captcha

Jūsų klausimas priimtas

Karas dėl akcizų: aludariai lengviau atsikvėpė, laikas nervintis stipriųjų gėrimų gamintojams

Seimas šią savaitę turėjo svarstyti „valstiečių“ pasiūlymus gerokai didinti akcizo tarifus alkoholiniams gėrimams. Tačiau parlamentarai aludarius papiktinusių pakeitimų taip ir nepradėjo svarstyti, nors jau gautos vyriausybės palankios išvados. Rengiamas naujas apmokestinimo planas.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Nori STT tyrimo

Konservatorius Andrius Kubilius inicijuoja antikorupcinį tyrimą, o Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas jau siūlo, kad tarifai didėtų tik kitais metais, o ne iki 2020 metų, kaip žadėta anksčiau.

Akcizų didinimo reikalai Seime, panašu, įstrigo ir jau kvepia naujais skandalais. Konservatoriai piktinasi „valstiečių“ bandymais ženkliai didinti akcizus tik alui, o degtinei siūlo tik simbolinį brangimą.

„Dėl to inicijavau antikorupcinį tyrimą, kurį turėtų atlikti STT. Atrodo labai keista, kad nauja tvarka nepalanki aludariams, bet palanki degtindariams, pavyzdžiui, koncernui „MG Baltic“, – 15min sakė A. Kubilius.

Tiesa, jis pats abejoja, ar tokį tyrimą bus spėta pradėti, nes akcizus ketinama svarstyti jau ateinantį antradienį.

STT Viešųjų ryšių skyriaus viršininkė Renata Saulytė teigė, kad tarnybai tikrai nepakaktų kelių dienų įvertinti, ar siūlomas teisės aktas ar jo pataisa atitinka visus reikalavimus. „Čia reiktų kelių savaičių“, – sakė ji.

Komitete – aistrų žiežirbos

Alaus pramonės atstovai piktinosi, kad ketinama smarkiai apmokestinti alų, o stipriuosius gėrimus – tik simboliškai. Aludarių gildija kreipėsi į Seimo narius su perspėjimu, kad dėl to gali netekti darbo daug žmonių.

Seimas ketvirtadienį turėjo svarstyti Akcizų įstatymo pataisas, tačiau klausimą išbraukė iš darbotvarkės. Neeilinis posėdis vyksta ir penktadienį, tačiau ir iš šios dienos dienotvarkės išbrauktas akcizų didinimo klausimas.

Keturi Seimo nariai ketvirtadienį pasiūlė naujus akcizų dydžius. „Tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis, konservatoriai Ingrida Šimonytė, Antanas Matulas ir Mykolas Majauskas įregistravo pataisą, kurioje siūlo gerokai sumažinti „valstiečių“ jau pristatytus akcizų dydžius alui ir vynui.

Tačiau parlamentarai siūlo didinti jau pristatytus akcizų dydžius stipriam alkoholiui. Tai reiškia, kad Seimo nariai atsižvelgė į alaus pramonės atstovų nepasitenkinimą, jog „valstiečiai“ neadekvačiai žada branginti alų, o stipriam alkoholiui tik simboliškai padidinti akcizų tarifus.

Tiesa, dėl jų pasiūlymo ketvirtadienį Biudžeto ir finansų komitetas nebalsavo, ir tai sukėlė konservatorių įsiūtį.

„Jakeliūnas net neleido pristatyti šių pataisų, o pristatė tik savo siūlymus“, – piktinosi A. Kubillius.

Beje, S. Jakeliūnas Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje jau užsiminė, kad akcizai kol kas būtų didinami tik kitais metais, o ne iki 2020-ųjų, kaip žadėta iki šiol.

A. Veryga jau nori kitos tvarkos

Sveikatos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienį užsiminė, kad siūloma akcizų suvienodinimo tvarka nėra tobula, todėl ketinama ją tobulinti. Pagal pirminį pasiūlymą akcizai alkoholiniams gėrimams turėjo būti suvienodinti, tačiau laikantis tokios politikos labiausiai brangtų alus – per ketverius metus akcizas jam padidėtų net 441 proc., o stipriuosius gėrimus tai paveiktų mažiau.

Todėl A. Veryga pasiūlė kitą būdą – įvertinti vieno laipsnio kainą. „Manau, kad turėtume kalbėti ne apie vieno laipsnio apmokestinimo suvienodinimą, bet apie vieno laipsnio kainos suvienodinimą. Tada atsiranda logika ir dėl gėrimo savikainos. Stipriuosius gėrimus iš tiesų yra kur kas pigiau pagaminti“, – antradienį užsiminė sveikatos apsaugos ministras.

Tokiu atveju didžiausias akcizo krūvis jau tektų ne alui, o stipriesiems gėrimams, ir A. Veryga tą pripažino.

Tiesa, ketvirtadienį sulaukta teigiamų vyriausybės išvadų dėl akcizo didinimo. Tačiau vyriausybė vertino dar pirminį – akcizų suvienodinimo variantą.

Seimas ateinantį antradienį ketina svarstyti siūlomus akcizų tarifus, o ketvirtadienį priimti galutinį sprendimą.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...