captcha

Jūsų klausimas priimtas

Aptarė Darbo kodekso likimą

Ministras mirmininkas Algirdas Butkevičius susitiko su profsąjungų atstovais išgirsti jų poziciją dėl naujojo Darbo kodekso. Susitikime dalyvavo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos, profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos atstovai.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Šiandien susitikome išklausyti profesinių sąjungų poziciją dėl naujojo Darbo kodekso. Iš esmės profsąjungų atstovai pritaria, kad Lietuvoje darbo santykius modernizuoti būtina. Tai – pačių dirbančiųjų interesas“, – po susitikimo sakė premjeras A. Butkevičius.  

Vyriausybės vadovas informavo, kad susitikime buvo pristatytas Seime priimtojo Darbo kodekso normų, didinančių socialinę apsaugą, pasiūlymų paketas, kuris profsąjungų atstovams, preliminariai, yra priimtinas, rašoma pranešime spaudai. Taip pat teigiama, kad abi pusės sutaria, jog darbo santykius būtina modernizuoti.

„Pristatėme paketą, garantuosiantį didesnę socialinę apsaugą dirbantiesiems. Profsąjungų atstovai artimiausiu metu susipažins išsamiau ir tada vėl susitiksime toliau diskutuoti, kaip galime užtikrinti darbo santykių lankstumą ir tuo pačiu dirbančiųjų socialines garantijas“, – teigė ministras pirmininkas.  

Į šį paketą įeina tokie pasiūlymai, kaip grįžimas prie nuostatos, kad darbuotojas individualiuose santykiuose laikomas silpnesniąja šalimi, tai reiškia, kad konflikto atveju sprendimas taikomas darbuotojo naudai, dvigubinamos išeitinės išmokos, nustatytos Seime priimate Darbo kodekse, suteikiama pirmumo teisė būti paliktiems darbe tiems, kurie augina neįgalų vaiką iki 18 metų amžiaus, atsisakoma nenustatytos apimties darbo sutarties, suteikiama pirmenybės teisė pasirinkti atostogas darbuotojams, auginantiems bent vieną vaiką iki 14 metų amžiaus, taip pat vienišiems dirbantiems tėvams pailginti atostogas bei įspėjimo apie atleidimo iš darbo terminą.

Susitikimo šalys pažymėjo, kad siekia bendro tikslo – užtikrinti, kad Lietuvoje būtų kuriamos gerai apmokamos darbo vietos, o darbuotojai jaustųsi saugūs.

Premjeras taip pat pasiūlė raštišką susitarimą dėl naujų pakeitimų. Pasak Algirdo Butkevičiaus, tai turėtų garantuoti, kad Seimas į susitarimus atsižvelgs ir jų neiškraipys.

Tuo metu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas sutinka, kad darbo kodeksą reikia taisyti, tačiau jis turėtų būti subalansuotas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas. Profsąjungos reikalauja, kad įstatyme būtų nurodoma, jog, aiškinant darbo sutartis, darbuotojas būtų laikomas silpnąja puse, būtų atsisakoma vadinamųjų nulio valandų darbo sutarčių, mažinamas terminuotų darbo sutarčių kiekis, sprendžiami klausimai dėl išeitinių kompensacijų, atostogų, nedarbo socialinių garantijų.

Ragina nieko nekeisti

Ketvirtadienio rytą pranešta, kad beveik 200 verslo ir visuomenės atstovų kreipėsi į Seimo narius, ragindami juos nekeisti jau priimto DK varianto.

Kaip pranešė asociacija „Investors' Forum“, įvairių organizacijų ir įmonių atstovai bei vadovai atkreipė politikų dėmesį, kad dėl tarptautinės migracijos ir neigiamos natūralios gyventojų kaitos, padėtis šalies darbo rinkoje pastebimai blogėja.

„Seimo 2016 metų birželį priimtas naujasis Darbo kodeksas yra netobulas, tačiau bent jau pakenčiamas kompromisas, kuris gali nukreipti Lietuvą pažangos keliu. Jeigu norima į jį grąžinti pataisas, tada geriau jau likti prie iki šiol galiojančio darbo kodekso“, – rašoma pranešime spaudai.

„Jų interesas toks – visus nuskalbti, kad visi vaikščiotume ištiesta ranka“, – apie raginimą nekeisti DK sakė G. Gruzdienė.

Liepos pradžioje Dalia Grybauskaitė vetavo dalį Darbo kodekso straipsnių bei pareiškė, kad jis nepakankamai užtikrina darbuotojų teises ir įteisina darbdavių dominavimą.

Šalies vadovė pasiūlė Seimui atsisakyti vadinamųjų nulio valandų darbo sutarčių, griežčiau riboti terminuotas sutartis nuolatinio pobūdžio darbui, numatyti didesnes išeitines kompensacijas.

Visuomenės ir verslo atstovai ragina Seimą nekeisti priimto Darbo kodekso. Beveik 200 prašymą pasirašiusių asmenų teigia, kad dėl tarptautinės migracijos ir neigiamos natūralios gyventojų kaitos, padėtis šalies darbo rinkoje pastebimai blogėja. Pasak jų, birželį priimtas Darbo kodeksas yra netobulas, tačiau bent jau pakenčiamas kompromisas, kuris gali Lietuvą nukreipti pažangos keliu.

Seimo priimtame Darbo kodekse supaprastintas darbuotojų atleidimas, sumažintos išeitinės išmokos, padidintas leistinų viršvalandžių skaičius, numatyta platesnė darbo sutarčių tipų įvairovė.

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close