captcha

Jūsų klausimas priimtas

Valdantieji privačių pensijų nelies, o prekybos alkoholiu monopolis – tik galimybė

Naujosios valdžios revoliucinės nuotaikos slopsta. Tokią išvadą galima daryti sulyginus lapkričio pradžioje paskelbtos LVŽS ir LSDP koalicijos programos ekonominę dalį su pirmadienį pristatyta galutine vyriausybės programa. Galutiniame programos variante gerokai aptakiau ir švelniau kalbama tiek apie pensijų didinimą, tiek apie draudimo sektoriaus apmokestinimą ar privačių pensijų fondų reformą. Tiesa, tokių sumanymų kaip Regionų plėtros bankas ar valstybinis alkoholio monopolis valdžia dar nelaidoja.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Skatins eksportą, bet skolos neribos

Vyriausybės programos apie ekonomiką ir finansų dalis pradedama įvairių problemų, kliudančių šalies ūkio plėtrai, įvardijimu. Be jau koalicijos programoje anksčiau nurodytų problemų, atsiranda dar viena – eksporto ir importo santykio disbalansas.

Pažymėdami, jog nuo nepriklausomybės pradžios Lietuvos užsienio prekybos balansas nuolat yra deficitinis, valdantieji siūlo skatinti lietuviškų prekių ir paslaugų eksportą nepažeidžiant ES taikomų valstybės pagalbos reikalavimų.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuva iš tiesų vis dar atsiveža daugiau prekių nei jų eksportuoja. Pavyzdžiui, rugpjūtį eksportuota 1 856,7 mln. Eur vertės prekių, importuota – 1 999,5 mln. Eur vertės prekių. Lietuvos užsienio prekybos deficitas sudarė 142,8 mln. Eur.

Tiesa, naujai vyriausybės programoje iškeliama eksporto ir importo santykio disbalanso problema užleido vietą dar prieš mėnesį deklaruotam siekiui įstatymu numatyti maksimalią skolinimosi ribą. Tokios nuostatos pirmadienį paskelbtoje programoje nebeliko, kaip ir pažado „griežčiau (esant reikalui – konstituciniu lygmeniu) reglamentuoti biudžeto balanso ir valstybės skolos rodiklius“.

Pensijų fondus paliks ramybėje

Vyriausybės programoje vietos neberado ir kai kurie daug diskusijų viešojoje erdvėje sukėlę valstiečių žaliųjų atstovų sumanymai. Jeigu anksčiau buvo kalbama apie antros ir trečios pakopos pensijų jungimą formuojant vieną privačią kaupiamąją asmens pensiją, tai dabar teigiama, kad bus įvertintos antros ir trečios pakopos pensijų kaupimo sistemos veiksmingumas ir tobulinimo galimybės.

Pažadas nuo ateinančių metų liepos 1 d. padidinti vidutinę senatvės pensiją apie 40 eurų jau tapo siekiu nuo liepos 1 d. padidinti vidutinę senatvės pensiją ne daugiau kaip 40 eurų, atsižvelgiant į šalies finansines galimybes, kartu užtikrinant valstybės finansinį stabilumą.

Nebeliko ir ankstesnio pažado riboti greitųjų kreditų paslaugų teikimą, kuris buvo vadinamas žalingu gyventojams ir prilyginamas lupikavimui.

Apie alkoholio monopolį kalba jau švelniau

Itin daug kalbų sukėlęs pasiūlymas įvesti valstybinę prekybos alkoholiu monopoliją, panašu, taip pat sušvelnintas.

„Esant tolesnio ribojimo (alkoholio) poreikiui, įvertinsime galimybę įvesti valstybinę monopolinę prekybos alkoholiu sistemą“, – rašoma vyriausybės programoje.

Iki galo neatsisakyta ir Regionų plėtros banko steigimo idėjos. „Lietuvos paštą“ Vyriausybė pasižada išlaikyti valstybės nuosavybėje, plėsti jos paslaugų spektrą, o esant poreikiui ir galimybei – „išnaudoti turimą paslaugų infrastruktūrą tokių iniciatyvų įgyvendinimui kaip Regionų plėtros banko steigimas“.

Skatins naudoti nemokamą programinę įrangą

Be to, dar lapkritį rinkimus laimėję valstiečiai žalieji žadėjo įvesti specialius pajamų mokesčius draudimo sektoriuje, tačiau šiandien jau tik aptakiai šneka apie atsižvelgimą į tarptautinę praktiką svarstant draudimo sektoriaus apmokestinimo klausimą.

Tiesa, vyriausybė į programą įtraukė anksčiau nebuvusį punktą apie azartinių lošimų ir loterijų apmokestinimo reglamentavimo efektyvumo įvertinimą ir tobulinimą.

Nauju įdomiu pasiūlymu, įtrauktu į vyriausybės programą, galima laikyti ir siekį valstybės ir savivaldybės institucijose naudoti atviro kodo programinę įrangą.

„Įvertinsime atviro kodo programinės įrangos patikimo aptarnavimo infrastruktūros sukūrimo galimybes“, – žadama programoje.

NPD vaikus auginančios šeimoms nekels

Maža to, jeigu „Darnia Lietuva“ pavadintoje koalicijos programoje kalbėta tik apie viešojo sektoriaus darbuotojų algų indeksavimą, tai vyriausybė jau kalba ir galimybių, leisiančių indeksuoti gyventojų mokesčiams apskaičiuoti taikomus neapmokestinamuosius dydžius, įvertinimą.

Kalbant apie žadėtas mokestines pertvarkas, vyriausybės programa nuo koalicinės skiriasi tuo, kad buvo atsisakyta pažado didinti neapmokestinamų pajamų dydį (NPD) šeimoms, auginančioms du ir daugiau vaikų, o apie darbuotojų ir darbdavių mokamų mokesčių jungimą taip pat kalbama švelniau, pabrėžiama būtinybė analizuoti tokios reformos tikslingumą.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...