Eismas

2019.03.29 19:28

Kuba – senų, bet vis dar važiuojančių sovietinių motociklų meka

LRT.lt2019.03.29 19:28

Kubiečiai vis dar myli klasikinius 6-ojo dešimtmečio amerikietiškus automobilius. Tačiau saloje populiarūs ir sovietinės eros motociklai su lopšiu, rašo „AFP“.

Havanos gatvėmis rieda šimtai senovinių motociklų: nuo surūdijusių kledarų iki išpuoselėtų modelių

Senoviniai motociklai traukia turistų akis, bet Kuboje tai įprasta transporto priemonė, teigia 59-erių Enrique Oropesa Valdezas, kuris dirba vairavimo instruktoriumi ir moko žmones, kaip pažaboti motociklą su lopšiu Havanos gatvėse, kur vairuotojai sugeba prasmukti net pro siauriausius plyšius.

Seni motociklai užsitarnavo nagingųjų ir viską remontuoti mėgstančių kubiečių ištikimybę, rašo „AFP“.

„Jie labai praktiški“, – sako restorano savininkas Alejandro Prohenza Henandezas. Vyras teigia, kad išlaikytas trisdešimties metų senumo motociklas „Jawa 350“ jam yra tarsi antras vaikas.

Motociklai yra pigesni ir praktiškesni už didelių kuro sąnaudų reikalaujančius amerikietiškus automobilius, todėl yra naudojami visur – ir vykstant į šeimos išvykas, ir gabenant prekes ar darbo įrankius.

„Daugelis užsieniečių mėgsta juos fotografuoti, – sako A. P. Hernandezas. – Turbūt jie atrodo tarsi iš kitų laikų.“

Kitas pasaulis

Kuba dėl JAV taikomo griežto embargo keliais dešimtmečiais atsilieka nuo kitų pasaulio valstybių. Nenuostabu, kad Kubos gatvėmis zujančių motociklų gamintojų ženklai byloja apie praeities pasaulį, rašo „AFP“.

Čia galima išvysti buvusių Čekoslovakijos „Jawa“, Rytų Vokietijos „MZ“, senovinių rusų „Ural“, „Dnepr“ ir „Jupiter“ modelius

Motociklus Kubos kariuomenė Šaltojo karo metais įsigijo iš Maskvos. Motociklai buvo skirti valstybinėms gamykloms ir ūkiams. Bėgant metams, jie palaipsniui paplito ir tarp paprastų žmonių.

46-erių sulaukęs Jose Antonio Ceoane Nunezas taip ir gavo savo ryškiai raudoną „Jupiter 3“ motociklą

„Kai Kubos valdžia 1981-aisiais iš rusų nusipirko motociklus su lopšiais, jie buvo skirti valstybės valdomoms įmonėms“, – „AFP“ pasakojo vyras.

Vėliau įmonės motociklus pardavė labiausiai nusipelniusiems darbuotojams. J. A. C. Nunezo tėvas, dirbęs valstybės įstaigoje, perleido savo motociklą sūnui.

„Net jeigu mano motociklas su lopšiu pasens, aš jo niekad neparduosiu, nes pats juo važinėju. Tai – mano transporto priemonė Kuboje, o čia nėra daug kitų pasirinkimų“, – pasakojo J. A. C. Nunezas.

Minėtas kubietis E. O. Valdezas turi išpuoselėtą 1977-ųjų motociklą „Ural“.

„Man jis labai patinka. Pirma, tai – mūsų šeimos transporto priemonė, antra – pajamų šaltinis“, – sako vyras.

Motociklai yra pigesni už automobilius, kurie daugeliui kubiečių yra vis dar neįperkami. Su kubiete žmona saloje įsikūręs 38-erių prancūzas Philippe`as Ruizas ne iš karto pastebėjo, kokia paplitusi transporto priemonė Kuboje yra motociklas su lopšiu.

„Kai pradėjau domėtis, staiga supratau, kad per dieną jų pamatau nuo 50 iki 100!“ – „AFP“ agentūrai kalbėjo vyras. Namą besiremontuojantis P. Ruizas pastebėjo, kad motociklais su lopšiu dažnai gabenamos statybinės medžiagos. Po keleto mėnesių internete radęs skelbimą, vyras nusipirko mėlyną 1979-ųjų „Ural“ motociklą, už kurį sumokėjo 6,5 tūkst. eurų.

„Jis metais už mane senesnis, bet prastesnės formos“, – juokavo vyras. Netrukus motociklą jam teko išardyti ir remontuoti, rašo „AFP“.

Kadangi Kuboje trūksta motociklų detalių, žmonės turi gabentis jas iš užsienio, o tai sulėtina remonto darbus.

Bet vyras nesigaili. Patyręs motociklininkas atrado naują aistrą važinėti senoviniu rusišku motociklu.

„Juo važiuoti labai smagu. Motociklas su lopšiu smarkiai skiriasi nuo įprasto motociklo, nes visi keleiviai negali pasisukti ar palinkti į tą pačią pusę, tad važiuoti reikia mokytis iš naujo“, – agentūrai „AFP“ sakė prancūzas.

„Ypač smagu važiuoti su šeima. Į lopšį įsodiname vaiką, žmona atsisėda už manęs ir dar susitalpiname krepšius“, – pasakojo vyras.

Ateityje P. Ruizas tikisi sulaukti dar didesnio susidomėjimo senoviniais motociklais ir užsidirbti juos nuomodamas.

„Manau, tai bus malonus pokytis nuo gatvėmis važinėjančių kabrioletų“, – sakė prancūzas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.