Naujienų srautas

Eismas2018.09.28 12:14

„Regitra“ išvardijo, ko imasi sukčiai, bandantys vairavimo egzaminą įveikti „paprasčiau“

Nuo slaptų kamerų iki naivaus tikėjimo nepažįstamais asmenimis, teigiančiais, kad gali padėti išlaikyti vairavimo egzaminą VĮ „Regitra“ padalinyje. Vairavimo egzaminų metu specialistams tenka išgirsti pamatyti pačių įvairiausių atvejų, o kartais, po neigiamai įvertintų gebėjimų, netgi išgirsti priekaištą „juk susimokėjau“. 

Kaip pasakojo Ingrida Kuorytė, „Regitros“ Komunikacijos skyriaus vadovė, valstybės įmonė vairuotojų žinias tikrina dviem etapais: teorijos egzaminu bei praktikos egzaminu.

Ir nepaisant to, kad, kaip pastebėjo pašnekovė, būsimas vairuotojas turėtų būti suinteresuotas išlaikyti egzaminus sąžiningai, mat vairuodamas bus atsakingas ne tik už save, bet ir kitus, asmenų, ieškančių lengvesnių kelių, pasitaiko.

Kameros ir mikrofonai – tradicija 

Paslėptos garso ir vaizdo įrangos naudojimas teorijos egzamino metu, anot I. Kuorytės, bene dažniausiai pasitaikantis sukčiavimo būdas. 

„Neretai kamera būna pritvirtinta prie rūbo sagos, taip transliuojamas vaizdas kitam asmeniui, kuris diktuoja atsakymus į testo klausimus“, – pavyzdį pateikė specialistė. 

Tačiau ne visada tokie atvejai baigiasi gerai. Štai visai neseniai Šiauliuose egzaminuotojai pastebėjo, kad vienas iš egzaminą laikančių asmenų elgiasi nesąžiningai ir sukčiauja.

Tąkart prireikė ir policijos pareigūnų pagalbos, mat vyro naudota įranga buvo tokia maža ir neturėjo laidų, kad įstrigo ausyje. Policijos pareigūnai palydėjo vyrą pas medikus, kurie išplovė ausį ir pašalino joje įstrigusią ausinę. 

„Pasitaiko ir tokių atvejų, kai bandoma išlaikyti egzaminą už kitą asmenį. Dažniausiai surandamas labai panašios išvaizdos žmogus arba klastojami dokumentai.

Pavyzdžiui, ant asmens tapatybės kortelės priklijuojama kita nuotrauka. Kitaip tariant, visi asmens duomenys išlieka to žmogaus, kuris siekia įgyti vairuotojo pažymėjimą, o nuotrauka pakeičiama į to žmogaus, kuris už pinigus pasisiūlo išlaikyti egzaminą“, – atskleidė žinovė. 

Tiki sukčių pažadais

Pasak I. Kuorytės, nustebinti sugeba ne tik norintys lengviau gauti teigiamą įvertinimą per vairavimo teorijos ir praktikos egzaminus, bet ir išradingi sukčiai. Pavyzdžiui, anot specialistės, netrūksta naivuolių, kurie patiki sukčių pažadu užtikrinti teigiamą egzamino įvertinimą. 

„Tokie gauna pinigus ir pradingsta. Pavyzdžiui, rugsėjį toks atvejis pasitaikė Kaune, kai asmuo, sužinojęs, kad egzamino neišlaikė, paprašė grąžinti už jį sumokėtus pinigus.

Vėliau jis prisipažino, kad nepažįstamam asmeniui susimokėjo už iš anksto pažadėtą neva teigiamą įvertinimą“, – šypsojosi „Regitros“ atstovė.

Tokie atvejai, pasirodo, toli gražu ne sukčių išradingumo viršūnė. I. Kuorytė pasakojo, kad egzistuoja ir dar išradingesnė praktika: žmogui pažadamas neva teigiamas egzamino rezultatas, tačiau iš tiesų jis priklauso ne nuo pažadais besižarstančių sukčių, o nuo paties žmogaus.

„Kitaip tariant, jeigu asmuo savo jėgomis išlaiko egzaminą, po jo sukčiai paprašo pinigų, mat tai, esą, jų nuopelnas.

Ir atvirkščiai, jeigu egzaminas neišlaikomas, tada pasakoma, kad esą nepavyko užtikrinti teigiamo įvertinimo ir nieko mokėti nereikia“, – kuriozais, nutinkančiais „Regitroje“, dalinosi pašnekovė. 

Ji pastebėjo, kad pastaruoju metu sumenko skaičius tų, kurie socialiniuose tinkluose siūlosi padėti gauti vairuotojo pažymėjimą lengviau, tačiau vis dar pasitaiko atvejų, kai skelbiama, kad padedama išlaikyti egzaminą arba siūloma įsigyti neva tikrą vairuotojo pažymėjimą. 

„Visuomenė turėtų nesigundyti tokiais skelbimais ir nepasitikėti nelegalia veikla užsiimančiais asmenimis, kurie gavę pinigus paprasčiausiai pradingsta“, – teigė I. Kuorytė. 

Sukčiams – policija ir metų pertrauka

„Regitra“ neslepia, kad kiekvieną kartą, kai pastebimas sukčiavimas egzaminų metu, į juos kviečiami policijos pareigūnai, kurie imasi įvykio tyrimo.

Nuo spalio 1-osios tvarka bus dar griežtesnė, mat įsigalios pataisos, nurodančios, kad sukčiams egzaminą laikyti antrą kartą bus leidžiama tik po metų pertraukos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi