captcha

Jūsų klausimas priimtas

Nesutinka kompensuoti iki 2014 m. gegužės mirusių pensininkų pensijų bei grąžinti motinystės pašalpų

Motyvuodama lėšų stygiumi ir finansine drausme, vyriausybė nesutinka kompensuoti iki 2014 metų gegužės mirusių pensininkų sumažintas pensijas. Ministrų kabinetas trečiadienį patvirtino neigiamą išvadą tai numatančioms įstatymo pataisoms.
V. Skaraičio (BFL) nuotr.
V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Motyvuodama lėšų stygiumi ir finansine drausme, vyriausybė nesutinka kompensuoti iki 2014 metų gegužės mirusių pensininkų sumažintas pensijas. Ministrų kabinetas trečiadienį patvirtino neigiamą išvadą tai numatančioms įstatymo pataisoms.

„Sodros“ duomenimis, kompensacijų nesulaukė 167 tūkst. pensininkų – jie mirė iki 2014 metų gegužės 22 dienos, kai įsigaliojo įstatymas.

Seimas yra pradėjęs svarstyti beveik 40 parlamentarų parašais paremtas Povilo Urbšio parengtas Valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo pataisas, pagal kurias neišmokėtą pensijos dalį galėtų gauti iki jo įsigaliojimo mirusių pensininkų paveldėtojai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad reikia laikytis finansinės drausmės – siūlymui įgyvendinti reikėtų 29 mln. eurų.

Vyriausybė taip pat pažymi, kad paprastai paveldimas turtas, kuris žmogaus mirties momentu jam priklausė nuosavybės teise, tuo metu mirusieji iki 2014-ųjų gegužės neturėjo teisės į kompensaciją. 

Gelbėdamas finansinėje duobėje esančią „Sodrą“, Seimas 2009 metų gruodį dvejiems metams – 2010–2011-iesiems – buvo „apkarpęs“ daugelį pensijų ir įvairių socialinių išmokų. 2009 metais Lietuvos ekonomika smuko beveik 15 proc.

Per krizę sumažintos pensijos pradėtos kompensuoti ketvirtąjį 2014 metų ketvirtį, kompensacijas už per krizę sumažintas pensijas planuojama išmokėti iki 2016 metų kovo pabaigos, o dirbusiems pensininkams – 2016–2018 metais.

Nepritaria motinystės pašalpų grąžinimui

Vyriausybė nepritaria, kad būtų grąžintos iki krizės mokėtos motinystės (tėvystės) pašalpos ir naikinami pašalpų ribojimai gimus dviem ir daugiau vaikų.

Vyriausybės išvadą rengusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) aiškina, kad pakeitimams įgyvendinti papildomai prireiktų apie 120 mln. eurų iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto per metus, o 2015 metų kovo mėnesio duomenimis, šio fondo skolos sudarė apie 3,6 mlrd. eurų.

Be to, vyriausybės išvadoje sakoma, kad gimus dviem ir daugiau vaikų, asmuo nepraranda daugiau kaip 100 proc. buvusio uždarbio, todėl nėra pagrindo mokėti ir didesnių pašalpų.

„Pašalpų mokėjimo laikotarpiais siekiama kompensuoti tikslinių atostogų metu prarastas darbines pajamas, o ne padidėjusias išlaidas dėl vienu metu gimusių vaikų skaičiaus“, – pažymima išvadoje.

Neigiama išvada teikiama Seime svarstomoms „tvarkiečio“ Stasio Brundzos inicijuotoms pataisoms, pagal kurias iki vaikui sueis metai motinystės (tėvystės) pašalpa siektų 100 proc. buvusio uždarbio, antraisiais metais – 85 proc. buvusio uždarbio. Pagal šias pataisas taip pat pašalpa nebūtų ribojama, jei gimtų du ir daugiau vaikų – šiuo metu už kelis vaikus gaunamos pašalpos negali viršyti 100 proc. buvusio uždarbio.

Seimas per ekonominę krizę sumažino  motinystės (tėvystės) pašalpas. Tėvai šiuo metu gali rinktis – gauti didesnę pašalpą, bet vienerius metus, arba gauti mažesnę pašalpą dvejus metus su galimybe antraisiais metais grįžti į darbą neprarandant pašalpos. Pasirinkus pašalpą gauti vienerius metus, ji siekia 100 proc. buvusio atlyginimo, o dvejus metus – 70 proc. buvusio uždarbio pirmaisiais vaiko metais ir 40 proc. buvusio uždarbio vaiko antraisiais metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...