captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ikikrizinio PVM sugrąžinimas Lietuvai kainuotų 400 mln. eurų kasmet

Premjeras Algirdas Butkevičius, jei užtektų tik jo nuomonės, sumažintų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. Dabar galiojantis 21 proc. tarifas buvo nustatytas finansų krizės metu 2009 m., siekiant gauti papildomų pajamų į biudžetą. Jeigu Lietuva grįžtų prie ikikrizinio PVM tarifo (18 proc.), tai šaliai per metus kainuotų apie 0,4 mlrd. eurų.
K. Vanago (BFL) nuotr.
K. Vanago (BFL) nuotr.

Prasidėjus finansų krizei, PVM tarifas per kelis kartus buvo padidintas trimis procentais iki 21 proc. Tuomet buvo deklaruojama, kad PVM yra didinamas laikinai – biudžetui reikėjo pinigų krizei išgyventi.

Taigi kiek Lietuvai kainuotų grįžimas prie 18 proc. tarifo?

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) skaičiavimais, 1 proc. punkto PVM sumažinimas kainuoja apie 133 mln. eurų.

Taigi PVM sumažinimas 3 proc. punktais kainuotų apie 400 mln. eurų.

Žinoma, tai yra tik buhalterinis skaičiavimas.

LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas yra įsitikinęs, kad tie pinigai sugrįžtų į vartotojų kišenes, jie galėtų daugiau išlaidauti ir taip vėl papildyti biudžetą.

„Realybėje būtų mažiau, nes jei žmonėms daugiau liktų kišenėse, tai daugiau ir išleistų. Be to, dėl darbo užmokesčio augimo auga ir žmonių pajamos – išleidžiama daugiau, daugiau PVM surenkama“, – 15min sakė Ž. Šilėnas.

Jo teigimu, reikėtų grąžinti tokį PVM tarifą, koks galiojo iki krizės – 18 proc.

„Tie pinigai pasiliktų žmonių kišenėse. Jie yra daug geriau nei pinigai biudžete. Nepamirškime, kad žmonės tuos pinigus vis tiek išleis“, – sakė jis.

Ar tikrai, sumažinus PVM, parduotuvėse pigtų prekės? Ž. Šilėno įsitikinimu, mažmeninė prekyba yra konkurencinga, todėl tikėtina, kad prekių kainos tikrai sumažėtų.

„Kai buvo 2009 metais sumažintas akcizas dyzelinui, jo kaina tiek ir krito. Ten, kur yra konkurencija, ten yra visos prielaidos kainas spausti žemyn“, – aiškino jis.

Ž. Šilėno nuomone, nereikėtų vertinti PVM tarifo sumažinimo kainos kaip biudžeto skylės.

„Juk kiekvienais metais PVM mokesčio valdžia surenka daugiau. Štai 2015 PVM buvo surinkta 114 mln. eurų daugiau nei 2014 m. Kodėl tada nesumažinus PVM tarifo?“ – kalbėjo analitikas.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...