captcha

Jūsų klausimas priimtas

Seimas nukėlė Darbo kodekso įsigaliojimą

Antradienį Seimo nariai nutarė iki 2017 metų liepos atidėti Darbo kodekso ir dar kelių vadinamojo socialinio modelio įstatymų įsigaliojimą.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Tokiam sprendimui pritarė 78 parlamentarai, 14 buvo prieš, dar 30 susilaikė.

Įstatymo pataisos įsigalios, jei jas pasirašys prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Darbo kodekso nukėlimo pusmečiui iniciatoriai teigia, kad tai leis sudaryti prielaidas dar kartą socialiniams partneriams, visiems suinteresuotiems asmenims ar visuomenei, pateikti savo pasiūlymus dėl Darbo kodekso ir kitų socialinio modelio įstatymų.

„Įvertinus šiuos pasiūlymus, būtų pateiktos reikiamos įstatymų pataisos, kurios labiau subalansuotų darbuotojų ir darbdavių interesus ir atlieptų Lietuvos gyventojų lūkesčius“, – rašoma pataisų aiškinamajame rašte.

Skaičiuojama, kad kai kurių socialinio modelio nuostatų įsigaliojimo atidėjimas leistų sutaupyti apie 80 mln. eurų.

Lietuva Europos Komisijos (EK) prašo naująjį socialinį modelį pripažinti struktūrine reforma ir su juo susijusioms išlaidoms taikyti išlygą, skaičiuojant 2017 metų viešųjų finansų deficitą.

Dėl šios priežasties klausimus kėlė Seimo narys Andrius Kubilius, kuris abejojo, ar EK iš tiesų pripažins socialinį modelį struktūrine reforma.

R. Skyrienė: tai turi būti paskutinis Darbo kodekso atidėjimas

„Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė antradienį išplatintame pranešime teigia, kad naujojo Darbo kodekso bei lydinčių teisės aktų įsigaliojimo atidėjimas turės Lietuvai neigiamų pasekmių, bet, kadangi sprendimas jau priimtas, pasak jos, visos suinteresuotos šalys turi susivienyti ir užtikrinti, kad šis įsigaliojimo atidėjimas būtų paskutinis.

„Tikimės, kad valdantieji tesės savo žodį išplėsti Trišalės tarybos sudėtį ir taip užtikrinti darbo vietų kūrėjų ir darbuotojų atstovavimą. Darbdavių organizacijos turi dalyvauti diskusijose lygiomis teisėmis. Į įstatymus gali būti įtraukiami tik tokie pakeitimai, kurie būtų suderinti su visomis suinteresuotomis šalimis, neaplenkiant darbdavių, ką yra pažadėjęs ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

BNS nuotr.

Taip pat labai svarbu susitarti ir įtvirtinti, kad darbo santykių lankstumas būtų esminis naujojo Darbo kodekso prioritetas. Tik tokiu būdu sukursime prielaidas atlyginimų kilimui, investicijų pritraukimui ir ekonominės situacijos gerėjimui. Šiandien Lietuvos žmonės emigruoja į tas šalis, kur darbo santykių reglamentavimas daug liberalesnis, turime tai sustabdyti.

Kad ir ką sutartume ateityje, šiandien turime konstatuoti, kad Darbo kodekso įsigaliojimo atidėjimas turės neigiamų pasekmių Lietuvai. Žala mūsų investicinei reputacijai jau padaryta, sąlygos ekonominei gerovei augti atidėtos.

Galime sulaukti ir finansinių pasekmių: po Seimo sprendimo padidėjo rizika, kad Europos Komisija nebepripažins socialinio modelio struktūrine reforma ir turėsime ją įgyvendinti karpydami išlaidas kitose srityse.

Finansinius praradimus verslas skaičiuoja jau šiandien. Naujasis Darbo kodeksas nukeliamas likus tik dviem savaitėms iki anksčiau planuoto įsigaliojimo. Tiek mažos, tiek didelės įmonės jau buvo pradėjusios rengtis naujajai tvarkai. Per pastarąjį pusmetį verslas turėjo atlikti administravimo, dokumentų rengimo, sutarčių formų, IT sistemų pakeitimus, tačiau šių išlaidų niekas jiems nekompensuos. Taip pat prisidėjo darbuotojų mokymai, įvairūs seminarai, vidinės tvarkos pokyčiai ir su darbo tarybų steigimu susiję klausimai. Iki metų pabaigos verslas privalėjo atlikti labai daug namų darbų.

Į namų darbus dėl Darbo kodekso rimtai turi žiūrėti ir naujasis Seimas su vyriausybe, nes ir vyriausybės programoje yra įsipareigoję imtis lanksčių darbo formų prieinamumo didinimo, siekti, kad darbo santykių reglamentavimas būtų subalansuotas ir konkurencingiausias Rytų ir Centrinėje Europoje, išlaikyti darbuotojų ir darbdavių interesų balansą.

Kad Darbo kodeksas nebebūtų daugiau atidedamas, turime visus pakeitimus aptarti ir suderinti iki Seimo pavasario sesijos pradžios“, – pranešime teigia „Investors‘ Forum“ vadovė.

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close