captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Investors‘ Forum“ po susitikimo Seime: prezidentės veto dėl Darbo kodekso bus atmestas

Lemiamo Seimo sprendimo dėl darbo santykių reguliavimo jau šį trečiadienį laukiantys investuotojai ir darbo vietų kūrėjai pagaliau neabejoja – politikams užteks ryžto dar kartą patvirtinti dar birželį priimtą naują Darbo kodeksą, rašoma „Investors‘ Forum“ pranešime spaudai. 
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Kaip rašoma pranešime, pirmadienį į Verslo tarybos renginį Seime susirinkusių parlamento frakcijų vadovai bei atstovai patvirtino pasiryžimą atmesti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto naujajam Darbo kodeksui ir paskatinti šalies ekonomikos konkurencingumą bei naujų darbo vietų kūrimą.

Lietuvos verslo tarybos lūkesčius politinėms partijoms pristatęs Rolandas Valiūnas, didžiausius ir aktyviausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijančios asociacijos „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas, teigia jaučiantis bendrą politinį ryžtą atmesti veto birželį priimtoms Darbo kodekso pataisoms. 

Pasiryžimą dar kartą patvirtinti Seimo priimtą Darbo kodeksą renginyje išreiškė ir ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius bei Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė. Daugelio parlamentinių frakcijų, taip pat ir opozicinių, lyderiai taip pat išreiškė poziciją, kad veto reikėtų atmesti, rašoma pranešime spaudai. 

„Darbo santykių liberalizavimas yra tiek valdančiųjų, tiek opozicinių partijų darbotvarkėje. Suprantama, jog tai bus vienas svarbiausių sprendimų šią Seimo kadenciją, kuris gali paskatinti investicijų, ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo proveržį arba grąžinti Lietuvą į praėjusį amžių. Tikiuosi, kad palikdami galioti birželį priimtą kompromisinį, tiek darbuotojų, tiek darbdavių interesus atitinkantį Darbo kodeksą pasiųsime aiškų signalą tarptautinei bendruomenei, kad Lietuva pasirengusi konkuruoti dėl investicijų“, – pranešime cituojamas R. Valiūnas. 

Seimas trečiadienį svarstys, priimti ar atmesti prezidentės D. Grybauskaitės veto su pateiktomis birželį Seime priimto naujojo Darbo kodekso pataisomis. Verslo atstovų teigimu, prezidentės pasiūlytos pataisos tik dar labiau komplikuotų darbo santykių reguliavimą. 

„Šiandien visų pagrindinių Seimo frakcijų atstovai pademonstravo valią atmesti veto ir pritarti naujam Darbo kodeksui, koks buvo priimtas birželį. Po ilgo investuotojus gąsdinančių neatsakingų politinių iniciatyvų bei pasiūlymų sezono, tai yra aiškus signalas verslui – Seimas yra pajėgus spręsti rimtas valstybės problemas. Svarbu suprasti, kad apie darbo santykius diskutuojame nes tik sau Lietuvoje, bet mūsų diskusijas girdi ir investuotojai pasaulyje, kuriems svarbios kiekvienos šalies ateities perspektyvos, investicinis klimatas, darbo rinkos reguliavimas“, – pranešime cituojama Rūta Skyrienė, asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė. 

Būtinybę Lietuvai lanksčiau reguliuoti darbo santykius nuolat atkreipia dėmesį tiek Europos Komisija, tiek mūsų šalyje investuojančių įmonių vadovai. Asociacijos „Investors‘ Forum“ atliekamo Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimo duomenimis, 85 proc. investuotojų darbo santykių reguliavimą laiko prioritetine pokyčių reikalaujančia sritimi.

Pasaulio ekonomikos forumo Pasaulinio konkurencingumo indekse Lietuva užima 36 poziciją iš 140 valstybių. Bet pagal darbo rinkos efektyvumą užima 53 vietą, pagal darbo rinkos lankstumo rodiklius yra 102 vietoje, pagal atleidimo iš darbo sąnaudas – 109-oje, o pagal atleidimo sąlygas – 120-oje vietoje. Šalies galimybės išlaikyti talentus įvertintos 108-ąja pozicija, o juos pritraukti – 116-ąja. Anksčiau darbo santykius reformavusios Estija ir Latvija pagal šiuos rodiklius yra gerokai aukščiau.

Prezidentūra tikisi, kad įstatymas bus priimtas su pataisomis

Tuo metu prezidentės vyriausioji patarėja ekonominiais ir socialinės politikos klausimais Lina Antanavičienė mano, kad iš esmės buvo galima susitarti dėl šalies vadovės vetuoto naujojo Darbo kodekso. 

„Be abejo, kad buvo galima. (...) Aš tikiu, kad buvo galima susitarti, jeigu tikrai būtų buvęs noras, to sutarimo galima buvo iš tikrųjų daug aktyviau ieškoti“, – interviu „Žinių radijui“ antradienį sakė L. Antanavičienė. 

Prezidentės atstovė , pirmiausia, sutarimo pasigedo Trišalėje taryboje, kur tariasi darbuotojai, darbdaviai ir Vyriausybė. Anot jos, kai kurie iš partnerių turėjo parodyti šiek tiek daugiau mediatoriaus vaidmens, kad į Seimą būtų ateita su kuo daugiau suderintų Darbo kodekso punktų. 

„Deja, kaip aš ir sakau, dėl tų tokių jautrių dalykų ateita buvo į Seimą nesutarus. O kada Socialinių reikalų komitetas iš tikrųjų daug dirbo ir bandė tuos sutarimus kažkaip sudėlioti, paskutinę dieną...“,– svarstė L. Antanavičienė. 

Prezidentūra tikisi, kad naujasis Darbo kodeksas bus priimtas su prezidentės vetuotomis pataisomis ir „nepakirs esminio liberalumo pamatų“, o naujos darbo vietos, kurių Premjeras priskaičiuoja 85 tūkst., bus sukurtos ilgalaikėje perspektyvoje. 

L. Antanavičienė neprognozavo, ar šalies vadovė nuliūs, jei nebus priimtas jos veto. Pasak jos, tai turi spręsti ir vertinti žmonės. 

„Prezidentė iš tikrųjų savo darbą padarė, savo poziciją labai aiškia išreiškė. Na, o kaip bus Seime, Seimas parodys, o rinkėjai vertins“, – teigė L. Antanavičienė. 

Šalies vadovė siūlo į Darbo kodeksą grąžinti nuostatą, kad darbuotojas yra silpnesnioji darbo santykių dalis. 

D. Grybauskaitė taip pat siūlo išbraukti nenustatytos apimties darbo sutarčių rūšių, kurios ES valstybėse egzistuoja tik Jungtinėje Karalystėje, Danijoje ir Nyderlanduose, nuostatą. 

Tarp siūlymų – palikti išeitinės išmokos dydį (2 vidutinių darbo užmokesčių – VDU), kai iš darbo išeiti nori pats darbuotojas. Pasak D. Grybauskaitės, turėtų būti ilginami atleidimo iš darbo terminai socialiai jautrioms grupėms – auginantiems vaikus iki 14 m. terminą pailginti iki 3 mėnesių, toks pats terminas, anot Prezidentės, turėtų būti taikomas ir auginantiems neįgalų vaiką iki 18 m. Šalies vadovė siūlo išeitinę kompensaciją didinti nuo 6 iki 8 VDU, kai iš darbo atleidžiama darbdavio valia. 

Prezidentūra siūlo numatyti dvigubą apmokėjimą už darbą poilsio dienomis, kai darbuotojas apie darbo grafiko pasikeitimą įspėjamas tik prieš dvi darbo dienas. Darbuotojams, dirbantiems sutrumpintu grafiku kenksmingomis sąlygomis (pvz., naktimis), už darbą siūloma apmokėti kaip už visą darbo dieną. Prezidentė taip pat siūlo grąžinti nuostatą už nepertraukiamą darbą toje pačioje darbovietėje suteikti papildomų kasmetinių atostogų. 

Anot prezidentūros, taip pat turėtų sugrįžti ir laikinojo įdarbinimo įmonių licencijavimo, o terminuotos sutartys nuolatiniam darbui turėtų būti leidžiamos, tik jei dėl jų sutarta kolektyvinėje darbo sutartyje, numatant, kad tokios sutartys būtų sudaromos su ne daugiau kaip 20 proc. pastovų darbą dirbančių įmonių darbuotojų. 

Stiprinant kolektyvinių darbo santykių atstovavimą prezidentė siūlo suteikti apsaugą nuo atleidimo ne tik profesinių sąjungų atstovams, bet ir visiems darbuotojams, kurie ginčo su darbdavio metu atstovauja darbuotojų interesus. Prezidentės nuomone, privalomos darbo tarybos nėra reikalingos, jos gali būti steigiamos tose įmonėse, kur nėra profsąjungų ir kuriose dirba daugiau kaip 20 žmonių. 

Šių metų birželio 21 d. Seimas priėmė naują Darbo kodeksą. Už šį dokumentą balsavo 65 Seimo nariai, 12 buvo prieš, 14 parlamentarų susilaikė.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...