captcha

Jūsų klausimas priimtas

Seimas leido veisti Lietuvos klimatui tinkamesnes pluoštinių kanapių veisles

Seimas priėmė Pluoštinių kanapių įstatymo pataisas, kurios sudarys galimybę veisti Lietuvos klimatui tinkamesnes pluoštinių kanapių veisles. 
K. Vanago (BFL) nuotr.
K. Vanago (BFL) nuotr.

Iki šiol galiojęs leidimas auginti tik įteisintų veislių pluoštines kanapes, t. y. tų, kurios jau yra Europos Sąjungos žemės ūkio augalų rūšių veislių bendrajame kataloge, sudarė kliūtis naujų veislių išvedimui ir moksliniams tyrimams. Todėl įstatyme įtvirtinta išimtis auginant šiuos augalus mokslo, selekcijos ir naujai Lietuvoje sukurtų veislių ūkinio vertingumo tyrimo, siekiant jas įrašyti į Nacionalinį augalų veislių sąrašą tikslais, leidžianti plėtoti šių augalų selekciją.

Šiuo metu galiojančiame įstatyme įtvirtintas naujas terminas – „pluoštinės kanapės sodininkystei“ – tai yra pluoštinės kanapės agrotechniniais ar fitosanitariniais tikslais auginamos tarp kitų sodo ar daržo augalų arba šalia jų. Pluoštinių kanapių sodininkystei augintojas gali auginti pluoštinių kanapių augalus ne didesniame kaip 0,1 ha žemės valdos plote, sėdamas iki 20 šių augalų vienetų į 0,01 ha. Šiuose mažuose ploteliuose, auginant pluoštines kanapes, nebus reikalaujama imti THC tyrimo.

Įstatymu išspręsta viena iš didžiausių pluoštinių kanapių auginimo kliūčių, kai kanapių plotą skiriant melioracijos grioviui ar nedideliam vandens telkiniui, kontroliuojančios institucijos traktuoja kaip atskirus laukus, iš kurių imami atskiri mėginiai THC nustatymui. Priėmus įstatymą įtvirtinta, jog barjeras iki 8 metrų nedalina vieno lauko į du, tokiu būdu ūkininkai sutaupys nemažai pinigų, nes vieno tyrimo kaina siekia 141 euro.

Nustatyta, kad tiekiamos rinkai pluoštinių kanapių sėklos pakuotės etiketėje, jei sėkla tiekiama iš kitų Europos ekonominės erdvės valstybių, ir (arba) sertifikate, jei sėkla importuojama, turi būti nurodomas veislės pavadinimas.

Įstatymo pataisos įsigalios 2016 m. balandžio 1 d. Už jas balsavo 47 parlamentarai, 10 buvo prieš, 23 susilaikė.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...