captcha

Jūsų klausimas priimtas

Kultūros komitetas kūrėjams suteikia viltį, kad „Sodros“ įmokos didinimas bus atšauktas

Lietuvos akademinių leidyklų asociacija trečiadienį kreipėsi į Seimo Kultūros komitetą prašydama atšaukti dar pernai priimtą sprendimą dirbantiems pagal autorines sutartis mokesčius „Sodrai“ skaičiuoti ne nuo pusės, o nuo visų pajamų. Leidėjai ir autoriai pripažįsta, kad pernai priimtą sprendimą „pramiegojo”. Nepastebėjusi šio palikimo aiškina ir naujoji valdžia.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis tikino, kad per du mėnesius nauja valdžia tiesiog negalėjo pastebėti visų jai paliktų bėdų. Jis tikino, kad Darbo kodekso įsigaliojimą valdantieji spėjo atidėti, tačiau kitų socialinio modelio įstatymų įsigaliojimą paliko tokį, koks buvo numatytas – nuo šių metų sausio 1 dienos. Pagal juos buvo padidintos ir įmokos „Sodrai“ nuo pajamų, gautų pagal autorines sutartis.

R. Karbauskis tikino, kad šią problemą per dvi savaites turi išspręsti Kultūros, Socialinių reikalų ir darbo bei Finansų ministerijos ir kuo greičiau teikti galimą sprendimą Seimui. Šis, pasak Kultūros komiteto pirmininko, dėl „Sodros“ įmokos padidinimo atšaukimo gali susirinkti į neeilinę sesiją dar iki kovo.

Kultūros viceministras Audronis Imbrasas Seimo Kultūros komiteto posėdyje trečiadienį tikino, jog reikėtų spręsti ne tik šį klausimą, o iš esmės peržiūrėti kultūros srities mokesčius.

Pasak jo, nuo 2009 metų mokesčiai menininkų pečius slėgė vis sunkiau, todėl dabar reikėtų peržiūrėti, kurios priemonės pasiteisina, o kurios tik pernelyg apsunkina menininkų, autorių, leidėjų dalią.

Tačiau socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas Romas Lazutka tikina, kad „Sodros“ įmokas autoriai turi mokėti nuo visų pajamų, kad patys būtų socialiai saugesni.

„Būtų negerai, jei remtume kultūrą tų pačių kultūros žmonių ateities sąskaita. Jų išmokos paskui bus taip pat perpus mažesnės ir ką reiks daryti, jei jie gaus 80 eurų pensiją?“ – klausė jis.

Tačiau ir jis pripažino, kad sprendimas nebuvo tinkamai pristatytas visuomenei, nebuvo suplanuotos lėšos dėl šio sprendimo brangstantiems kultūros projektams valstybės biudžete.

Savo ruožtu „Sodros“ vadovas Mindaugas Sinkevičius tikino, kad apie įmokos didėjimą niekam neskelbė, nes nežinojo, ar šio sprendimo nauja valdžia nepakeis. Anot jo, „Sodra“ keičiantis valdžioms visuomet delsia skelbti apie būsimus mokestinius pakeitimus, nes „gali daug kas pasikeisti“.

M. Sinkevičius tikino, kad iš principo įmokų suvienodinimas yra naudingas kūrėjams, nes jie bus socialiai saugesni. Jis gynėsi, kad tokiu būdu „Sodra“ tikrai nepadidins savo pajamų, tačiau bus išspręsta mokesčių vengimo problema, kai licencinės sutartys buvo pasirenkamos vien dėl mokestinių lengvatų.

Tačiau autoriai ir leidėjai tvirtina, kad dauguma jų moka „Sodros“ įmokas pagal kitas sutartis, nes pajamas gauna ne tik honorarų pavidalu.

„Sodros“ vadovo teigimu, 2016 m. apie 2 tūkst. asmenų pajamas gavo tik pagal autorines sutartis.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...