captcha

Jūsų klausimas priimtas

Itin pelningas dopingo verslas: kas jį tiekė rusų sportininkams?

Rusijos olimpinė rinktinė trečiadienį Maskvos Kremliuje be didesnių griausmingų iškilmių išlydėta i Rio de Žaneiro olimpiadą. Jau ketvirtadienį pirmoji dalis atletų sėdo į lėktuvus ir išskrido į Braziliją, kur rugpjūčio 5-ąją startuoja 31-iosios vasaros žaidynės. Tačiau dėl dopingo skandalo Rusijos rinktinė gerokai praretėjo. „Forbes“ pabandė išsiaiškinti, kaip veikia dopingo rinka Rusijoje.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

2008 metų rugpjūtį vykstant Olimpinėms žaidynėms Pekine, meksikiečių treneris Angelis Heredia papasakojo žurnalistams, kad visi aštuoni finalinio 100 metrų bėgimo dalyviai vartojo neleistinus preparatus.

„Dopingas visur: lengvoji atletika, plaukimas, dviračių sportas, niekada nebus švarūs. Dopingas vartojamas ir golfo, ir futbolo, ir krepšinio varžybose“, – sakė A. Heredia.

Jis žinojo, apie ką kalba. Prieš suėmimą 2008 metais jis neleistinais preparatais aprūpindavo amerikiečių sporto elitą. Tarp jo klientų buvo 21 pasaulio čempionas ir 26 olimpinius medalius turintys sportininkai.

„Drakonų“ pardavėjai

Dmitrijus Kolomoicevas pirmuosius pinigus iš steroidų užsidirbo dar 1998 metais: už tris dolerius nusipirko pakelį „Metandrastenalon“ preparato ir pardavė jį už 4 dolerius. Nuo to laiko pardavimų mastai gerokai išaugo. 2010 metais jį sulaikė Federalinė narkotikų kontrolės tarnyba ir rado 300 kilogramų anabolinių steroidų. Dėl to D. Kolomoicevui teko pusmetį praleisti už grotų, po to jis buvo paleistas lygtinai ir gavo „Anabolinių steroidų karaoliaus“ titulą.

Dabar Maskvoje esančių jo parduotuvių vitrinose sunkiaatlečiai vėl gali pamatyti dopingo preparatų – „Mildronatą“, „Somatropiną“. Bet dėžutės tuščios, jos tik lankytojų akims, aiškina D. Kolomoicevas.

Steroidai laikomi dopingo klasika, juos dažniausiai perka neprofesionalūs kultūristai, kuriems dopingo testai neatliekami.

„British Dragon“ – vienas iš legendinių preparatų, kuris buvo platinamas pogrindžiuose. Jį 1990 metais Tailande sukūrė amerikietis Richardas Crowley. Po dešimties metų jo verslas pasiekė pasaulinį lygį, 2008 metais amerikietis buvo išduotas Jungtinėms Amerikos Valstijoms (JAV) ir nuteistas. Dėl sveikatos problemų iš kalėjimo jį išleido po trejų metų. Praėjus mėnesiui jis mirė.

Bet „British Bragon“ preparatų galima rasti ir šiandien – šį vardą noriai naudoja Moldovos, Baltarusijos ir Ukrainos bendrovės.

Kontrabanda traukiniuose

R. Crowlio partneris Rytų Europoje buvo rumunų verslininkas Alinas. 2000-ųjų pradžioje jie siųsdavo traukinius į Maskvą, kuriuose gabenamas su preparatu sumaišytas sviestas. Prekes pasiimdavo stotyje, paskirstydavo į buteliukus ir užklijuodavo etiketes.

Pakuotojai stengėsi laikytis higienos reikalavimų, bet į buteliukus vis tiek papuldavo purvas bei vabzdžiai.

2006 metais Alinas Moldovoje įkūrė bendrovę „Balkan Pharmaceuticals“, kuri pristatinėjo vaistus į šalies ligonines. Dabar bendrovė turi fabriką, gaminantį pipirinius steroidus.

Steroidų gamyba Moldovoje užsiima „Euro Prime Pharmaceuticals“, „Vermodje“ ir „Evolution Pharmaceuticals“.

Moldovos produkcija Rusijoje užima apie pusę visos rinkos. Rinkoje taip pat yra ir lenkų „Jelfa“ bei kinų „Zhengzhou“.

Steroidai platinami per internetinius tinklalapius, kuriuos lengvai randa būsimi pirkėjai. Juos dažniausiai tiekia Muitų sąjungos su Rusija šalys, kuriose požiūris į steroidus yra ne toks griežtas.

