Verslas

2016.08.11 14:27

Norvegija gali vetuoti Britanijos siekius grįžti į Europos Laisvosios prekybos asociaciją

ELTA2016.08.11 14:27

Jeigu Didžioji Britanija pareikštų norą vėl tapti Europos Laisvosios prekybos asociacijos (ELPA) nare, Norvegija gali tokį žingsnį vetuoti, praneša britų dienraštis „The Guardian“.  

ELPA įsteigta 1960 m. Ją sudarė Vakarų Europos valstybės, nepriklausiusios tuometei Europos ekonominei bendrijai (EEB). Didžioji Britanija prie EEB prisijungė 1973 m. Laikui bėgant, ELPA ir EEB (vėliau tapusios Europos Sąjunga (ES)) valstybės susiliejo į Europos ekonominę erdvę, kurioje prekiaujama be muitų. Šiuo metu ELPA priklauso tik Norvegija, Islandija, Šveicarija ir Lichtenšteinas. Bloko narės pasirašiusios laisvosios prekybos susitarimus su 38 pasaulio valstybėmis, nepriklausančiomis ES, tarp jų – su Meksika, Kanada, Maroku, Kuveitu ir Kataru.

Kai kurie analitikai teigia, kad Didžiajai Britanijai, besiruošiančiai palikti ES, būtų pravartu vėl prisijungti prie ELPA – taip bus galima tikėtis išsaugoti prieigą prie bendrosios Europos rinkos. Tačiau Didžiosios Britanijos narystei iš pradžių turėtų vienbalsiai pritarti visos ELPA valstybės narės, tačiau, panašu, kad maištingosios salos išskėstomis rankomis sutikti neskubama.

Norvegijos užsienio reikalų ministrė Elizabeth Vik Aspaker pareiškė abejojanti, ar būtų tikslinga į ELPA priimti tokią ekonomiškai galingą valstybę. Anot jos, Didžioji Britanija organizacijoje iškreiptų nusistovėjusį balansą, o tai Norvegijai nebūtų naudinga. Be to, į organizaciją priėmus naują narę tektų peržiūrėti prekybos susitarimus su trečiosiomis šalimis.

Vykstant Didžiosios Britanijos referendumo dėl narystės ES kampanijai, Norvegijos politikai agitavo britus balsuoti už pasilikimą bloke. E. V. Aspaker pabrėžė, kad Norvegija sieks ir toliau išlaikyti glaudžius dvišalius santykius su Didžiąja Britanija, tačiau pirmiausiai sieks apginti savo šalies interesus.

Kol kas Didžiosios Britanijos politikai dar neišreiškė noro vėl prisijungti prie ELPA, tačiau jau ne kartą buvo minėta, kad šalis sieks išsiderėti prekybos su ES sąlygas, panašias į tas, kurios taikomos Norvegijai. Vis dėlto, Norvegija sutiko į savo nacionalinę teisę perkelti dalį ES teisės aktų ir taiko atvirų sienų politiką. „Brexit“ referendumas visų pirma, buvo nukreiptas prieš šiuos du ES taikomus principus.

Apklausų duomenimis, 70 proc. norvegų pasisako prieš šalies narystę ES.