captcha

Jūsų klausimas priimtas

A. Lukašenka siūlo Lietuvai kartu pagalvoti apie Astravo AE eksploatavimą

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka mano, kad Minskas ir Vilnius turėtų kartu galvoti apie netoli Lietuvos statomos Astravo atominės elektrinės (AE) eksploatavimą.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

„Neseniai susitikęs su išvykstančiu Lietuvos ambasadoriumi jam pasakiau: gal užbaikime šiuos postringavimus, gal baikime eiti vieni prieš kitus – jūs prieš mus, o mes ginsimės – dėl atominės elektrinės statybos. Gal padarykime tai kartu, ta prasme, kad mes galėtume jums tiekti elektrą normaliomis, priimtinomis kainomis“, – pareiškė A.Lukašenka, ketvirtadienį lankydamasis Vitebsko srityje.

„Šiandien imame žmones, kurie Ignalinos atominėje elektrinėje liko be darbo, elektrinę uždarė. Mes pritrauksime šiuos žmones darbui pas mus. O jie mums nebus svetimi. Taigi yra daugybė problemų, todėl gal galvokime kartu, kaip eksploatuoti šią elektrinę, užuot palaikę priešpriešą ir bedę vieni į kitus pirštu“, – pažymėjo Baltarusijos prezidentas, kurį cituoja valstybinė naujienų agentūra „Belta“.

A. Lukašenka taip pat pažymėjo, jog Minskas yra pasirengęs tam, kad Astravo AE naudos duotų abiem valstybėms. „Esame tam pasirengę ir tokius pasiūlymus nusiunčiau Lietuvos vadovybei“, – pareiškė jis.

Baltarusijos valstybės vadovas pažymėjo, jog Lietuvos žiniasklaidoje pastaruoju metu pasirodo protingų specialistų pasvarstymų apie atominės elektrinės statybą Baltarusijoje. Anot jo, šie ekspertai teigia, kad Minskas labiau nei kiti suinteresuotas atominės elektrinės saugumu.

„Jeigu esate susirūpinę, raskite pas save ne politiką, o grupę profesionalų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, ir pasakykite, kad jie nori gauti informaciją visai Lietuvai, Latvijai arba Lenkijai – mes su jais dirbsime, mes gi neturime paslapčių. Net būtų gerai, jei kas nors iš šalies atidžiau stebėtų atominės elektrinės statybą pas mus Baltarusijoje. Mes tuo esame itin suinteresuoti“, – pabrėžė prezidentas.

Be to, A. Lukašenka mano, kad spekuliacijos dėl Astravo AE statybos tėra įprasta konkurencija, tuščios kalbos ir bandymai politizuoti šį klausimą.

„Štai neseniai Ignalinos elektrinėje kilo gaisras. Daugelis apie tai net nežino. Kodėl? Nes mes iš to nepučiame burbulo. Jeigu reikia pagalbos, mes padėsime. Bet jie patys susitvarko su šiuo incidentu, kuris yra gerokai rimtesnis negu pas mus. Mes dėl to skandalo nekeliam“, – pareiškė Baltarusijos valstybės vadovas.

Galbūt apgadinto Astravo AE reaktoriaus korpuso gali būti atsisakyta

Baltarusija yra pasirengusi atsisakyti netoli Lietuvos statomos Astravo atominės elektrinės (AE) reaktoriaus korpuso, jeigu jis yra bent kiek apgadintas, pareiškė Baltarusijos prezidentas, komentuodamas AE statybvietėje neseniai įvykusį incidentą.

„Net jei yra menkiausių apgadinimų ar įbrėžimų, mes turime atsisakyti šio korpuso. Ir rusai sako, kad tuo atveju, jeigu baltarusiai atsisakys šio korpuso, jie atveš ir įrengs kitą. Štai ir visas incidentas“, – pareiškė Aleksandras Lukašenka.

„Kai kurie, ir net rusai, o labiausiai – Rusijos žiniasklaidos priemonės, sugebėjo net parašyti: „Baltarusijoje statomoje atominėje elektrinėje nukrito reaktorius“. Atsikvošėkite: ten gi dar nėra jokio reaktoriaus, ten yra metalinis korpusas – „statinė“, 20 centimetrų storio, kuriame bus patalpintas reaktorius“, – pareiškė prezidentas, kurį cituoja valstybinė naujienų agentūra „Belta“.

„Man pranešė tą rytą, kuomet įvyko šis incidentas. Statybininkai perkėlinėjo jį sandėlyje, atliko kėlimo bandymą. Jį pakėlė į mano ūgio, gal kiek didesnį aukštį, tvirtinamieji įtaisai neatlaikė ir ši „statinė“ vienu kampu krito ant žemės ir buvo pakelta“, – pareiškė jis.

Pasak A. Lukašenkos, jam buvo pateiktos šio incidento nuotraukos ir jis nurodė nedelsiant atlikti tyrimą.

Baltarusijos prezidentas pabrėžė, kad Baltarusija, kaip šalis, nukentėjusi nuo Černobylio katastrofos, labiau nei kiti suinteresuota užtikrinti, kad atominė elektrinė būtų saugi.

„Aš asmeniškai kontroliuoju šios elektrinės statybos procesą, jau nekalbant apie kokius nors incidentus. Jeigu ten būtų padėti pamatai ir sugriūtų dalis sienos, turbūt ir vėl būtų sukeltas vajus visame pasaulyje“, – pareiškė A. Lukašenka.

Jis pažymėjo, kad Astravo AE saugumu suinteresuota ir Rusija.

„Rusija stato daugybę elektrinių visame pasaulyje – Turkijoje, Egipte rengiasi statyti, Irane ir Kinijoje stato. Neduok Dieve, kas nutiks – juk niekas pas juos nebeateis ir daugiau neužsakys, jie praras didžiulį milijardinį savo ekonomikos sektorių“, – pareiškė Baltarusijos vadovas.

Astravo AE statomi du reaktoriai, kurio kiekvieno pajėgumas sieks 1200 MW. Pirmąjį bloką planuojama įjungti 2018 metais, o antrasis turėtų pradėti veikti 2020 metais.

„Rosatom“ anksčiau patvirtino, kad incidentas liepą iš tiesų įvyko, tačiau pabrėžė, kad įranga nebuvo apgadinta. Rusijos valstybinės atominės energetikos korporacijos vadovo pirmasis pavaduotojas Aleksandras Lokšinas tuomet pažymėjo, kad „Rosatom“ užsakovo prašymu yra pasirengusi pakeisti reaktoriaus korpusą.

Vilnius yra aršiausias Baltarusijos, netoli Lietuvos statančios Astravo AE, kritikas. Lietuva kartu su Latvija, Estija ir Lenkija savo teritorijoje ketina pastatyti Visagino atominę elektrinę (VAE) ir kai kurie ekspertai mano, kad priešinimąsi atominių elektrinių statybai Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje galima vadinti konkurencija dėl perspektyvios elektros energijos rinkos. Lietuvos vadžia yra ne kartą skelbusi, jog sieks, kad Astravo AE pagamintos elektros energijos pardavimas Europos Sąjungoje (ES) būtų uždraustas, rašo „Belta“.

Be to, Vilnius yra sakęs apie ketinimus atsijungti nuo vadinamojo BRELL elektros žiedo, kuris jungia Lietuvą, Latviją, Estiją, Rusiją ir Baltarusiją.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close