captcha

Jūsų klausimas priimtas

Verslininkai sutinka, kad alkoholis būtų parduodamas iš po prekystalio

Atėję į maisto prekių parduotuvę nematote jokių alkoholinių gėrimų. Norint jų įsigyti į rankas imate specialų gėrimų meniu ir iš jo išsirenkate norimą gėrimą. Pardavėjo paprašius šis pagal užsakymą atneša jūsų norimą prekę. Tai tik vienas iš verslo atstovų siūlymų sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai rimtai nusiteikus mažinti alkoholio suvartojimą šalyje.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Antradienį Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga susitiko alkoholio pramonės atstovais aptarti planuojamų pokyčių. Pagrindinis dėmesys pirmame susitikime su alkoholio sektoriaus atstovais buvo skirtas aptarti planams šalyje steigti specializuotas alkoholinių gėrimų parduotuves.

Pradėdamas diskusiją su verslo atstovais ministras paminėjo, kad rasti sutarimą su verslu bus sunku, nes verslo tikslas – daugiau parduoti, sveikatos srities – kad būtų mažiau alkoholio suvartojama.

Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Valdas Sutkus teigė, kad su verslais jau kuris laikas kalbama apie tai, koks jų požiūris į naujosios valdžios planus mažinti alkoholio vartojimą šalyje.

„Noriu pažymėti, kad verslas žiūri pozityviai į ketinimus mažinti alkoholio vartojimą nes sveikesnė visuomenė yra bendras gėris, dėl kurio turėtume susitarti“, – kalbėjo jis.

Vis dėlto V. Sutkus paminėjo, kad bendraujant su verslu jaučiama, kad jis yra įbaugintas, dvejojantis, turintis baimių, kad bus imtasi labai radikalių priemonių.

Verslo konfederacijos atstovas teigė, kad iš jo pusės verslas pritaria specializuotoms parduotuvės, tačiau valstybės monopoliui prekyboje alkoholiu – kategoriškai ne.

Siūlydamas A. Verygai, kaip būtų galima mažinti vartojimą alkoholiu, V. Sutkus paminėjo alkoholio prekybą „pagal sąrašus“, kai lentynose ir vitrinose nėra alkoholinių gėrimų, o juo nusipirkti galima būtų pagal specialius meniu parduotuvėse.

„Taip pat išduotų licencijų skaičius yra nenormaliai didelis, reikėtų peržiūrėti turimas licencijas, kiek yra nenaudojamų. Licencijų išdavimo kaina galbūt turėtų didėti“, – svarstė diskusijos dalyvis.

Į susitikimą iš Lietuvos regionų atvažiavę smukliųjų verslų atstovai prašė ministro, kad visiems pokyčiams būtų duodamas nors 4 metų pereinamasis laikotarpis.

Iš Klaipėdos atvykusi smulkioji prekybininkė Jolanta Tumienė teigė, kad jei specializuotos parduotuvės pradėtų veikti nuo kitų metų, mažų parduotuvių savininkai būtų priversti užsidaryti.

„Aibės“ tinklo atstovai teigė, kad įvedus draudimą maisto parduotuvėms prekiauti alkoholiu, tai užsidariusių mažų parduotuvių pasekmė būtų darbo vietų netekimas, emigracijos didėjimas. Kritikos naujos valdžios pasiūlymas dėl specializuotų parduotuvių sulaukė dėl to, kad ši priemonė nukreipta į pasiūlos mažinimą, bet ne paklausos mažinimą, kurį sukelia akcizų didinimas.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis vadovas Laurynas Vilimas teigė, kad verslas nesupranta, koks iš tiesų yra Sveikatos apsaugos ministerijos tikslas: valstybės monopolis ar laisva rinka.

Pasak jo, pasaulyje nėra tarpinio varianto analogo, kurį dabar siūlo naujoji valdžia su specializuotomis parduotuvėmis.

L. Vilimas teigė, kad suprantamas pasirinkimas tarp laisvos rinkos modelio ar skandinaviško varianto, kur yra visiškas valdžios monopolis.

Pasak jo, tarpinio varianto pasekmių neįmanoma numatyti. L. Vilimas taip pat kritikavo pasiūlymus dėl specializuotų parduotuvių, teigdamas, kad kartu su pasiūlymais nėra atlikta analizė, kokia įtaką nauja tvarka turėtų darbo vietoms, mokesčių nesurinkimui, parduotuvių uždarymui, kainų padidėjimui.

Kaip jau rašė naujienų agentūra BNS, parlamentui yra pateikti du įstatymų paketai, numatantys specializuotų alkoholio parduotuvių steigimą, amžiaus, nuo kurio galima pradėti vartoti svaigalus, vėlinimą ir laiko, kada draudžiama parduoti alkoholinius gėrimus, ankstinimą.

Pagal projektus, siūloma steigti specializuotas alkoholinių gėrimų parduotuves, kurios turėtų būti visiškai izoliuotos nuo gyvenamųjų ar kitų patalpų, nesusijusių su prekyba.

Vienas projektas leistų parduotuvėse išlaikyti alkoholio skyrių, tačiau jame būtų galima parduoti tik silpnuosius gėrimus, kitas išvis nenumato tokios galimybės. Siūloma drausti alkoholiu prekiauti nuo 20 val. iki 10 val. darbo dienomis ir šeštadieniais nuo 15 val. iki 10 val. sekmadieniais mažmeninės prekybos vietose. Dabar draudimas galioja nuo 22 val. iki 8 val. visomis dienomis. Taip pat norima pavėlinti amžių, nuo kada būtų galima legaliai vartoti svaigalus.

Dabar nustatytą 18 metų amžiaus cenzą siūloma keisti į 20 metų. Be to, norima pardavėjus įpareigoti užtikrinti, kad asmenys iki 20 metų nebūtų įleidžiami į alkoholinių gėrimų parduotuves. Savivaldybių taryboms būtų suteikta teisė nustatyti vietas ar teritorijas, kur būtų draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais. Projektuose numatytas ir alkoholio reklamos draudimas.

BNS nuotr.
Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...