Eismas

2018.12.07 16:48

Žinia vairuotojams: jei galite nevažiuoti – taip ir padarykite

Vytenis Kudarauskas, LRT.lt, Dina Sergijenko, DELFI.lt2018.12.07 16:48

Gausiai iškritęs sniegas viską sujaukė taip, kad nepavydėtinos eismo sąlygos ir gausybė avarijų fiksuojama visoje Lietuvoje, ypač didžiuosiuose miestuose. Akivaizdu, kad nespėjusiems aklimatizuotis prie staiga pasikeitusių oro sąlygų vairuotojams pakanka padaryti net ir nedidelę klaidą, kad įvyktų eismo įvykis. Bet galbūt to įmanoma išvengti?

„Eismo sąlygos tikrai sudėtingos“, – akcentavo Daiva Stankūnienė, VĮ „Kelių priežiūra“ komunikacijos vadovė, pasakodama, kas penktadienį laukia vairuotojų visoje Lietuvoje. Pirmiausia susirūpinti turėtų tie, kurie važiuos A1 magistrale (Vilnius–Kaunas–Klaipėda). Čia prognozuojama slidi danga, ypač ties Kryžkalniu.

Atsargiau turėtų elgtis ir tie, kurie važiuos A11 keliu ties Plunge ir Telšiais. Čia kelio danga taip pat gali būti slidi. Sniego netrūkti turėtų Panevėžio apylinkėse, taip pat Vilniaus krašte. Čia sniegą keis purus sniegas, todėl vairuotojams derėtų važiuoti laikantis saugaus greičio, palikti didesnį atstumą iki priešais esančių transporto priemonių ir įvertinti, kad sustoti akimirksiu gali ir nepavykti.

Sniego netrūks ir A1 kelyje Vilnius–Kaunas, taip pat Kėdainių, Jonavos, Kaišiadorių apylinkėse. Centrinėje Lietuvoje, Marijampolės, Prienų pusėje nemalonia staigmena keliuose gali tapti susiformavęs plikledis.

Jei tektų važiuoti apledėjusiu keliu, vairuotojai turėtų prisiminti, kad net geros ir naujos padangos neužtikrins, kad sugebėsite sustoti tada, kai to reikės. Važiuojant plikledžiu svarbu nedaryti staigių judesių nei vairu, nei stabdžiais ar akceleratorium, mat staigūs judesiai gali išprovokuoti slydimą.

Hidrometeorologijos tarnyba prognozuoja, kad penktadienį lijundrą bei jos padarinius teks iškęsti Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Panevėžio vairuotojams. Vienintelėje Klaipėdoje numatoma nedidelė teigiama temperatūra ir lietus.

Išvažiavus iš miesto atsipalaiduoti nereikėtų

Kaip teigia Lietuvos automobilių kelių direkcijos atstovas Saulius Jansonas, užmiesčio keliuose laukia kitokie iššūkiai nei mieste, todėl reikėtų įvertinti eismo sąlygas ir neskubėti.

„Vairuojant tokiomis sąlygomis kaip šiandien, visų pirma, reikėtų vadovautis sveika logika ir suplanuoti savo kelionę iš anksto. Važiuojant reikėtų pasirinkti ne maksimalų leistiną, bet saugų greitį, atsižvelgiant į kelio dangą, eismo intensyvumą.

Reikėtų vengti staigių judesių vairu, vengti atlikti lenkimo manevrus jei sąlygos ypač sudėtingos ir būtina pasirinkti saugų atstumą, kad esant reikalui pavyktų laiku sustoti“, – pataria S. Jansonas.

Planuojantiems savo kelionę į užmiestį, LAKD atstovas pataria pasinaudoti išmaniosiomis eismo stebėjimo programėlėmis arba interneto puslapyje eismoinfo.lt esančia galimybe matyti valstybiniuose keliuose įrengtų vaizdo kamerų vaizdą ir tokiu būdu pamatyti, kokia situacija jus dominančiame kelyje yra realiuoju laiku.

„Turime 392 eismo stebėjimo kameras ir 127 metrologines stoteles, kurios informaciją siunčia realiuoju laiku. Taip pat pateikia informacija apie toje vietoje esančią oro temperatūrą, kelio dangos būklė ir temperatūra ir net sukibimo koeficientas“, – LRT.lt pasakoja S. Jansonas.

Pasinaudoję šiomis priemonėmis galėsite įvertinti kelio sąlygas ir, pastebėję ypač nepalankias sąlygas, pakeisti maršrutą dar prieš pradedami kelionę.

Geriau rinktis viešąjį transportą

Esant sudėtingoms eismo sąlygoms vairuotojai pirmiausiai turi nuspręsti, ar jiems važiuoti būtina. Tai yra, visuomet patariama įvertinti, ar jūsų kelionė yra būtina ir neatidėliojama. Jei galite nevažiuoti – geriau taip ir padaryti.

Visgi jei kelionė neišvengiama, būtina imtis visų įmanomų atsargumo priemonių ir stengtis prisitaikyti prie situacijos. Pavyzdžiui, jei gatvė ar kelias padengti sniegu, yra slidūs, o aplink didelis eismo intensyvumas, stenkitės neišsišokti ir laikytis tokio važiavimo rimto, kokiu juda visas srautas.

Prieš išvažiuodami pasirūpinkite geru matomumu. Gerai nuvalyti visus automobilio langus ir veidrodėlius, taip pat ir žibintus. Tik gerai matydami kelią ir kitus eismo dalyviu galėsite įvertinti situaciją kelyje.

Nors važiuojant mieste, ypač spūstyje, greitis ir nebūna didelis, tačiau stabdymas gali tapti rimtu iššūkiu ir automobilis nebūtinai stos taip, kaip tikitės ar norėtumėte. Todėl būtina pasilikti saugų atstumą iki kitos transporto priemonės.

Vairuotojai turėtų apsišarvuoti kantrybe. Blaškymasis ir mėginimas kelionės tikslą pasiekti greičiau ignoruojant kitus eismo dalyvius gali baigtis eismo įvykiu. Todėl jei žinote, kad tam tikroje vietoje turite būti sutartu laiku, geriau pasistenkite keisti planus arba išvažiuokite anksčiau, o ne mėginkite bet kokia kaina prasibrauti pro kitus.

Vietoj automobilio, grįžimui namo galite rinktis viešąjį transportą. Autobusai ir troleibusai spūstis įveikia greičiau, nes gali važiuoti specialiai jiems skirtomis eismo juostomis.

Galiausiai, naudokitės interaktyviomis programėlėmis, kurios pateikia eismo informaciją realiuoju laiku ir atsižvelgiant į tai, parinkti greitesnį ir optimalesnį maršrutą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.