captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ekspertai: Kanados ir ES prekybos sutartis Lietuvai yra strategiškai svarbi

Kanados ir Europos Sąjungos (ES) sekmadienį pasirašyta septynerius metus derinta laisvosios prekybos sutartis (Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA) ne tik atneš naudos Lietuvos maisto, chemijos ir baldų pramonėms, bet yra ir strategiškai svarbus politinis susitarimas Lietuvai, mano ekspertai.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Be to, susitarimas tarp Kanados ir ES neturėtų pakenkti Lietuvos ūkininkams dėl padidėsiančios konkurencijos.

R. Vilpišauskas: CETA yra svarbus politinis susitarimas

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas BNS teigė, kad CETA yra ne tik ekonomiškai, bet ir politiškai svarbus susitarimas Lietuvai.

„Kanada ir JAV yra NATO narės. Jos yra liberalios demokratijos, kurios yra Lietuvos ir apskritai visos Europos Sąjungos sąjungininkės saugumo srityje, nors Kanada nėra tokia svarbi NATO narė kaip JAV, bet nepamirškime, kad Kanados kariai prisidės netrukus prie kitų NATO narių ir atvyks į Latviją. Tokio pobūdžio ekonominiai susitarimai nėra svarbūs vien ekonomine prasme. Jie rodo politinių santykių glaudumą, intensyvumą ir kuria palankią atmosferą tartis saugumo ir kitais klausimais. Strateginė tokios sutarties reikšmė, kad Kanados dėmesys bus skiriamas ir Baltijos šalims, yra svarbus šio susitarimo elementas“, - kalbėjo politologas.

R.Vilpišausko žodžiais, Kanada nėra pagrindinė Lietuvos prekybos partnerė, todėl nereikia tikėtis, kad po susitarimo ratifikavimo ekonominė nauda Lietuvai bus didelė.

„Taip, tai nebus visiškai absoliučiai laisva prekyba, bet jei sąlygos prekybai gerėja, tai potencialią naudą galima gauti. (...) Daug kas vertina ekonominę tokių susitarimų naudą. Šalinant kliūtis tarpusavio prekybai tradiciškai tikimasi svarbaus postūmio ekonomikos augimui tiek visai Europos Sąjungai, tiek kiekvienai bendrijos valstybei. Lietuvos įmonėms yra signalas, kad pagerės prekybos sąlygos. Net ir toms, kurios nesidomėjo Kanados rinka, gal vertėtų pasidomėti. Iš to kyla visa ekonominė nauda - didesnė konkurencija, mažesnės kainos ir didesnis pasirinkimas. Čia tradicinė ekonominė pusė“, - sakė R.Vilpišauskas.

Jo žodžiais, jei ES nebūtų pavykę susitarti su Kanada, būtų sustiprėjusios abejonės dėl ES sugebėjimo pabaigti derybas dėl laisvosios prekybos sutarties su JAV.

„Pastorosiomis savaitėmis paaiškėjus, kad dėl Valonijos valdžios nepritarimo iškilo rizika, kad susitarimas gali būti neratifikuotas, tai buvo iškilusi reputacinė rizika, susijusi su Europos Sąjungos gebėjimu susitarti dėl tokio pobūdžio prekybos ir investicijų santykių reguliavimo. Tinkamai nekomunikuojant tokių susitarimų naudos gali būti didelė žala padaryta visos Europos Sąjungos reputacijai. Lietuvai taip pat yra labai svarbūs tokie susitarimai ir gebėjimas juos suderėti“, - teigė politologas.

R. Lazutka: CETA bus naudinga Lietuvos maisto, chemijos ir baldų pramonėms

Vilniaus universiteto Teorinės ekonomikos katedros vedėjas Romas Lazutka kalbėjo, jog CETA turėtų daugiausiai naudos atnešti Lietuvos įmonėms, dirbančioms maisto, chemijos ir baldų gamybos sektoriuose.

„Aš manau, kad laisvosios prekybos sutartys yra naudingos mažiau išsivysčiusioms šalims, tai reiškia, iš Kanados bus lengviau importuoti į Europos Sąjungą ir tame tarpe į Lietuvą. Vis dėlto tų kanadietiškų prekių Lietuvoje nėra daug, o pas juos gamyba brangesnė. Lietuvos gamintojams parduoti Kanadoje turėtų būti lengviau, o į Kanadą eksportuoti lietuviams yra svarbu ir galima, nes gamybos kaštai mažesni. Mūsų daugiausiai ta tradicinė gamyba eitų: maistas, chemijos pramonė, baldai“, – BNS sakė Vilniaus universiteto mokslininkas R. Lazutka.

Anot jo, ES ir Kanados laisvosios prekybos sutarties įtaką Lietuvoje tikriausiai pajus nedaug įmonių, jau galinčių eksportuoti į Kanadą.

„Perversmo mūsų ekonomikoje nebus, bet vienam ar kitam gamintojui, kuris galbūt turi galimybes vežti, tai poveikis bus. Lietuvos rinka yra maža ir mūsų gyventojai nėra pajėgūs pirkti dvigubai brangesnių prekių, pagaminamų turtingesnėse šalyse, todėl tas poveikis gali būti mažas“, – teigė R. Lazutka.

Lietuvos ūkininkai neturėtų nukentėti

Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Bronius Markauskas tvirtino, kad laisvosios prekybos sutartys Lietuvos žemės ūkiui iš esmės nėra naudingos, bet sutartis su Kanada neturėtų daryti žalos Lietuvos ūkininkams.

„Kalbant apie žemės ūkį, tai jokios transatlantinės sutartys nėra naudingos Lietuvai nei su Kanada, nei su JAV. Tos sutartys kalba apie naudą vartotojui, pramonei, o ne žemės ūkiui. Bet iš kitos pusės, Kanada nekelia didelio pavojaus, nes tai yra aukštų kaštų valstybė ir jų pieno sektoriuje yra palaikoma pieno supirkimo kaina ir pieno produktų kainos didelės. Iš pieno ir kitų Kanados žemės ūkio sektorių grėsmės mums nėra. Gal net Lietuvai prekybos balansas bus naudingesnis. Lietuvos maisto produktai būtų konkurencingi Kanados rinkoje“, – BNS teigė B. Markauskas.

Jo žodžiais, Lietuvos žemės ūkiui kur kas pavojingesnė būtų ES ir JAV Transatlantinė prekybos ir investicijų partnerystės sutartis, kuri į Lietuvos rinką leistų gabenti pigesnius JAV žemės ūkio produktus.

„Amerikoje toli nueita su genetiškai modifikuota produkcija, o jos kaštai žymiai mažesni, ir mes esame nuo Amerikos visiškai atsilikę ir būtume priklausomi nuo sėklų bei chemijos. Čia yra didelis pavojus. Amerikos kaštai bendrai yra mažesni nei Europos dėl įvairių priežasčių, todėl tie produktai turėtų konkurencinį pranašumą prieš mūsų produktus“, – teigė B.Markauskas.

Sekmadienį Kanados premjeras ir ES vadovai sekmadienį Briuselyje pasirašė istorinę sutartį, kurios pasirašymui buvo iškilusi grėsmė, kuomet mažas Belgijos Valonijos regionas grasino ją „palaidoti“.

CETA yra ambicingiausias prekybos susitarimas, dėl kurio ES kada nors derėjosi. Ji pašalina 99 proc. muitų bei vieningą 500 milijonų gyventojų turinčios ES rinką susieja su 10-a pagal dydį pasaulio ekonomika, kurioje gyvena 36 mln. žmonių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...