captcha

Jūsų klausimas priimtas

Valdžia vėl ketina sumažinti naštą autoriams, sportininkams ir atlikėjams

Valdantieji pripažįsta iki galo nesusitarę dėl mokesčių didinimo autorinėms sutartims, nors nauja tvarka jau įsigaliojo sausio 1 dieną. Negana to, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas prisipažino gerai nesusipažinęs su „Sodros“ mokesčiais.

BNS nuotr.
BNS nuotr.

Kūrėjai, vertėjai ir leidėjai praėjusią savaitę piktinosi, kad padidinti „Sodros“ mokesčiai dirbantiems pagal autorines sutartis bus dar didesnė našta ir taip sunkiai gyvenantiems menininkams.

Nuo sausio 1 dienos autorines sutartis „Sodra“ apmokestino 100 proc., nors iki naujų metų mokestį taikė 50 proc. sutarties sumos.

S. Jakeliūnas: nesusikoordinavome

Kritikos sulaukę „valstiečiai“ ima trauktis. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis penktadienį įregistravo įstatymo pataisą, kuria siekiama atšaukti didesnes įmokas „Sodrai“ nuo autorinių sutarčių.

Tai buvo staigmena ir premjerui Sauliui Skverneliui, ir „valstiečių“ mokesčių reformos autoriui S. Jakeliūnui.

„Taip, ne visada sukoordinuojame iniciatyvas. Aš nežinojau, kad planuojama atšaukti“, – 15min pripažino Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas S. Jakeliūnas. Pasak jo, šiuo metu „vertinama informacija“. Seimas dėl to turės balsuoti jau antradienį.

S. Jakeliūnas. BNS nuotr.

Beje, S. Jakeliūnas prisipažino nesantis „Sodros“ įmokų ekspertas.

„Tiesą pasakius, su „Sodros“ mokesčiais nesu gerai susipažinęs. Man reikia geriau suvokti „Sodros“ dalykus“, – neslėpė parlamentaras, daugiausia prisidėjęs prie „valstiečių“ mokestinės programos.

Nei matė, nei girdėjo

Jis jau buvo susitikęs su Vyriausybės nariais. „Susitikinėjame su ministerijų atstovais, tariamės, ką daryti. Štai, pavyzdžiui, su finansų ministru sutarėm, kad darbdavio mokami mokesčiai turi būti prijungti prie darbuotojo algos“, – pasakojo S. Jakeliūnas.

Tai – anksčiau kilusi „valstiečių“ iniciatyva perkelti darbdavio mokamus mokesčius ant darbuotojų pečių, tačiau analogiškai padidinant atlyginimą. Tai – buhalterinis veiksmas, tačiau darbuotojai esą pamatys, kiek mokesčių valstybei sumokama už juos.

Premjeras S. Skvernelis penktadienį 15min tikino net nežinantis apie R. Karbauskio iniciatyvą atšaukti jau įsigaliojusią tvarką.

„Nemačiau ir negirdėjau“, – penktadienį 15min pareiškė S. Skvernelis.

Anksčiau jis teigė, kad padidinti mokesčius „Sodrai“ nuo autorinių sutarčių būtina, kad žmonės būtų socialiai apsaugoti.

Viceministrė: grįžtame prie senos tvarkos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) viceministrė Eglė Radišauskienė teigia, kad SADM pritaria pozicijai grįžti prie senos tvarkos.

Pasak jos, jau yra parengtas Valstybinio socialinio draudimo įstatymo projektas, kuriuo siūloma atsisakyti dalies praėjusios kadencijos Seimo birželio mėn. priimtų naujovių, įsigaliojusių nuo 2017 m. sausio 1 d.

Naujuoju įstatymo projektu bus siūloma nustatyti valstybinio socialinio draudimo įmokų skaičiavimą nuo 50 proc. pajamų, gautų pagal autorines sutartis, iš sporto ar atlikėjo veiklos. Tačiau pagal autorines sutartis gautoms pajamoms, kurios bus gautos iš to paties darbdavio (draudėjo) su kuriuo sudaryta darbo sutartis, būtų skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos nuo 100 proc. pajamų. Šios nuostatos būtų taikomos nuo 2017 m. sausio 1 d. gautoms pajamoms.

„Iš esmės grįžtama prie iki 2017 m. sausio 1 d. buvusio teisinio reguliavimo“, – pripažino E. Radišauskienė.

E. Radišauskienė. BNS nuotr.

Taip pat siūloma nustatyti, kad „Sodros“ įmokos nebūtų skaičiuojamos ir naudojantiems autorių kūrinius pagal licencijas.

Praėjusią savaitę autorinių teisių gynėjai piktinosi, kad „Sodra“ apmokestino ir mirusius kūrinių autorius.

Ekspertė: nekorektiška taip blaškytis

Lietuvos mokesčių mokėtojų asociacijos vadovė Danguolė Pranckėnienė sako, kad yra nekorektiška iš valdančiųjų pusės taip blaškytis mokesčių srityje.

„Autorinių mokesčių sutartis prilygino darbo sutartims, nors nei stažas didėja, neaišku ir ar pensijos bus daugiau“, – svarstė D. Pranckėnienė.

Pasak jos, nauja valdžia turėtų labiau koordinuoti savo veiksmus tokiais jautriais klausimais kaip mokesčiai. Juo labiau kad tvarka jau įsigaliojo sausio 1 dieną, o jei „Sodros“ mokesčių didinimas bus atšauktas, tai įsigalios nebent kovą.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...