Verslas

2016.08.11 09:29

Listerijos buvo rastos JAV skirtuose „Judex“ koldūnuose

lrytas.lt2016.08.11 09:29

Šaldytų maisto produktų „Judex“ įmonę užgriuvęs skandalas – ne pirmas. Aiškėja, kad ši bendrovė ir anksčiau turėjo nemalonumų dėl gaminių kokybės. Importuotojai iš Jungtinių Valstijų, aptikę koldūnuose listerijos bakterijų, taip ir nepradėjo prekybos.

Nuo 1995-ųjų besidarbuojančią „Judex“ įmonę užgriuvęs gaminių saugos skandalas, pasirodo, nėra vienintelis. Tačiau ankstesni nemalonumai neišplaukė į viešumą. Įmonė skelbė, kad pastaruoju metu šaldytus maisto produktus eksportavo į Latviją, Estiją, Angliją, Airiją, Vokietiją, Ispaniją, Rusiją, Baltarusiją. Tačiau „Judex“ nepavyko įsiūlyti gaminių JAV rinkai, nes jie užkliuvo maisto saugos kontrolei.

Tikrina ypač akylai

 Iš Lietuvos į JAV eksportuojami maisto produktai akylai stebimi. JAV maisto ir vaistų saugos tarnybos („Food and Drug Administration“ – FDA) inspektoriai bet kada gali užsukti į atgabentų prekių sandėlius. Jie tyrimams paima bet kurių maisto produktų iš bet kurio konteinerio. Tame pačiame konteineryje būna sukrauti padėklai su koldūnų, duonos, varškės dėžėmis. Parinkę produktų, inspektoriai juos siunčia tirti į keletą nepriklausomų laboratorijų.

„Kol negauname atsakymų, nieko negalime pajudinti. Jei tik kas nors neatitiktų reikalavimų, produktai būtų arba grąžinti į Lietuvą, arba sunaikinti“, – sakė lietuviškų maisto produktų importo bendrovės „Food Depot International“ vadovė Angelė Kavak. Šį įmonė importuoja į JAV maisto produktus bei alkoholinius gėrimus maždaug iš 50 Lietuvos bendrovių, taip pat iš Australijos, Bulgarijos, Šri Lankos, Makedonijos, Čilės ir kitų šalių.

Tyrėjai aptiko bakterijų

Tuo metu, kai Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) dar vadovavo Kazimieras Lukauskas (jis šias pareigas ėjo iki 2010-ųjų. – Red.), importo įmonė į Čikagą buvo atsigabenusi ir „Judex“ produktų. „Kai tik pradedame bendradarbiauti, sulaukę pirmosios siuntos ir patys atliekame gaminių tyrimus. Geriau jau už tai sumokėti kelis šimtus JAV dolerių nei vėliau turėti didelių bėdų“, – pasakojo A.Kavak.

Jos bendrovė „Judex“ koldūnus tąkart perdavė tirti dviem nepriklausomoms laboratorijoms. Pasak A. Kavak, ir viena, ir kita gaminiuose aptiko listerijų – tokių pat bakterijų, dėl kurių pastaruoju metu įmonę užgriuvo nemalonumai.

Neprisimena senų įvykių

„Neskelbėme tyrimų rezultatų, neperdavėme jų nei FDA, nei VMVT. Tiesiog pačiai įmonei iš karto nusiuntėme duomenis ir paprašėme susitvarkyti. Buvome iš anksto sumokėję už koldūnus, bet visus juos turėjome išversti į atliekų konteinerius. Gavę tyrimų duomenis tuomečiai įmonės atstovai pažadėjo, kad pinigus grąžins, bet to taip ir nepadarė“, – užsiminė A. Kavak.

Pasak „Judex“ atstovaujančio teisininko Lino Šarkio, įmonės vadovai per tą laiką pasikeitė, todėl šiuo metu prisiminti seną istoriją nėra paprasta.

„Jei importuotojai apie tai prakalbo, jei bendravo su įmonės atstovais, vadinasi, jie tuo metu turėjo turėti ir įrodymų. Vis dėlto tuo metu „Judex“ dirbę žmonės prisimena, kad ne viskas buvo taip, kaip pasakojama. Nebuvo faktinių duomenų, kad tikrai koldūnuose rasta listerijos bakterijų. Ir tie priekaištai iš JAV įmonę pasiekė praėjus maždaug metams nuo tada, kai buvo išgabenta siunta“, – aiškino L. Šarkys.

Gamintojai prašys leidimo tęsti veiklą

Šią savaitę paskelbta apie stabdomą platinimą tų „Judex“ gaminių, kuriuose neva rasta salmonelių. Kituose aptikta žarninių lazdelių, tačiau šių koldūnų pardavinėti neuždrausta. Anot L. Šarkio, įmonei dabar svarbiausia – susitvarkyti ir vėl pradėti gamybą. „VMVT yra numačiusi, kad suklupusios įmonės gali atnaujinti gamybą tada, kai pašalina visus jos inspektorių nustatytus trūkumus. Šiuo metu dezinfekuojamos visos patalpos, pašalinti ir kiti užfiksuoti pažeidimai. Tad netrukus bus teikiamas prašymas, kad VMVT leistų atnaujinti veiklą“, – sakė L. Šarkys.

 

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius