Verslas

2016.08.17 15:28

J. Milius kol kas lieka VMVT vadovu

ELTA2016.08.17 15:28

Piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu įtariamas Jonas Milius kol kas lieka Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovu. 

Ministrų kabinetas pavedė Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) įvertinti STT išvadą ir įpareigoti VMVT vadovą pateikti savo, kaip vadovo, veiklos ataskaitą už 2015 metus ir 2016 metų pirmąjį pusmetį.

„Vyriausybės kanceliarijos teisės departamento darbuotojai labai atidžiai išanalizavo visą gautą medžiagą iš STT ir vakar gautą medžiagą iš Generalinės prokuratūros ir šiandien pasitarime pavesta ŽŪM teisės aktų nustatyta tvarka įvertinti ne tik STT pateiktą išvadą, bet ir įpareigoti VMVT vadovą pateikti ŽŪM savo, kaip vadovo, veiklos ataskaitą už 2015 m. ir 2016 m. pirmą pusmetį, kurią vėliau įvertins ministrų kabinetas“, – sakė premjeras Algirdas Butkevičius trečiadienį.

Pasak Ministro pirmininko, ŽŪM turės įvertinti, ar STT konstatuotos teisės aktų reguliavimo spragos VMVT bei vidaus kontrolės efektyvumo stoka galėjo būti sąlygota tarnybos vadovo veiklos trūkumo.

„Generalinė prokuratūra savo atsakyme vyriausybei teigia, kad vykdant ikiteisminį tyrimą galioja nekaltumo prezumpcija, tad J. Miliaus nušalinti nuo pareigų jie neprašo. Teisininkų išvada, kad VMVT nėra politinio pasitikėjimo darbuotojas, todėl negalima jo atleisti praradus pasitikėjimą. Vadovaujantis vyriausybės įstatymo 29.1 straipsniu, vyriausybės įstaigos vadovas gali būti atleidžiamas keliais atvejais, tarp jų, jei šiurkščiai pažeidžia savo pareigas, arba jeigu visas ministrų kabinetas nepriima įstaigos vadovo veiklos ataskaitos“, – biurokratines procedūras paaiškino A. Butkevičius.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė patikslino, kad VMVT vadovo veiklos ataskaita bus svarstoma rugsėjo 7 dienos vyriausybės pasitarime.

„Grįžęs iš atostogų J. Milius turės paruošti ataskaitą. Ten bus įtraukti ir STT vertinimai, nors, kiek matome perskaitę, tai yra pastebėjimai – kai kur reikia teisės aktus taisyti, į kokias sritis reikia dėmesį atkreipti, tai, aš manau, ir bus atsakyta į visus tuos klausimus“, – sakė V. Baltraitienė.

Trauktis iš pareigų J. Milių ragino prezidentė Dalia Grybauskaitė, premjeras ir žemės ūkio ministrė, bet jis pats to padaryti nesutiko.

J. Miliui yra pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo, jam skirta kardomoji priemonė – pasižadėjimas neišvykti iš šalies. Į teisėsaugos akiratį taip pat pateko ir Seimo narys „tvarkietis“ Petras Gražulis, kurį prokurorai apklausė kaip specialųjį liudytoją dėl prekybos poveikiu ir dokumentų klastojimo, tačiau šis atsisakė duoti parodymus.

Kratos ir poėmiai buvo atliekami ne tik pas J. Milių bei P. Gražulį, bet ir šaldytus maisto produktus gaminančioje įmonėje „Judex“. VMVT pranešė, kad gavus iš teisėsaugos informacijos apie „Judex“ produkcijoje nustatytą taršą – salmonelių ir ešerichijų bakterijas – įmonės veikla yra laikinai stabdoma.

Premjeras ir žemės ūkio ministrė tikisi, kad šis skandalas nekirs Lietuvos maisto produktų eksportui, nors pripažįsta, kad dėmesys yra padidintas.

„Šiandien prašiau susitikimo su Kinijos ambasadoriumi Lietuvoje, buvome susitikę ir aptarėme, kaip jie reaguoja ir kaip žiūri, nes tai mums yra labai svarbu, kad tai neturėtų įtakos pieno produktų eksportui. Ambasadorius patikino, kad bendravo ir su Kinijos ŽŪM, ir su jų kokybės maisto saugos ir kokybės vertinimo tarnyba, ir sakė, kad jie stebi, bet kol kas nemato, dėl ko reikėtų stabdyti procedūras. Bet, aišku, tai yra padidinta stebėsena“, – sakė V. Baltraitienė.

Ministrė pažymėjo, kad VMVT turėjo pernai tris išorės auditus ir visų jų metu sistema yra įvertinta gerai.

„Jokių priekaištų nėra iš kitų valstybių, išskyrus iš Rusijos“, – teigė V. Baltraitienė.

Ministrė taip pat tikino, kad gyventojai gali pasitikėti maisto saugos užtikrinimo sistema Lietuvoje.