captcha

Jūsų klausimas priimtas

Naujoji valdžia pasiryžo skaidrinti viešuosius pirkimus

Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė teigia, kad būtina kuo skubiau didinti baudas už viešųjų pirkimų pažeidimus, taip pat atsisakyti vadinamųjų „vidaus sandorių“, kai valstybės ar savivaldybės įmonės be konkursų gali įsigyti prekių ar paslaugų iš savo antrinių įmonių. Šie sandoriai, pasak ekonomikos komiteto pirmininko, skatina neskaidrius pirkimus.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Apie pertvarkas viešųjų pirkimų srityje ypač daug pradėta kalbėti po vadinamojo auksinių šakučių skandalo, kai Krašto apsaugos ministerija įsigijo prekių kelis kartus brangiau už rinkos kainą. Tai, kad viešieji pirkimai dabar vienas iš Ekonomikos komiteto prioritetinių klausimų, patvirtina šio komiteto vadovas. Naujoji valdžia viešuosius pirkimus pasiryžusi skaidrinti.

„Kalbame apie naikinimą vidaus sandorių, nes akivaizdu, kad tai yra korupciją skatinantis įstatymas, palikta landa. Jeigu yra poreikis vidaus sandoriams, tai jis yra minimalus, palyginus su ta didžiąja verte, kuri būna viešųjų pirkimų įvykdyta neskaidriai“, – aiškina Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Virginijus Sinkevičius.

Dėl vidaus sandorių naikinimo pritaria ir Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė. Tai sandoriai, leidžiantys valstybės ar savivaldybių įmonėms be konkurso pirkti iš kitų valstybinių ar net savo antrinių įmonių. Naujajame viešųjų pirkimų įstatymo projekte iš pradžių šie vidaus sandoriai buvo panaikinti, vėliau politikų valia vėl grąžinti į įstatymą. Galutinai dėl to apsispręs Seimas.

„Mes taip pat inicijuojame didesnes baudas, nes jos šiuo metu yra tikrai labai kosmetinės už viešųjų pirkimų įstatymų pažeidimus“, – sako Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė.

Kai kurie pirkimai, pavyzdžiui, Krašto apsaugos ministerijoje, vyksta su slaptumo žyma. Konservatorių lyderis teigia siūlantis, kad atsirastų Viešųjų pirkimų tarnyboje padalinys, kuris tokius pirkimus galėtų tikrinti.

„Kur mes matome didžiausią problemą, tai yra neadekvatus finansavimas Viešųjų pirkimų tarnybos. Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė pasakė, kad geba patikrinti tik apie tris procentus visų viešųjų pirkimų. Tai akivaizdu, kad milžiniški pinigai, milžiniškos sutartys, apimtys yra tiesiog nepatikrinamos. Tai mes pateikėme biudžeto pataisą numatydami galimybę didinti  biudžetą, pritraukti naujų žmonių į tarnybą, kurie galėtų daugiau laiko skirti tam tikrinimui“, – apie pasiūlymą pasakoja Seimo Ekonomikos komiteto narys Gabrielius Landsbergis.

Portalas 15min.lt atskleidė, kad į vadinamąjį auksinių šakučių skandalą įsivėlusi ir į nepatikimų tiekėjų sąrašą įtraukta bei kariuomenės konkursuose dalyvauti nebegalinti bendrovė „Nota bene“ įsteigė naują įmonę, kuri jau spėjo dalyvauti keliuose konkursuose. Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė teigia, kad teisiškai bendrovė taip gali daryti, tačiau, pasak D. Vilytės, tai negarbinga. Tarnybos vadovės teigimu, įmonė pirmiausia turi susitvarkyti reputaciją.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close