Naujienų srautas

Eismas2019.03.27 20:30

Trys scenarijai, kaip užsienietišką vairuotojo pažymėjimą pakeisti į lietuvišką

Didžiosios Britanijos išstojimas iš Europos Sąjungos tebekelia daug baimių ir klausimų. Vis dar nėra aišku, kaip baigsis šios beprecedentės skyrybos, o vienas svarbiausių klausimų ar bus pasiektas išstojimo susitarimas ir kada tai įvyks. Tai aktualu todėl, kad nuo to priklauso kokia tvarka angliški vairuotojų pažymėjimai bus keičiami į lietuviškus. Visus scenarijus pasakoja LRT TELEVIZIJOS laida „Keliai. Mašinos. Žmonės“.

Tvarka gali keistis tik įvykus „Brexitui“

Šiuo metu vis dar aktyviai vykstančios derybos dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos kelia daug klausimų mūsų tautiečiams. Vienas jų – kaip reikės pasikeisti vairuotojo pažymėjimą nusprendus grįžti į Lietuvą.

„Kalbant apie vairuotojų pažymėjimų keitimą, šiandien turime galiojančią Europos Parlamento ir Europos Tarybos direktyvą, kurioje nurodoma tvarka, kaip keičiamas vairuotojo pažymėjimas, kuris išduotas užsienio šalyje.

Jei kalbame apie į Lietuvą grįžtančius lietuvius yra svarbus momentas tik tas, ar jie teisę įgijo iki „Brexito“ ar po jo“, – sako Vidaus reikalų viceministras Darius Urbonas.

Jei vairavimo egzaminai išlaikyti Lietuvoje ir lietuviškas vairuotojo pažymėjimas buvo pakeistas kitoje šalyje, tokie vairuotojai su dideliais sunkumais nesusidurs. Užsienietiški vairuotojo pažymėjimai į lietuviškus bus pakeisti be didesnių problemų.

Problemų neturėtų kilti ir tiems vairuotojams, kurie teisę vairuoti įgijo Jungtinėje Karalystėje iki jos išstojimo iš Europos Sąjungos. Tokiu atveju bus taikoma vadinamoji paprastoji procedūra.

Atvykus į „Regitrą“, be keičiamo angliško ar kitos šalies vairuotojo pažymėjimo ir asmens tapatybės dokumento, reikės pateikti medicininę pažymą apie atliktą sveikatos patikrinimą.

Sudėtingiau bus tiems, kurie teisęs vairuoti įgis Jungtinėje karalystėje po „Brexito“, nes tokiu atveju, jei Lietuvoje keičiamos ne ES, o trečiojoje šalyje įgytos teisės, reikalavimų yra daugiau. Pagrindinis – vairavimo egzaminus teks perlaikyti iš naujo.

„Jei įvyks kietasis „Brexitas“, tokiu atveju Jungtinė Karalystė bus laikoma trečiąja valstybe, kuriai, kaip ji norėjo pati, nebegalios jokios ES direktyvos, reglamentai ir kiti teisės aktai“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Keliai. Mašinos. Žmonės“ teigia LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Julius Sabatauskas.

Gąsdina reikalavimas būti nuolatiniu šalies gyventoju

Didžiausią nerimą grįžtantiems kelia reikalavimas būti nuolatiniu Lietuvos Respublikos gyventoju. Šis reikalavimas nurodo, kad Lietuvoje turėjote gyventi 185 dienas kiekvienais kalendoriniais metais. Jei to įrodyti negalėsite, turėsite kitais būdais pagrįsti ryšius su Lietuva.

Pavyzdžiui, galima pateikti darbo sutartį su darbdaviu, studijų sutartį arba nurodyti, kad Lietuvoje gyvena jūsų nepilnamečiai vaikai. Tačiau daugeliui atrodo, kad toks įrodymų reikalavimas yra perteklinis.

„Tas 185 dienų terminas, jis buvo, yra ir bus. Nepaisant to ar tai yra iki „Brexito“ ar po jo. Tai yra įtvirtinta Europos direktyvose ir to būtina laikytis“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Keliai. Mašinos. Žmonės“ pabrėžia D. Urbonas.

Tuo metu VĮ „Regitra“ generalinio direktoriaus pavaduotas Saulius Šuminas paaiškina, kodėl egzistuoja toks saugiklis.

„Egzistuoja toks terminas, kaip vairuotojo pažymėjimų turizmas. Siekiant užkardyti tai, galioja nuostata, kad žmogus turi būti nuolatinis gyventojas.

Jei taip nebus, tai, pavyzdžiui, važiuodamas atostogauti į Graikiją jis išsiims vieną pažymėjimą, važiuodamas į Ispaniją antrą ir, kai policijos pareigūnai stabdo ir tikrina dokumentus, o vairuotojas turi daugiau nei vieną galiojantį pažymėjimą, ta tvarka sugriaunama.

Todėl tam užkardyti ir yra nuolatinio gyvenimo sąlyga“, – paaiškina S. Šuminas.

Su šia problema kovojama visoje Europoje, nes kai kurie žmonės įsigudrina gauti kelių valstybių vairuotojų pažymėjimus. Žmonės naudojasi jais kaip jiems patogiau, tačiau tokiu būdu galimai apeinamos vairuotojams paskirtos sankcijos.

Jei vienoje valstybėje atimta teisė vairuoti, gudruolis išsitrauks kitoje valstybėje išduotą vairuotojo pažymėjimą ir mėgins juo pasinaudoti taip, lyg jokių sankcijų nebūtų buvę.

„Galbūt vairuotojas yra nesaugus kitų eismo dalyvių atžvilgiu. Pavyzdžiui, jis daug kartų pažeidęs ne tik taisykles, bet yra užsitraukęs ne tik administracines, bet ir baudžiamąsias sankcijas su vairavimu susijusiose situacijose, ir, kitaip sakant, jis yra nuolatinis pažeidėjas. Todėl jis nori įsigyti kitų valstybių pažymėjimą“, – priduria J. Sabatauskas.

Visą pasakojimą šia tema žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidos „Keliai. Mašinos. Žmonės“ įraše nuo 14 min. 40 sek.

Keliai. Mašinos. Žmonės. Kaip atrodo civilinė atsakomybė padarius avariją?

Parengė Vytenis Kudarauskas

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi