captcha

Jūsų klausimas priimtas

Kokia valiuta užsienyje naudingiau atsiskaityti kortele: litais ar eurais?

Užsienyje atsiskaitant kortele prekybininkas jūsų gali paklausti, kokia valiuta norite mokėti, pavyzdžiui, litais ar eurais, kronomis ir t.t. Nuo to, kokia valiuta mokėsite kortele priklausys ir galutinė sąskaita.
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Užsienyje atsiskaitant kortele prekybininkas jūsų gali paklausti, kokia valiuta norite mokėti, pavyzdžiui, litais ar eurais, kronomis ir t.t. Nuo to, kokia valiuta mokėsite kortele priklausys ir galutinė sąskaita.

„Jei esame Lenkijoje ir, pardavėjo paklausti, pasirenkame, kad atsiskaitysime vietos valiuta, t.y. zlotais, valiutos keitimo operacija vyks pagal tarptautinių organizacijų „Visa“ arba „Mastercard“ nustatytą zloto pirkimo už litus kursą. Jei nuspręsime pasirinkti, kad atsiskaitysime litais, pirkinio vertė zlotais į litus bus keičiama vietos – vieno iš komercinių Lenkijos bankų – nustatytu kursu. Kaip rodo stebėjimai, užsienio banko nustatytas kursas, kuriuo pirkinio kaina tos šalies valiuta perskaičiuojama į litus, ir kurie nurašomi iš kortelės sąskaitos, paprastai būna nepalankesnis pirkėjui iš Lietuvos negu tos pačios valiutos keitimo kursas, nustatytas „Visa“ arba „Mastercard“, - sako SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Tai reiškia, kad pasirinkus kortele mokėti zlotais, galutinė sąskaita bus mažesnė, nei pasirinkus mokėti litais.

J.Varanauskienė pateikia pavyzdį: vasario 7 dieną vienas iš didžiausių Lenkijos komercinių bankų litus į zlotus būtų pakeitęs po 0,85 lito už vieną Lenkijos zlotą, o „Visa“ ir „Mastercard“ būtų taikiusios palankesnį kursą – po 0,83 lito už vieną Lenkijos zlotą.

„Taigi, pirkdami prekę už 100 zlotų ir pasirinkę atsiskaityti litais sumokėtumėte 85 litus, o pasirinkę atsiskaityti vietine valiuta sumokėtumėte 83 litus“, - skaičiuoja ji.

Tačiau, nors atsiskaityti litais yra brangiau, yra ir privalumų: žmogus iš karto pamato, kiek prekė kainuoja litais ir jam nereikia atlikti papildomų skaičiavimų.

„Tie, kas nenori permokėti už valiutos keitimo paslaugą užsienio bankui, gali rinktis atsiskaityti šalies, kurioje naudoja kortelę, valiuta. O jei pasirinksime atsiskaityti vietos valiuta, pavyzdžiui, zlotais, tai iš karto žinosime, kiek sumokame zlotų. Kadangi pirmiau pinigai rezervuojami, o po to atliekama finansinė operacija, pinigai iš kortelės sąskaitos nurašomi po 2–4 dienų, todėl tik tuomet sužinosime tos dienos valiutos keitimo kursą ir tikslią iš sąskaitos nurašytą sumą litais. Jei vis dėlto atsitiktų taip, kad keitimo kursas per tą laiką smarkiai pasikeistų, pavyzdžiui, litas labai atpigtų zloto atžvilgiu, tai pirkėjui galėtų būti nemalonus netikėtumas“, - primena finansų ekspertė.

Eurus rinktis visada naudingiau

Bet, jeigu atsiskaitoma eurais euro zonos šalyje, o euro ir lito kursas svyruoja nežymiai, paprastai pirkėjui yra naudingiau mokėti eurais.

„Bankų Lietuvoje nustatytas euro ir lito kursas beveik nesvyruoja, o jei svyruoja, tai tik tūkstantosiomis dalimis, ir, kaip rodo turimi duomenys, paprastai yra pirkėjui geresnis negu užsienio banko nustatytas eurų keitimo į litus kursas. Todėl tokiu atveju geriau rinktis atsiskaityti eurais“, - pasakoja J. Varanauskienė.

„Kai užsienyje prekybininkas pasiūlo atsiskaityti litais, jis pritaiko savo kursą - klientas su galutine mokėjimo suma sutinka patvirtindamas ją PIN kodu, - primena „Swedbank“ Komunikacijos projektų vadovė Orinta Barkauskaitė, jog kainų skirtumus pirkėjas turi pamatyti prieš sutikdamas mokėti vienu ir kitu būdu. - Kai mokėjimas vykdomas eurais, bankas pritaiko negrynųjų pinigų sąskaitoje pardavimo kursą, kuris numatytas mokėjimo kortelės sutartyje, pavyzdžiui, 1 euras = 3,461 Lt.“

Anot jos, tarptautinių mokėjimo kortelių organizacijų „Visa“ ir „MasterCard" valiutos kursas naudojamas tik tais atvejais, kai mokėjimai atliekami kita valiuta nei litai ir eurai.

„Pavyzdžiui, jei „Visa“ ar „MasterCard“ kortele atsiskaitoma JAV doleriais, kursas kortele bus perskaičiuojamas taip: iš JAV dolerių į eurus pagal „Visa“, ar atitinkamai „MasterCard“, kursą, iš eurų į litus pagal mūsų banko kursą, kaip numatyta mokėjimo kortelės sutartyje“, - sako O. Barkauskaitė.

Skirtumus mokant litais ir eurais galite pamatyti nuotraukose, pavyzdžiui, ta pati prekė kainuoja 79,21 Lt ir 22,15 eurų (76,48 Lt). Kito prekybos centro pavyzdys: 68,33 Lt mokant litais ir 19 eurų (65,6 Lt). Prekėms brangstant, didėja ir skirtumai tarp sumų.

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...