Tiesa, paštu ne visuomet atkeliauja užsakyta prekė, pasitaiko ir suklastotų. Bet tai nėra didžiausia rizika. Baisiausia tai, kad gavėjas gali būti persekiojimas teisėsaugos. Štai 2013 metais Rusijos kultūrizmo čempionas Eugenijus Pichtovas buvo sulaikytas, kai gavo steroidų siuntinį iš Baltarusijos. Jis buvo nuteistas 3,5 metų kalėjimo.

Į laisvę sportininkas išėjo metais ankščiau, kai Konstitucinis teismas pripažino: steroidų įvežimas į Rusiją nėra kontrabanda. Įdomu tai, kad visame pasaulyje steroidai laikomi pasenusiu išradimu.

„Tai mūsų sporto problema. Amerikiečiai laboratorijose tikslingai dirba, kad atrastų naujus preparatus, kurių negalima būtų aptikti kraujyje ir lenkia mus 15–20 metų“, – sakė D. Kolomoicevas.

Nesėkmingi testai

Rusija neliko nuošalėje: praėjusių metų lapkritį sunkiosios atletikos čempionato metu laimėtojo Aleksėjaus Lovčevo tyrime buvo rastas neleistinas preparatas.

2015 metų gegužę į treniruočių komplekso „Jaunystė“ kambarį netikėtai pasibeldė dopingo kontrolieriai. Kambaryje, kur gyveno Europos čempionas Pavelas Ivaško ir rinktinės narys Aleksandras Chiutė, pareigūnas pamatė švirkštą, jis buvo greitai paslėptas.

Pareigūno įspūdžiai papuolė į ataskaitą: rinktinės atstovas priešinosi dopingo testui ir neigė, kad sportininkai buvo numeryje. Spintelėje buvo rastas didžiulis kiekis preparatų ir švirkštų.

Staigus ėjikų patikrinimas treniruočių bazėje 2015 metų birželį taip pat atskleidė daug įdomių faktų. 9 iš 15 sportininkų naudojo draudžiamus preparatus. Jų auklėtojas – Viktoras Čeginas, treniravęs didelį skaičių olimpinių ir pasaulio čempionų. Po to, kai buvo sugauta 20 sportininkų, vartojančių dopingą, jie ir pats V. Čeginas buvo visam laikui diskvalifikuoti iš sporto, o trenerio vardo centras uždarytas.

Kaip dopingas pasiekdavo profesionalius sportininkus? Draudžiamus preparatus pristatydavo treneriai. Kai kurie ir asmeniškai leisdavo dopingą sportininkams. Jie taip pat sudarinėjo dopingo vartojimo programas, padėdavo sukeisti dopingo testų rezultatus ir įspėdavo dėl staigių patikrinimų.

Meldoniumo auka

„Aš suklydau. Aš nuvyliau gerbėjus, aš nuvyliau sportą“, – taip savo kalbą konferencijos metu Los Andžele su ašaromis akyse pradėjo tenisininkė Marija Šarapova.

Pasaulinio lygio tenisininkės klaida buvo ta, kad visa komanda praleido pranešimą, kuriame rašoma apie meldoniumo draudimą.

M. Šarapova šį preparatą vartotojo 10 metų ir galų gale neišlaikė dopingo testo ir buvo nušalinta nuo dalyvavimo varžybose dvejiems metams. Šiuo metu dėl diskvalifikacijos yra pateikta apeliacija.

Meldoniumas buvo susintetintas 1970-aisiais, iki šiol šis preparatas naudojamas buvusios Sovietų Sąjungos ribose. Stambiausias jo gamintojas – latvių bendrovė „Grindeks“. Rusijoje šis preparatas įtrauktas į gyvybiškai svarbių vaistų sąrašą ir yra aktyviai vartojamas kardiologų.

Draudžiamų preparatų sąrašas atnaujinamas ir tvirtinamas kasmet. Sportininkams yra išsiunčiami draudžiamų preparatų sąrašai.

Dabar „Grindeks“ ir toliau kovoja, kad meldoniumas būtų išbrauktas iš uždraustųjų sąrašo. Situaciją apsunkina ir tai, kad meldoniumo išvalymas iš organizmo užtrunka gana ilgai.

Buvęs Rusijos sporto ministras Večeslavas Fetisovas sako, kad dėl M. Šarapovos atvejo kaltas jos vadybininkų abejingumas ir už sportą šalyje atsakingų asmenų neprofesionalumas.

Šaltinis www.lrytas.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...