captcha

Jūsų klausimas priimtas

V. Šapokai tektų susidurti su sunkiais kompromisais, jei taptų finansų ministru

Jei buvęs Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka taps finansų ministru, jam teks nuryti keletą karčių piliulių.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Kandidatas į finansų ministrus V. Šapoka jau turėjo apgalvoti, kam reiktų ryžtis, jei priimtų pasiūlymą dirbti naujoje vyriausybėje. Gali būti, kad jo lauktų sprendimai, kuriems anksčiau jis niekaip nebūtų pritaręs.

Dėl pensijų pasisakė skirtingai

Pavyzdžiui, dirbdamas Lietuvos banke V. Šapoka visada pasisakė už antros pakopos pensijų fondus, pats siūlė, kad gyventojai mokėtų papildomas įmokas į fondus ir taip kauptų senatvei, kai prie to dar prisidėtų valstybė. V. Šapoka tikino, kad į antrąjį pensijų fondą investuojantys Lietuvos gyventojai gali tikėtis iki trečdalio didesnių senatvės pensijų, nei jas gautų iš „Sodros“.

„Dalyvaujant antroje pakopoje, jei patys žmonės prisidės savo kaupimu, gali tikėtis senatvėje gauti panašaus lygio pensiją, kokia yra šiuo metu. Lietuvos banko tyrimo rezultatai parodė, kad patvirtintas antros pakopos pensijų fondų sistemos modelis yra gerai subalansuotas“, – 2013 metais kalbėjo V. Šapoka. Tačiau „valstiečiai“ savo programoje antrai pensijų pakopai žada mirtį. „Valstiečiai“ nesutinka, kad iš biudžeto būtų papildomai finansuojamas pensijų kaupimas.

„Esu skeptiškas, kaip antra pakopa dabar yra finansuojama ir kas joje dalyvauja – šio finansinio produkto rizikos tikrai yra priimtinos ne visiems dabartiniams dalyviams“, – yra teigęs Stasys Jakeliūnas, kuris bus Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Neoficialiais duomenimis, jo dėka į vyriausybės programą ir buvo įrašyta pensijų reforma.

Tardytų buvusią darbovietę?

Ir tai ne vienintelis barjeras, skiriantis V. Šapoką ir „valstiečių“ programą. V. Šapoka ketverius metus Lietuvos banke buvo Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius. Naujosios vyriausybės programoje įrašyta, kad viena iš ekonominės krizės Lietuvoje priežasčių buvo „neatsakingas viešųjų finansų valdymas bei nepakankama komercinių bankų priežiūra“.

Primename, kad už bankų priežiūrą atsakingas Lietuvos bankas. Todėl, siekdama išvengti naujų krizių, naujoji „valstiečių“ vyriausybė pažadėjo: „Užbaigsime pradėtus krizės Lietuvoje tyrimus ir paskelbsime jų išvadas. Epizodiniai tyrimai buvo atliekami tiek LR Seimo Biudžeto ir finansų komitete, tiek analogiškame Švedijos parlamento komitete, tačiau nei jų statusas, nei išvados neturėjo įtakos sisteminiams politiniams vertinimams ir sprendimams Lietuvoje“.

Kitaip tariant, jei V. Šapoka taps finansų ministru, turės vykdyti vyriausybės programą ir gilintis į Lietuvos banko vykdytą priežiūrą, kuriai pats ir vadovavo, o jį prižiūrės Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovas S. Jakeliūnas, neslepiantis priešiškumo skandinavų bankams. Tiesa, krizės laikotarpiu – 2009–2012 metais V. Šapoka vadovavo Vertybinių popierių komisijai.

I. Šimonytė: ministro darbas – kitas žanras

Kartu su V. Šapoka Finansų ministerijoje ir Lietuvos banke dirbusi Ingrida Šimonytė, dabar konservatorė Seimo narė, 15min teigė, kad kiekvienas kandidatas į finansų ministrus turėtų sau atsakyti į klausimą, ar galės dirbti su tos vyriausybės programa.

Buvusi finansų ministrė V. Šapoką vertina kaip vieną geriausių kapitalo rinkos specialistų. „Tačiau ministro darbe vyrauja kitas žanras. Aš nežinau, kokios sąlygomis jis eitų dirbti ministru, čia reiktų jo klausti. Kiek jam garantavo, kad nesikiš į jo darbą“, – teigė I. Šimonytė. O ar ji nemano, kad kai kuriais klausimais jo vertybinė pozicija ir „valstiečių“ programa gali pernelyg skirtis?

„Žinot, kartais vertybinės nuostatos kinta dėl įvairių priežasčių“, – pastebėjo ji. Socialdemokratai įžeidimo nepamiršo Lieka mįslė, kaip kandidatą į finansų ministrus vertina koalicijos partneriai socialdemokratai. 2012 metais premjeras Algirdas Butkevičius siūlė V. Šapokai finansų ministro portfelį.

„Tokioje vyriausybėje dirbti nenoriu“, – tuomet atrėžė V. Šapoka ir pasiūlymą atmetė. Šioje vyriausybėje jam tektų vėl susidurti su socialdemokratų vadovybe, kuri greičiausiai nepamiršo buvusio kandidato ištartų žodžių.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...