Eismas

2018.12.08 15:23

Netvarkingai automobilyje sudėti daiktai – pavojus jūsų sveikatai ir gyvybei

Vytenis Kudarauskas, LRT.lt2018.12.08 15:23

Daugelis vairuotojų, atidžiau pažvelgę į savo automobilio saloną ar bagažinę ten gali atrasti daugybę daiktų. Vieni mažesni, kiti didesni, tačiau jie keliauja kartu su mumis ir, kaip ir vairuotojas ar keleiviai, jie automobilyje turėtų rasti sau tinkamiausią ir saugiausią vietą.

Įvairios smulkmenos – rašikliai, pasibaigę oro gaivikliai, turšti ar pilni gėrimų buteliukai ir skardinės bei daugybė kitokių smulkmenų savo vietą dažniausiai randa daiktadėžėse ar mažose dėtuvėse automobilio salone.

Tačiau net ir smulkmenas reikėtų susidėti atidžiai ir taip, kad daiktai neturėtų galimybės iškristi. Pavyzdžiui, dažniausiai vairuotojo durelėse yra atviros dėtuvės, kuriose laikomi įvairūs daiktai – nuo šluotelių ir ledo gremžtukų iki tuščių kavos puodelių ar užkandžių pakuočių. Dedant daiktus į atviras dėtuves, labai svarbu, kad daiktai „neliptų“ per kraštą. 

Pavyzdžiui, vos tokioje dėtuvėje besilaikantis buteliukas vandens staigesniame posūkyje gali iškristi tiesiai po kojomis ar nusiridenti po pedalais. Tai neabejotinai ne tik nukreipia dėmesį nuo vairavimo, bet gali tapti rimta kliūtimi, norint nuspausti stabdžio ar akseleratoriaus pedalus.

Saugos diržai – ne tik žmonėms

Kalbant apie stambių daiktų vežimą, dažniausiai juos dedame į bagažinę. Tačiau kartais, pavyzdžiui, dėl gabaritų kai kuriuos daiktus patogiau dėti į automobilio saloną, ant galinės sėdynės. Tokiu atveju, reikėtų prisiminti, kad norint saugiai pritvirtinti daiktus, galima panaudoti saugos diržą.

Visų pirma, saugos diržas padeda daiktus stabilizuoti ir vežami jie judės minimaliai. Taip pat, staigiai stabdant daiktai nenuslys nuo sėdynės ir, tokiu būdu, juos apsaugosite nuo apgadinimų. Beje, kai kurių automobilių galinės sėdynės atsilenkia į priekį ir taip sukuriamas papildoma atrama. 

Tačiau pagrindinė priežastis, kodėl salone vežamus sunkesnius ir didesnius daiktus reikia prisegti saugos diržu – tai saugumas. Avarijos atveju visi nepritvirtinti daiktai skrieja su didele jėga ir gali ne tik stipriai sužaloti, bet sukelti ir mirtinas vairuotojo bei keleivių traumas.

Dar vienas patarimas – pačius sunkiausius daiktus reikėtų sudėti kaip įmanoma žemiau ir surasti tokią poziciją, kurioje jie nejudėtų. 

Daiktai bagažinėje

Automobilio bagažinėje daugelis vairuotojų dažniausiai vežioja langų apiplovimo skysčio bakelį, įrankius, vaistinėlę ir kitus daiktus, kuriems vietos salone nerandama arba tiesiog nėra poreikio jų ten laikyti. 

Tačiau patartina ir tokius, atrodytų, saugiai padėtus daiktus pritvirtinti taip, kad jie bagažinėje neslidinėtų arba nesivartytų. Taip tiesiog apsisaugosime nuo, pavyzdžiui, atsitiktinio skysčio pratekėjimo iš talpos ar daiktų išsibarstymo. 

Vienas iš būdų, kaip tokius daiktus vežti saugiai ir patogiai – specialūs tinkliukai, kurie daiktus prilaiko. Taip pat yra ir specialių prie bagažinės kilimo limpančių tvirtinimo elementų, kurie leidžia sukurti daiktų laikymo erdves. 

Daugelyje bagažinių galima rasti ir mažesnes dėtuves, kur galima laikyti, pavyzdžiui, automobilio priežiūros reikmenis. Arba galima visus daiktus sudėti į atskirą dėžę. Tai leis palaikyti tvarką ir žinoti, kad reikiamus daiktus rasite konkrečioje vietoje. 

Jei tokių galimybių nėra, tuomet bagažinėje vežamus daiktus pristumkite kuo arčiau galinės sėdynės. Taip bus apribotas daiktų judėjimas, o avarijos atveju jie neįgaus pagreičio ir jų sukelta žala bus minimali arba jos apskritai pavyks išvengti.

Beje, šiek tiek saugiau gali jaustis sedano kėbulą turinčių automobiliu vairuotojai ir keleiviai. Dažniausiai šių automobilių saloną ir bagažinę skiria metalinis atitvaras, kuris avarijos atveju padeda sulaikyti sunkių daiktų patekimą į saloną. Tuo metu universalų ar hečbekų bagažinės tokio atitvaro neturi, todėl bagažinėje vežant sunkius daiktus, juos reikėtų pritvirtinti kaip įmanoma geriau.

Dar vienas dalykas kalbant apie universalus, hečbekus ar minivenus, galima pasidžiaugti, kad tokių automobilių salonai lengvai transformuojami ir nulenkus sėdynes galima gerokai padidinti galimybes vežti didelius arba daugiau daiktų. 

Prieš visiškai išnaudojant automobilio bagažinės ir salono tūrį daiktų vežimui, reikėtų pasirūpinti tvirtinimo diržais ir pasitikrinti, kuriose vietose yra jiems skirtos tvirtinimo kilpos. 

Daiktų vežimas ant stogo

Kai daiktai netelpa į bagažinę, juos galima vežti ant stogo. Tai ypač aktualu slidinėjantiems, vežantiems dviračius ar kitus didesnius daiktus, kurie dėl savo gabaritų netelpa į automobilio vidų. 

Šiuo atveju, problema dažniausiai sprendžiama daiktus ant stogo pritvirtinus, panaudojant specialiai tam skirtus laikiklius. Tačiau kartais žmonės ant automobilio stogo vairuotojai veža ir stambesnę buitinę techniką, baldus, statybines medžiagas ar sporto ir laisvalaikio inventorių.

Gabenant tokius daiktus ant stogo būtina atkreipti dėmesį į tai, jog taip vežami jie neturi apskritai jokios atramos iš nei vienos pusės. Todėl ypač svarbus geras ir saugus pritvirtinimas. Tam galima panaudoti stiprius suveržiamus diržus. Tai padės minimalizuoti ant stogo vežamų daiktų judėjimą į šonus, tačiau vis dar išliks rizika dėl galimybės daiktams nuslysti į priekį ar atgal, todėl tvirtinimo diržus reikia suveržti ypač tvirtai.

Taip pat sunkūs ant stogo vežami daiktai pakeičia ir automobilio svorio centrą. Staigesniame posūkyje automobilis gali labiau pasvirti, lengviau prarasti sukibimą, todėl būtina pasirinkti saugų greitį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt