Verslas

2016.10.14 09:36

„Brexit“ padariniai: ryškėja konfliktas tarp „Tesco“ ir „Unilever“

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.10.14 09:36

Brexit“ padariniai jau juntami Didžiosios Britanijos prekybos centruose. Pavyzdžiui, „Tesco“ prekybos tinklas sustabdė „Hellmann`s“ majonezo ir kečupo pardavimus, nes tiekėjai reikalauja gerokai didinti mažmenines kainas.

Nuo „Brexit“ referendumo Didžiosios Britanijos svaras prarado apie 15 proc. vertės JAV dolerio atžvilgiu ir panašu, kad didieji transnacionaliniai maisto ir buitinės chemijos gamintojai ėmė rimtai spausti britų prekybininkus reikalaudami didesnių kainų. Kol kas ši problema išryškėjo tik parduotuvių tinklapiuose. Taip didžiausias Britanijos prekybos tinklas „Tesco“ staiga paskelbė nebegalintis prekiauti tam tikromis koncernų „Hellmann`s“ ir „Unilever“ prekėmis.

Prekybos analitikas Patrickas O‘Brienas teigia, kad ginčas tarp „Tesco“  ir „Unilvever“ – ne vienkartinis dalykas.

„Svaro nuvertėjimas reiškia, kad visiems prekybininkams teks pradėti tokios rūšies derybas su tiekėjais ir ateityje pamatysime daugiau tokių ginčų.
Iš internetinės prekybos dingo dalis „Hellmann`s“ majonezų ir padažų ir net garsusis tikrai britiškas produktas – baltyminis užtepas „Marmite“, nes šį prekybos ženklą dabar valdo Olandų kompanija „Unilever“. Neoficialiomis žiniomis, olandai reikalauja didinti mažmenines kainas bet 10 procentų. Eiliniai britai dar kol kas rimtai nepajuto visų šių problemų, bet supranta, kad jų išvengti nepavyks“, – mano analitikas.

Vietos žiniasklaida piktinasi, kad „Unilever“ tiesiog dangstosi „Brexit“ problemomis ir nori didesnės kainos nesąžiningai, nes nemaža dalis to paties „Marmite“ sudedamųjų dalių gaminama ir Britanijoje.

Kita vertus, svaro ir visos Britanijos ekonomikos, kuri, beje, iki šiol demonstruoja labai neblogus rezultatus, problemos yra daugiau politinio, o ne ekonominio pobūdžio. Vietos ir užsienio verslininkai, negaudami tikslios informacijos apie „Brexit“ eigą, aiškiai sunerimę. Premjerės Theresos May vyriausybė tik kartoja, kad formali „Brexit“ procedūra bus pradėta pavasarį ir kad ji susiderės dėl pačių geriausių sąlygų. Bet, pavyzdžiui, ketvirtadienį Londono teismą jau pasiekė ieškinys, kuriame apskritai abejojama konservatorių vyriausybės teise vykdyti „Brexit“ be oficialaus parlamento pritarimo.