captcha

Jūsų klausimas priimtas

Savarankiškesnė savivalda – raktas mažesnei regionų atskirčiai?

Merai ir ministrai pradėjo diskusijas, kaip didinti savivaldos savarankiškumą. Tai esą leistų sumažinti atskirtį tarp regionų. Savivaldybių asociacijos teigimu, skirtumas tarp vidutinio darbo užmokesčio didmiesčiuose ir likusiose šalies dalyje – 20 proc., todėl žmonės nenori dirbti regionuose. Itin reikalingiems specialistams merai sako iškart numatantys maksimalią algą, tačiau žmogui nėra perspektyvų, tad po kelerių metų jis išvažiuoja. Dalis specialistų, pavyzdžiui, medikai viliojami ir butais,tačiau tai daryti, anot merų, tenka „per aplinkui“, užuot pataisius teisės aktus.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Savivaldybėms trūksta ne tik gydytojų, bet ir mokytojų, architektų, statybininkų, ekonomistų. Trūkumą merai siūlo spręsti per paskyrimus – kad už valstybės pinigus baigusieji aukštąjį mokslą turėtų atidirbti rajonuose. Kartu merai nori, kad gerų rezultatų pasiekusios savivaldybės turėtų iš to finansinės naudos per mokesčius. Taip pat aiškumo, kaip realiai bus galima gauti Europos Sąjungos pinigų.

„Vėlgi viešumoje kalbama, kad savivaldybės nepasirengusios ES lėšų investicijoms. Bet mes šiandien įsprausti į taip vadinamą fiskalinės drausmės įstatymą, kuris nurėžia visas galimybes. Kai seniau savivaldybės galėjo skolintis nuo savarankiškų pajamų iki 40 proc. lėšų, dabar tik 1,5 proc. Tai ką tai reiškia? Tai reiškia, tarkime, Akmenės pavyzdys, tai maždaug 180 tūkst. eurų. Tai prie galimų, maždaug 25–30 mln. eurų, kur reikia savo bent 5 proc. prisidėjimo, tai mes niekaip negalėsime dalyvauti ir visos kitos savivaldybės ES projektuose, prisidedant savo pinigais. [...] Kitas labai svarbus aspektas – tu gali pasiskolinti tiek, kiek atidavei lėšų. Ir, jeigu šiandien mes neturime skolų, ir neturime, ko grąžinti, reiškias mes nebegalime skolintis“, – tikina Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas.

„Jeigu savivaldybė imsis veiksmų, o dažnai jų riekia nepopuliarių tam, kad surinktų didesnius mokesčius, ar surasti, sakykime, mokesčių nemokėtojus. Ji yra savotiškai nesuinteresuota, nes kitų metų biudžete bendroji dotacijos kompensacija bus nupjauta tiek, kiek tu sugebėjai surinkti. [...] Ačiū Dievui, bent uostas ir sostinė pas mus nesutampa. Ne tas pats miestas, nes priešingu atveju turėtume Latviją, kur 70–80 visos ekonomikos veiklos vyksta Rygoje. Tai šioje vietoje pas mus šiek tiek pasidalijimas yra. Bet atotrūkis tarp regionų, o čia jau ir emigracijos, ir visi kiti dalykai... Negali viena taisyklė, nuleista iš viršaus, tikti visoms iš eilės 60 savivaldybių. [...] Viena situacija yra Vilniuje, kita situacija yra kažkokiame Lietuvos pakrašty“, – tikina LSA prezidentas, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...