Eismas

2019.01.31 10:00

Keliai galėtų būti idealiai valomi, bet patys sau tai uždraudėme: į pagalbą skuba ūkininkai

Sniegui užgulus Lietuvą į kelius išvažiavo ne tik kelininkai, bet ir ūkininkai, kurie valo gyvenviečių bei kaimo kelius. Žemdirbiai ant savo pečių prisiimtų kaimo ir gyvenviečių kelių priežiūrą, bet negali to daryti, nes, pasirodo, patys tą jiems uždraudėme.

Lietuvos kelių direkcija sako, kad vietinės reikšmės viešieji keliai ir gatvės – ne jų rūpestis. Nuosavybės teise jie priklauso savivaldybėm, todėl tai jų atsakomybė, kaip šiuos kelius tvarkyti ir prižiūrėti.

Dabar dalis kelius valančių ūkininkų užsiima nelegalia veikla – jei ūkis gavo ES paramą valdų modernizavimui, dešimtis ir šimtus tūkstančių eurų kainuojantys traktoriai žiemą privalo dūlėti klojimuose. Pagal galiojančius reikalavimus, su jais negalima teikti jokių mokamų paslaugų – nei už dyzeliną arti kaimyno lauko, nei dalyvauti viešojo pirkimo konkurse ir valyti gimto kaimo keliuką.

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vadovas Vytautas Buivydas pasakoja, kad pagal dabar galiojančią tvarką žemdirbys, jei pirko techniką už ES paramą negali su ja teikti jokios paslaugos, tik dirbti savo ūkyje. Už tai, kad valo bendruomenės keliuką ar kaimynui suaria žemės sklypą jis turėtų sulaukti sankcijų.

Tai patvirtina ir Nacionalinė mokėjimų agentūra.

Nacionalinės mokėjimo agentūros komunikacijos skyriaus patarėja Aistė Kanevičienė sako, kad technikos naudojimas priklauso nuo to, kam ūkininkas gavo paramą. Jei tai programa, skatinanti pasitraukimą iš žemės ūkio veiklos ir ekonominės veiklos įvarinimui, tai dalyvauti konkurse ir valyti kelią už pinigus gali. Jei parama skirta konkretaus ūkio modernizavimui, technika visą įsipareigojimo laikotarpį privalo naudoti tik savo reikmėms. Papildomai uždarbiauti draudžiama.

Mėgina keisti

„Laimei, šią tvarką pradėta keisti. Mano žiniomis, žemės ūkio ministras kreipėsi į Europos Komisiją išaiškinimo ir jie pasakė, jog paslaugas galima teikti. Ūkiuose pati moderniausia Lietuvos technika, kodėl žiemą jos nepanaudojus? Žmonės galėtų ne sezono metu uždirbti“, – aiškina V. Buivydas ir sako, kad vietos savivaldybės, kurių įmonės nespėja valyti kelių ir taip prašo ūkininkų pagalbos.

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako, kad savivaldybės turėtų aktyviau bendradarbiauti su ūkininkais ne tik valant kelius, bet ir juos tiesiant. Tai įrašyta ir ministerijos strategijoje.

E. Genio/LRT nuotr.

„Jei galime kur nors gauti sinergiją, tai ir turime daryti“, – tikina ministras.

Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko Jono Talmanto, užsnigtų kelių valymas dauguma atvejų tai tiesiog pagalba bendruomenei, bet ne uždarbis.

„Daugumą kelių ūkininkų valo geranoriškai. Jei žmogus gyvena kaime ar miestelyje, keliais jis ir pasirūpina. Norint, kad už darbą būtų mokama, savivaldybė turi skelbti viešųjų pirkimų konkursą. Dabar praktiškai labdara. Vienintelė pagalba – jei su seniūnija sudaroma sutartis ir ūkininkas valo kelius, tai jis gali dyzeliną įtraukti į sąnaudas ir taip galima šiek tiek sumažinti mokesčius“, – dėsto J. Talmantas.