captcha

Jūsų klausimas priimtas

Nobelio ekonomikos premiją laimėjo O. Hartas ir B. Holmstromas

2016 metų vadinamąją Nobelio ekonomikos premiją pelnė britų kilmės Harvardo universiteto profesorius Oliveris Hartas ir Amerikoje dirbantis Suomijoje gimęs mokslininkas Bengtas Holmstromas už jų indėlį plėtojant sutarčių teoriją, pirmadienį paskelbė Švedijos karališkoji mokslų akademija.
Scanpix/TT NEWS AGENCY nuotr.
Scanpix/TT NEWS AGENCY nuotr.

„Šių metų laureatai plėtojo sutarčių teoriją – išsamų pagrindą nagrinėjant daugelį įvairių sutarčių struktūros klausimų, tokių kaip su pasiekimais susietas aukščiausio lygio vadovų atlyginimas, dalinis nuostolių atlyginimas ir vartotojo mokama dalis draudimų srityje, taip pat viešojo sektoriaus privatizacijos veiksmai“, – nurodė žiuri.

„Harto ir Holmströmo sukurti nauji teoriniai įrankiai yra vertingi realių kontraktų ir institucijų, taip pat potencialių spąstų sutarčių struktūroje supratimui“, – sakoma premiją skiriančio komiteto pranešime.

Jų novatoriškas darbas paklojo „intelektinį pamatą“, kuriuo remiantis buvo kuriamos priemonės ir institucijos, susijusios su daugeliu sričių – pradedant bankroto įstatymais, baigiant politinėmis konstitucijomis.

1948 metais Didžiojoje Britanijoje gimęs O. Hartas dirba ekonomikos profesoriumi Harvardo universitete Jungtinėse Valstijose. 1949 metais Helsinkyje gimęs B. Holmströmas, priklausantis Suomijos švedų etninei mažumai, dėsto ekonomiką ir vadybą Masačusetso technologijų institute (MIT).

Nobelio ekonomikos premija pirmą kartą buvo įteikta 1969 metais. Iki šių metų ja buvo pelnę 76 laureatai, iš jų 52 amerikiečiai ir tik viena moteris – Elinor Ostrom. Per šį laikotarpį tik 24 kartus premija būdavo skiriama vieninteliam laureatui.

Nobelio ekonomikos premija yra priešpaskutinė šiemet paskirta Nobelio premija, kurią minėdamas trijų šimtų metų jubiliejų švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui įsteigė Švedijos centrinis bankas „Riksbank“.

Praėjusiais metais ši 1968-aisiais įsteigta premija atiteko Amerikoje dirbančiam škotų mokslininkui Angusui Deatonui už „vartojimo, skurdo ir gerovės analizę“.

Oficiali Nobelio premijų įteikimo ceremonija įvyks Stokholme ir Osle gruodžio 10 dieną, kai bus minimos premijų steigėjo Alfredo Nobelio mirties metinės.

O. Hartas ir B. Holmstromas taip pat pasidalys premijos piniginę dalį – 8 mln. Švedijos kronų (830,4 tūkst. eurų).

Pagal 1896 metais mirusio pramonininko, kuris išrado dinamitą, testamentą įkurtos premijos pirmą kartą buvo įteiktos 1901 metais, tačiau apdovanojimas ekonomikos srityje tarp jų nebuvo numatytas.

Praeitą savaitę buvo paskelbti medicinos, fizikos, chemijos ir taikos premijos laureatai. Nobelio taikos premija šiemet atiteko Kolumbijos prezidentui Juanui Manueliui Santosui už jo pastangas užbaigti pusę šimtmečio trukusį karą su kairiųjų partizanų grupuote FARC.

Kol kas nėra paskelbta data, kada bus paskelbtas šių metų Nobelio literatūros premijos laureatas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...