodo skolą nors ir yra vykdomas skolos perėmimo procesas“, – teigiama komentare.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...