Eismas

2018.09.04 09:26

R. Masiulis: tėvų pavyzdys, kaip saugiai elgtis kelyje – pats svarbiausias

LRT.lt2018.09.04 09:26

Prasidedant naujiems mokslo metams, Susisiekimo ministerija atkreipia tėvelių ir mokytojų dėmesį, kad būtina mokyklinio amžiaus eismo dalyviams priminti svarbiausias Kelių eismo taisykles ir paraginti juos kelyje elgtis atsakingai ir saugiai. Tai padės vaikams išvengti skaudžių eismo nelaimių pakeliui į ugdymo įstaigas ar sugrįžtant namo.

„Vaikai rugsėjo mėnesio pradžioje vis dar gyvena vasariškomis nuotaikomis ir atostogų įspūdžiais, todėl mažųjų eismo dalyvių atidumas kelyje dažnai būna sumažėjęs. Kelias iš namų į mokyklą vaikams, ypač pirmokams, tampa rimtu išbandymu. 

Tėvelių atsakomybė yra priminti mažiesiems eismo dalyviams Kelių eismo taisykles, padėti jiems įvertinti eismo metu kylančias grėsmes ir pasirūpinti, kad jų dalyvavimas eisme būtų saugus“, – sako susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Pasak ministro, vaikams asmeninis tėvų pavyzdys, kaip saugiai elgtis kelyje, yra pats svarbiausias. Būtent tėvai turėtų būti patys kantriausi mokytojai, pratindami vaikus atsakingai ir atsargiai elgtis gatvėje. Labai svarbu, kad tėveliai pradinių klasių vaikus bent keletą kartų palydėtų į mokyklą, paaiškintų apie gresiantį pavojų ir pamokytų saugiai pereiti gatvę.

Siekiant išvengti skaudžių nelaimių keliuose, Susisiekimo ministerija prašo vairuotojų būti budriais ir dėmesingais rugsėjo mėnesį, ypač prie mokyklų, pėsčiųjų perėjų, sankryžų, netoli vaikų susibūrimo vietų, ir imtis visų atsargumo priemonių.

„Vairuotojai turi būti ypatingai atidūs ir atsargūs, o automobiliai – techniškai tvarkingi, tiek stabdžių sistema, tiek šviesos“, – vairuotojų dėmesį atkreipia vairavimo instruktorė Marija Ulevičienė.

„Pėstiesiems ypatingai svarbu priminti, kad prieš žengiant į pėsčiųjų perėją būtina apsidairyti į abi puses ir sustoti, kad įsitikintume, jog nėra transporto priemonių arba jos sustojusios praleisti. Rekomenduojama einant per pėsčiųjų perėją nesinaudoti mobiliaisiais telefonais ir nesiklausyti muzikos su ausinukais. 

Vairuotojams artėjant prie pėsčiųjų perėjos rekomenduojama sulėtinti važiavimo greitį, kad bet kuriuo metu pėstiesiems netikėtai įžengus į perėją galėtų sustabdyti“, – apie saugų elgesį pėsčiųjų perėjose primena Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos atstovė Dovilė Krasauskaitė.

Susisiekimo ministerija paruošė saugaus eismo atmintinę ir ragina tėvelius priminti savo atžaloms svarbiausias Kelių eismo taisykles.

Atmintinė mažiesiems eismo dalyviams:

 • Kelią pereiti tik leistinose vietose.
 • Susirasti perėjimui skirtą vietą – pėsčiųjų perėją ar sankryžą.
 • Jeigu jų nėra, kelią kirsti ten, kur kelias gerai matomas į abi puses, nėra kliūčių.
 • Sustoti toliau nuo važiuojamosios dalies krašto.
 • Atidžiai apsidairyti: į kairę, į dešinę ir dar kartą į kairę.
 • Įsiklausyti, ar neatvažiuoja automobilis.
 • Įsitikinus, kad eiti saugu (transporto priemonių nėra arba jos sustojo tavęs praleisti), pereiti kelią.
 • Per kelią eiti statmenai (ne įstrižai).
 • Į automobilį (autobusą, troleibusą) įlipti (ir iš jo išlipti) tik jam visiškai sustojus.
 • Neiti per kelią nei pro autobuso priekį, nei pro galą.
 • Jei nespėjai pereiti kelio, nebėgti. Sustoti saugumo salelėje ir palaukti, kol pravažiuos transporto priemonės. Jei dega raudonas šviesoforo signalas – eiti ir važiuoti draudžiama.
 • Užmiestyje eiti kairiąja kelio puse, kuo toliau nuo važiuojamosios dalies krašto.
 • Tamsoje segėti atšvaitą, būti matomu.
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.