Naujienų srautas

Eismas2025.08.22 18:25

Elektromobiliai iki 50 tūkstančių eurų – ar yra iš ko rinktis?

LRT.lt 2025.08.22 18:25
00:00
|
00:00
00:00

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, liepos mėnesį mūsų šalyje nuvažiuoti 100 km kompaktišku elektromobiliu, kurio baterija įkrauta namuose, naudojant fiksuotos kainos dviejų laiko zonų naktinį tarifą, kainavo 3,13 Eur – tai 2,5 karto pigiau, nei tą patį atstumą įveikti dyzelinu varomu (7,92 Eur) ir 2,9 karto pigiau nei benzinu varomu kompaktišku automobiliu (8,96 Eur), rašoma „Velocitos“ pranešime.

Nesunku suskaičiuoti, kad per metus, nuvažiavus bent 15 tūkst. km, toks skirtumas vien degalų išlaidoms leistų sutaupyti 719–875 Eur. Be to, dėl paprastesnės elektromobilių konstrukcijos jų savininkai mažiau išleidžia ir transporto priemonių priežiūrai.

Asmeninių automobilių savininkai dažnai renkasi pagal emociją, tačiau įmonėms tokia skaičių kalba yra kur kas išraiškingesnė. Intensyviau automobilius naudojančioms bendrovėms galimybė sutaupyti, motyvuoti darbuotojus modernesniais modeliais ir parodyti dėmesį aplinkos tausojimui vis dažniau tampa svariu argumentu rinktis elektromobilį.

Tai rodo ir pardavimo statistika – LEA skaičiavimu, liepą Lietuvoje registruotas 1 651 lengvasis keleivinis elektromobilis, arba 23,3 proc. daugiau nei birželį, o metinis augimas siekia 53,5 proc. Tad iš ko verslui rinktis?

Iki 50 tūkstančių – su paskata

„Statista“ duomenimis, pernai daugiau nei pusė visų naujų elektromobilių Europoje buvo įsigyjami 35–50 tūkst. Eur kainos segmente. Lietuvoje įmonių pasirinkimą šioje kategorijoje sustiprino finansinės paskatos – iki 50 tūkst. Eur kainuojantį elektromobilį perkanti bendrovė gali pretenduoti į 4 tūkst. Eur valstybinę subsidiją ir atskaityti pirkimo PVM.

Šiame kainų rėžyje siūlomi modeliai išsiskiria universalumu – už santykinai nedidelę kainą gaunami technologiškai pažangūs, saugūs, erdvūs elektromobiliai, populiariausių SUV kėbulų, galintys nuvažiuoti bent 400 km be sustojimo.

Automobilių apžvalgininkas Justas Lengvinas sako, kad renkantis elektromobilį, kaip ir bet kokį kitą automobilį, svarbu pirmiausia atsakyti į klausimą, kokia bus jo paskirtis.

„Jeigu tai transporto priemonė kasdienėms kelionėms, aš rinkčiausi vidutinio dydžio arba mažesnį modelį – tokiu patogiau manevruoti mieste, lengviau rasti stovėjimo vietą. Nebūtina, kad viena įkrova jis nuvažiuotų labai toli – 350–400 km pagal WLTP būtų tikrai pakankamai. Aišku, svarbus ir ekonomiškumas“, – vardija „Lietuvos metų automobilio“ rinkimų komisijos narys.

Pavyzdžiui, 2025 m. pasaulio automobiliu pripažintas kompaktiškas krosoveris „Kia EV3“ Lietuvoje kainuoja nuo 39 990 Eur su 58,3 kWh baterija arba nuo 43 990 Eur su 81,4 kWh akumuliatoriumi. Pritaikius paskatas, kaina atitinkamai siektų kiek daugiau nei 29 tūkst. arba kiek daugiau nei 32 tūkst. Eur. Pastaroji versija, kurios vidutinės energijos sąnaudos mišriomis sąlygomis – 14,9 kWh/100 km, be sustojimo gali nuvažiuoti iki 605 km (pagal WLTP), tad bet kurį Lietuvos kraštą galima pasiekti nestojant įkrauti.

