captcha

Jūsų klausimas priimtas

Siūloma nekilnojamojo turto nuomotojams priminti apie mokesčių prievoles

Nekilnojamojo turto plėtotojai skaičiuoja, kad iki 85 proc. būsto nuomos rinkos Lietuvoje – šešėlyje. Todėl jie ragina mokesčių inspekciją nuomininkams, skelbiantiems apie savo veiklą internete, priminti mokesčių prievolę – jie per mėnesį privalėtų mokesčių administratoriui pranešti apie veiklos pradžią. Į nuomos rinkos skaidrinimą norima įtraukti ir brokerius. Nepaisant iniciatyvų, vos dešimtadalis apklaustų nuomotojų linkę mokėti mokesčius valstybei.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Spinter“ atliktas tyrimas parodė, kad beveik pusė būsto nuomotojų nelinkę mokėti mokesčių valstybei, o tą darytų vos dešimtadalis, tačiau patys, jei jiems tektų nuomotis butą, beveik 40 proc. norėtų, kad būsto šeimininkas mokėtų mokesčius valstybei, o trečdalis – kad būtų sudaryta sutartis.

„Nuomotojų tokie santykiai yra paprotiniai, nesudaromos sutartys, neįsitikinama, ar nuomotojas, ar nuomininkas yra sąžiningas, ir neatsiskaitymo, vėlavimo atsiskaityti už nuomojamą būstą problema šalyje yra tikrai nemaža, kokiomis apimtimis – negaliu pasakyti, nes tai nėra vieša informacija“, – sako „Creditinfo“ generalinis direktorius Andrius Bogdanovičius.

Tačiau nekilnojamojo turto vystytojai skaičiuoja, kad beveik 85 proc. nuomos sandorių sudaroma šešėlyje. Žmonės nelinkę ne tik mokėti mokesčių valstybei, bet ir skelbti, kad verčiamasi tokia veikla. Todėl mokesčių administratoriui siūloma, kad šis primintų kiekvienam nuomotojui apie prievoles.

„Talpinant skelbimą apie nuomojamą būstą automatiškai sukurti sistemą, kuri primintų apie prievolę valstybei – įsigyti verslo liudijimą arba metų pabaigoje deklaruoti pajamas, tokia minkšta priemonė, bet ugdanti atsakomybę. Siūlome įvesti prievolę per mėnesį po veiklos pradžios, pradėjus veiklą pranešti VMI apie pradėtą veiklą ir metų pabaigoje gauti priminimą ir sumokėti GPM“, – aiškina Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius.

Pasak statytojų, būsto rinką kasmet papildo ne vienas tūkstantis naujų butų, kurie vėliau vienaip ar kitaip nuomojami, vien šiemet rinką papildys 4 tūkst. naujų butų. Du trečdaliai nuomos sandorių sudaroma per brokerius, todėl esą ir šiuos galima būtų įpareigoti prisidėti prie veiklos skaidrinimo.

„Tai yra svarstytina, tiek, tarkim, kaip būtinumas įsigyti verslo liudijimą ir vykdyti veiklą, nuomoti vienas ar kitas patalpas, tiek tą veiklą vykdyti pagal sutartis, metų pabaigoje deklaruoti pajamas, tiek sutarčių registravimas sudarytų didesnį aiškumą, kas ką turi padaryti prieš pradėdamas veiklą, lygiagrečiai VMI turėdama tikslesnius duomenis galės gyventojams atitinkamą pagalbą suteikti. Kad ir sukelti duomenis į preliminariąsias deklaracijas“, – sako VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Nepaisant būsto nuomos rinkos šešėlio, kasmet skaičiuojama, kad gyventojai sumoka vis daugiau pajamų mokesčio. Per 2014–2015 metus kasmet veiklą deklaravo apie 45 tūkst. gyventojų, kasmet į biudžetą sumokančių per 110 mln. eurų mokesčių.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...