captcha

Jūsų klausimas priimtas

S. Skvernelis nepritaria PVM lengvatos šildymui pratęsimui

Premjeras Saulius Skvernelis nepritaria ketinimui iki 2017-ųjų birželio pratęsti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą centriniam šildymui. Tuo metu prezidentės vyriausiasis patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė sako, kad valdantieji, ieškodami sprendimų dėl lengvatų naikinimo šildymui, turi rasti tokį sprendimą, kad dėl jo nenukentėtų mažiausias pajamas gaunantys asmenys.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Premjero pozicija yra, kad lengvata šildymui neturėtų būti pratęsta“, – BNS sakė S. Skvernelio atstovas spaudai Tomas Beržinskas.

Pasak premjero, PVM lengvata centriniam šildymui yra taikoma ir tiems, kurie turi didelės vertės nekilnojamąjį turtą, erdvius ir prabangius butus, tačiau ji netaikoma žmonėms, gyvenantiems privačiuose namuose ir šildantiems juos kitais būdais.

„Netaikoma tiems, kurie nesinaudoja centralizuotai tiekiama šiluma. Lietuva, žinote, ne tik miestai ir daugiabučiai, bet ir miesteliai bei kaimai, kur žmonės gyvena individualiuose namuose, šildosi elektra, malkomis, anglimis. Apie jokias PVM lengvatas jie nėra net girdėję“, – viešai paskelbtame pareiškime tvirtino S. Skvernelis.


Jis taip pat pabrėžė, kad PVM lengvata neskatino privačių šilumos ūkio nuomininkų piginti šilumos, todėl miestuose, kur savivaldybės sugebėjo vėl perimti ūkį, šiluma gerokai atpigo.

„Kas prisiims atsakomybę už perduotus šilumos ūkius privatiems administratoriams? Kaip dėl audito metu nustatytų grobstymų, kai į šilumos kainą buvo įtraukiami „baliukai“, teniso kortai ar egzotinės kelionės? Tokia visai solidi suma eurų, kurie buvo panaudoti taikant tą pačią PVM lengvatą. Kodėl drąsios ir už žmonių interesus kovojančios savivaldybės turėjo atlaikyti tikrą „karą“, kol perėmė atgal šilumos ūkius? Ir staiga šiluma ten atpigo 20–40 procentų. Tai kam skirta PVM lengvata?“, – klausia premjeras.

Anot jo, jei ši lengvata nėra skirta pasiturintiems žmonėms bei šilumos ūkį valdančioms bendrovėms, o socialiai remtiniems žmonėms, tai valdančiųjų Seime siūloma kompensavimo tvarka yra socialiai teisinga.

„Lėšų nėra? Nešvaistykime jų kitoms reikmėms, jų skiriama daugiau nei pakankamai. Socialinės paramos teikimui savivaldybėms kasmet skiriama 228 mln. eurų. Iš šių lėšų 2015 metais liko nepanaudota daugiau kaip 125 mln. eurų, 2016-aisiais, prognozuojama, bus nepanaudota 141 mln. Tikrai trūksta lėšų?“, – tvirtino S. Skvernelis.

Jo teigimu, šias lėšas savivaldybės dabar naudoja komunalinių atliekų tvarkymui, kapinių priežiūrai, vandens nuotekų tinklams, savoms išlaidoms ir įvairiems kitiems tikslams.

R. Karbauskis pirmadienį pareiškė, kad valdantieji Seime palaikys siūlymą PVM lengvatą šildymui pratęsti iki 2017 metų birželio. Anot jo, toks sprendimas priimtas dėl lengvatos naikinimą boikotuojančių savivaldybių. Tuo metu Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė tvirtina, kad savivaldybės iš esmės neprieštarauja lengvatos atsisakymui, tačiau tam pasiruošti reikia laiko.

Prezidentūra: lengvatos šildymui naikinimui turi būti pasiruošta iš anksto

Pasak M. Lingės, PVM lengvatos naikinimas centralizuotam šildymui nesavalaikis ir netikslingas. Jo teigimu, PVM lengvatą šildymui naikinti nepasiruošus negalima. Šiuo metu, viduryje šildymo sezono, tam esą nėra pasiruošusios nei savivaldybės, nei gyventojai.

„Šiuo metu, kai turime nepilnas dvi savaites iki naujųjų metų ir kada po naujųjų metų jau įsigaliotų šita naujoji tvarka, kokia jinai bebūtų, – ar jinai teisinga, ar neteisinga, – bet žinome, ką sukuria skuba, kokias pasekmes gali lemti skuboti sprendimai, kada ir visuomenė yra dar tam nepasiruošusi, vidury šildymo sezono, kai ir pačios savivaldybės turi skirtingas situacijas – vienos turi sutaupiusios lėšų, kitos jau yra nusimačiusios kitoms reikmėms. Jeigu tų kompensacijos gavėjų skaičius išaugtų, vėlgi (prasidėtų, – ELTA) erzelis“, – interviu „Žinių radijui“ antradienį sakė M. Lingė.

Šalies vadovės patarėjo teigimu, PVM lengvatos naikinimo klausimas spręstinas, tačiau tam turi būti atitinkamai pasiruošta, kadangi klausimas labai aktualus ir paliečiantis daug šeimų.

„Be abejonės, pasiruošimo trūksta, ir tikimės, kad bus politinė valia spręsti klausimą, bet atitinkamai pasiruošus“, – pabrėžė jis.

Klausiamas, ar prezidentūra pritaria, kad būtų išplėstas šios lengvatos kompensavimo ratas, M. Lingė pakartojo, kad pats svarbiausias principas, jog dėl šito sprendimo nenukentėtų ypač tie žmonės, kurių pajamos mažiausios.

„Tiems, kuriems reikalinga kompensacija, kuriems reikalinga tokia parama, tai, be abejonės, turi būti atrasti mechanizmai. Dėl jų turi būti išdiskutuota ir turi būti sutartas kompromisas, ir geriausias variantas, kad iš tiesų ir vėlgi pačios savivaldybės netaptų pašalpų registravimo ir išmokėjimo (centru, -ELTA), didžiausi pajėgumai būtų nukreipti administruoti tuos dalykus“, – sakė prezidentės atstovas.

LSA pertvarką ragina atidėti

Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) taip pat prašo atidėti būsto šildymo kompensacijų skyrimo gyventojams pertvarką iki kito šildymo sezono, kad būtų galima tinkamai jai pasiruošti savivaldybėse ir išsamiai supažindinti su pokyčiais gyventojus, pranešama spaudai išplatintame pranešime spaudai.

Be to, LSA kreipėsi į Seimo bei vyriausybės vadovus ir teigia, kad savivaldybės iš esmės pritaria siūlymui keisti visiems gyventojams šiuo metu taikomą PVM lengvatą, tačiau mano, kad šiai pertvarkai turi būti tinkamai pasiruošta – esą ji negali būti vykdoma nesukūrus savivaldybėse būtinų praktinio įgyvendinimo mechanizmų.

„Nepalikus laiko pasirengti įstatymo naujovių įgyvendinimui bei nesupažindinus su jomis gyventojų, kitų metų pradžioje į savivaldybes kreiptųsi didelis gyventojų srautas, kuriam nėra pasirengta. Be to, savivaldybės neturės laiko atlikti analizės ir nustatyti tikslaus padidėjusio lėšų poreikio. Iš gyventojų prašomų pažymų skaičius nemažės, kadangi savivaldybės neturi reikiamų duomenų apie gyventojų pajamas.

Savivaldybės jau yra parengusios 2017 metų biudžetų projektus, kuriuose didžioji dalis piniginei paramai nepanaudotų lėšų turėtų būti skiriama socialinėms paslaugoms, tai yra – globos namų pertvarkai, kuri kol kas realiai vykdoma tik savivaldybių lėšomis, neįgaliųjų programoms, pagalbai socialinės rizikos šeimoms, smurtą patyrusioms moterims ir kitai socialinei paramai. Skubiai pakeitus įstatymą, nukentės gyventojai, kuriems socialinės paslaugos būtinos“, –  teigia LSA.

Be to, teigiama, kad pasikeitus kompensavimo tvarkai, savivaldybėms reikėtų vėl priimti naujų darbuotojų.

Sukritikavo lengvatų skyrimo tvarką

Prezidentės patarėjas M. Lingė taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad apskritai lengvatos visiems nėra geras dalykas.

„Bendrų lengvatų kelias nėra pats teisingiausias, matyt, reikalingi kiti sprendimai, kad ta kompensacija pasiektų būtent tuos, kuriuos reikia, o ne horizontaliai visus“, – sakė prezidentės vyriausiasis patarėjas vidaus politikai.

Prezidentė D. Grybauskaitė valdančiųjų sprendimą naikinti PVM lengvatą centralizuotam šildymui pirmadienį taip pat pavadino nesavalaikiu ir netikslingu žingsniu.

Šalies vadovės teigimu, apie tokios „socialiai jautrios“ lengvatos naikinimą negalima diskutuoti, nepateikus išbaigto kompensacinio mechanizmo, be to, tam šiuo metu nėra palanki ir tarptautinė aplinka, nes didėja naftos ir dujų kainos. Prezidentė taip pat pastebėjo, kad PVM lengvata naikinama šildymo sezono metu.

Anot prezidentės, į valstybės biudžeto balansavimą nederėtų žvelgti tik kaip į techninį procesą ir galima rasti kitų būdų iždo deficito mažinimui, pavyzdžiui, gerinant PVM arba dividendų surinkimą iš įmonių.

Seimas galutinai apsispręsti dėl PVM lengvatos naikinimo turėtų ketvirtadienį, tą dieną bus svarstomas ir kitų metų biudžetas, kuris suplanuotas jau be lengvatos.

Tiesa, pirmadienio vakarą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad PVM lengvata centriniam šildymui liks iki 2017 metų birželio. Politikas pripažino, kad savivaldybės privertė laikinai atsisakyti idėjos atšaukti sumažintą PVM tarifą šilumai.

Šildymui šiuo metu taikomas 9 proc. PVM tarifas, nuo 2017 m. sausio 1 d. lengvatą panaikinus jis padidės iki standartinio 21 proc. tarifo.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...