Pasirinkimo yra ir daugiau – modelius šiame segmente Lietuvoje siūlo „Volvo“, „Škoda“, „Hyundai“, „Renault“ bei kiti gamintojai.

„Įmonės požiūriu žiūrėčiau į kainą ir tai, ką už ją gauni. Įmonėse automobilius dažniausiai perka ne vairuotojai, o buhalteriai. Svarbu ir baterijos talpa, nuvažiuojamas atstumas – reikia įvertinti, kur ir kiek elektromobiliai bus naudojami, ar važiuos mieste, ar užmiestyje, kiek žmonių jais naudosis“, – pataria automobilių žurnalistas Egidijus Babelis.

Pasiūla įvairiems lūkesčiams

Minėtoje kainų kategorijoje pasirinkimas gana įvairus. Pagal be sustojimo nuvažiuojamą atstumą greta minėto EV3 modelio arčiausiai žengia „Škoda Elroq“ su 85 kWh talpos akumuliatoriumi, įveikianti iki 577 km. Šios versijos kaina prasideda nuo 45 940 Eur. 69 kWh bateriją turintis „Volvo EX30“ gali nuvažiuoti iki 476 km ir kainuoja nuo 45 752 Eur, tačiau jo salono erdvė ir 400 litrų talpos bagažinė kiek nusileidžia konkurentams.

„Elroq“ bagažinėje telpa 470 litrų, o EV3 – 460 litrų daiktų. Erdvę keleiviams dažnai indikuojantis „Volvo“ atstumas tarp ašių siekia 2650 mm, „Škoda“ – 2765 mm, o „Kia“ – 2680 mm.

Didelei daliai pirkėjų svarbus ir garantijos klausimas. „Kia EV3“ siūlo net 7 metų arba 150 000 km gamintojo garantiją, „Volvo“ – 5 metų ir 150 000 km, „Škoda“ – 5 metų ir 100 000 km.

E. Babelis sako, kad įmonei dairytųsi elektromobilio, turinčio nebūtinai didžiausią bateriją, bet pasižyminčio didesniu efektyvumu, t. y. mažesnėmis vidutinėmis sąnaudomis. Taip pat svarbu numatyti, ar jis bus įkraunamas įmonėje pigesniu tarifu, ar bus naudojamasi viešąja infrastruktūra.

„Pavyzdžiui, mažesnis elektromobilio svoris gali lemti tą patį kilometražą viena įkrova, tik pigiau ir greičiau įkraunant“, – aiškina žurnalistas.

Rekomenduoja įvertinti technologijas

Specialistai atkreipia dėmesį, kad į pasirinktą kainos intervalą taip pat patenka ir elektra varomi kompaktiški hečbekai, kaip antai „Tesla Model 3“, „Cupra Born“, „Volkswagen ID.3“ ir kiti, tačiau jų išliekamoji vertė dažniausiai neprilygsta šiuo metu populiarumo viršūnėje karaliaujantiems automobiliams su aukštesniu kėbulu ir sėdėjimo padėtimi.

„Kalbant apie elektromobilių efektyvumą, hečbekai, sedanai ar universalai yra efektyvesni už krosoverius. Radus padorių savybių modelį už padorią kainą, įmonės tokius automobilius perka“, – pastebi E. Babelis.

Tiesa, krosoverių gamintojai taip pat nesėdi sudėję rankų. Pavyzdžiui, „Kia“ jau užsimena apie būsimą „EV3 GT“ versiją, kuri greta dabartinių savybių užtikrins dar didesnį našumą ir papildomas smagesnio vairavimo technologijas. Į šį segmentą taip pat noriai veržiasi ir Kinijos gamintojai.

Renkantis automobilį ekspertai ragina įvertinti, kiek intuityvios jo valdymo sistemos, ar elektromobilis palaiko nuotolinius programinės įrangos (OTA) atnaujinimus, kaip veikia svarbiausi vairuotojo pagalbininkai (ADAS), ar įrengtas šilumos siurblys. Šios savybės nemažai lemia tiek pasirinkto modelio praktiškumą, tiek naudojimo patogumą, tiek išliekančią vertę antrinėje rinkoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi