captcha

Jūsų klausimas priimtas

L. Linkevičius: Baltarusijos selektyvus branduolinės saugos standartų taikymas nėra priimtinas

Užsienio reikalų ministerija gavo Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinio direktoriaus Yukiya Amano atsakymą į 2017 m. sausio 3 d. Lietuvos užsienio reikalų ir energetikos ministrų laišką, kuriame Lietuva reiškė susirūpinimą dėl pasikartojančių incidentų Astravo atominėje elektrinėje (AE) ir dar kartą išdėstė savo reikalavimus Baltarusijai: atlikti visos apimties TATENA SEED (angl. Site and External Events Design) misiją aikštelių vertinimui ir rizikos bei atsparumo vertinimo testus (streso testus) Astravo AE ir prašoma užtikrinti tarptautinę Astravo AE kontrolę, teigiama pranešime spaudai.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

TATENA atstovai patvirtina, kad sausio 16–20 d. Baltarusijoje vyksta nepilna TATENA SEED misija. Konkrečių misijų apimtis nustato ne TATENA, o pati kviečiančioji šalis, todėl pranešimai, kad viską sprendė ne Baltarusija, o TATENA, neatitinka tikrovės.

„Esame labai sunerimę, kad Baltarusija tarptautinius branduolinės saugos standartus taiko selektyviai. Tai yra nepriimtina“,  – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Baltarusija praleido aikštelės vertinimo modulius ir pasikvietė TATENA SEED misiją, kuri greičiausiai apsiribos tik atominės elektrinės dizaino vertinimu.  TATENA misija vertina tik tuos elementus, kuriuos nurodo Baltarusija, kuri po to viešumoje platina apibendrinančią vien pozityvią informaciją, tuo klaidindama tiek savo visuomenę, tiek užsienį“, – sakė ministras. 

Lietuvos ministras pažymėjo, kad selektyvus branduolinės saugos standartų taikymas suponuoja išvadą, kad Astravo AE vystytojai turi ką slėpti.

Nors Lietuva reikalavo, kad Baltarusija pasikviestų visos apimties SEED misiją, kuri įvertintų galimų Baltarusijos AE statybos aikštelių tyrimus ir įvertinimą, parinkimo kriterijus ir jų tinkamumą AE statybai, tačiau Baltarusijoje vykstančios misijos apimtis greičiausia apsiribos tik atominės elektrinės dizaino vertinimu. 

Lietuva atkreipia dėmesį, kad tokie esminiai klausimai, kaip aikštelių parinkimo kriterijai, poveikio aplinkai vertinimas, ar buvo atlikti ir kaip seisminiai tyrimai nebus analizuojami šios TATENA misijos metu.

Lietuva nuo 2013 m. prašo, kad Baltarusija atliktų visos apimties TATENA SEED misiją. Susitikimuose su Baltarusijos pareigūnais ir diplomatiniame susirašinėjime Lietuva nuolat prašydavo pateikti informaciją, kada ir kokios apimties TATENA SEED misija kviečiama į Baltarusiją, tačiau jokio oficialaus atsakymo nesulaukė. Baltarusija ignoravo ir daugkartinius prašymus į misijos ekspertų grupę įtraukti Lietuvos atstovus. Ne tik Lietuva, bet ir tarptautinės organizacijos ragino Baltarusiją pasikviesti TATENA SEED misiją siekiant užtikrinti Astravo AE saugą: tokią rekomendaciją 2014 m. pateikė Espo konvencijos šalių susitikimas ir Branduolinės saugos konvencijos peržiūros susitikimas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...