captcha

Jūsų klausimas priimtas

Vilniuje gali mažėti šildymo kaina

Ketvirtadienį gali būti priimtas sprendimas, itin aktualus sostinės gyventojams. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) spręs dėl „Vilniaus energijos“ tiekiamos šilumos kainų.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Kaip 15min teigė VKEKK pirmininkė Inga Žilienė, komisija ketvirtadienį uždarame posėdyje svarstys du su „Vilniaus energija“ susijusius klausimus.

„Mes svarstome klausimą dėl „Vilniaus energijos“ patikrinimo. Atsižvelgiant į tai, vėliau turėtų būti dar vienas svarstymas ir komisija turėtų apsispręsti ir dėl šilumos kainų“, – sakė I. Žilienė.

Neoficialiomis 15min žiniomis, VKEKK aiškinasi, kaip „Vilniaus energijos“ reguliuojamasis pelnas atitinka realybę. Nagrinėjamas aspektas – prekyba apyvartiniais taršos leidimais (ATL). „Vilniaus energija“ iš valstybės ne kartą yra gavusi daugiau ATL, nei sudarė realus įmonės poreikis, o pajamos iš ATL pardavimo į reguliuojamąjį pelną galimai nebuvo įskaičiuojamos.

Paklausta, ar VKEKK vertina būtent ATL prekybos mechanizmą, I. Žilienė teigė to negalinti nei patvirtinti, nei paneigti.

„Dabar nieko negaliu komentuoti, kol nėra priimtas sprendimas“, – teigė VKEKK vadovė.

Dar 2014 m. VKEKK skelbtais duomenimis, „Vilniaus energija“ nemenkai uždirbo iš ATL prekybos. VKEKK nurodo, kad vien nuo 2005 metų iki 2008 metų pirmojo ketvirčio sostinės šilumos tiekėja iš ATL prekybos gavo apie 148 mln. litų (42,9 mln. eurų) pajamų. VKEKK duomenimis, visi Lietuvos šilumininkai minėtu laikotarpiu pardavė ATL už beveik 202 mln. litų (apie 58,5 mln. eurų). „Vilniaus energijai“ teko daugiau nei 73 proc. šios sumos.

Beje, realų „Vilniaus energijos“ pelningumą turbūt geriausiai atspindi įmonės akcininkams išmokami dividendai. 15min gautais duomenimis, 2006 m. išmokėta arti 26 mln. litų dividendų, 2007 m. – 25 mln. litų, 2008 m. – 30 milijonų.

2009 m. dividendų įmonė nemokėjo, tačiau atsigriebė vėlesniais metais. 2010 m. išmokėta palyginti kukli 3,86 mln. Lt suma, 2011 m. – jau 13,8 mln. Lt. Rekordinė dividendų suma išmokėta už 2012 ir 2013 metus – atitinkamai 84 ir 95,5 mln. litų. 2014 metais „Vilniaus energijos“ akcininkai tenkinosi kiek kuklesne suma – 72,7 mln. litų.

Beje, daugelis su ATL dalybomis susijusių sprendimų buvo priimta Gedimino Kirkilo Vyriausybės laikais. Priimant sprendimus, dalyvavo dabartinis energetikos viceministras, tuometis Aplinkos ministerijos sekretorius Aleksandras Spruogis, taip pat – energetikos viceministru šios Vyriausybės laikais tapęs, bet dėl supainiotų interesų greitai iš posto pašalintas Algimantas Zaremba. Pastarasis valdininkas, vadovavęs Ūkio ministerijos Energetikos departamentui, po šio valstybinio posto buvo įdarbintas „Vilniaus energijoje“, iš kurios po kelerių metų persikraustė į viceministro poziciją.

Dar viena įdomi persona sprendimų priėmimo procese – tuometis Ūkio ministerijos sekretorius Anicetas Ignotas. Jis buvo teisiamas dėl korupcijos, įtariant koncerno „Achema“ interesų protegavimą. Po ilgai trukusio teismų maratono A.Ignotas 2014 m. buvo išteisintas.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...