Eismas

2018.09.01 10:07

Rugsėjo 1-oji: ką daryti, kad vaikai mokyklas pasiektų saugiai

Rugsėjo 1-oji žymi mokslo metų pradžią. Į gatves išeis daug mokyklinio amžiaus vaikų. Kai kuriems tai bus pirmosios savarankiškos kelionės į mokyklą, tuo metu kiti per vasaros atostogas gali būti šiek tiek primiršę, kaip kelyje elgtis saugiai. Todėl LRT RADIJO laida „Ryto garsai“ nusprendė pasidomėti, ką turėtų žinoti kiekvienas eismo dalyvis, kad išvengtume skaudžių nelaimių.

Daugiau atsakomybės suaugusiems

Lietuvos kelių policijos tarnybos vyresnioji specialistė Marija Kazanovič akcentuoja tai, kad šiemet daugiau dėmesio skiriama suaugusiems, kurie skatinami elgtis atsakingiau ir rodyti teigiamą pavyzdį ne tik mažiesiems, tačiau visiems eismo dalyviams apskritai.

„Daugėja sužeistų dviračių ir mopedų vairuotojų. Šiuo atveju, kalbama ne tik apie vaikus, bet ir suaugusiųjų atsakomybę, nes ne patys vaikai nusiperka dviratį ar mopedą, o kažkas jiems tą įrankį duoda į rankas. Todėl šiemet skatinsime suaugusiųjų atsakomybę, kad savo pavyzdingu elgesiu jie ragintų ir kitus nenusižengti Kelių eismo taisyklėms (KET)“, – pasakoja M. Kazanovič.

Susiekimo ministerijos Saugaus eismo skyriaus vedėjas Vidmantas Pumputis ragina atkreipti dėmesį ir į vaikų aprangą. Jo teigimu, tinkamai parinkta apranga yra abipusė nauda tiek vaikams, tiek ir vairuotojams.

„Vertėtų prisiminti tai, kad vaikai turėtų būti gerai matomi. Buvo ne vienas tragiškas įvykis, kai vaikai buvo ne itin pastebimi. Nebijokime vaikams pirkti ryškiaspalvių drabužių – tegul jie šviečia iš toli. Tai tikrai padeda apsisaugoti tiek tamsiu paros metu, tiek dieną“, – LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ pastebi V. Pumputis.

Atnaujintos pėsčiųjų perėjos

Kad vairuotojai būtų atidesni ir labiau atkreiptų dėmesį į tai, kad artėja prie pėsčiųjų perėjos, prieš mokslo metų pradžią jos buvo atnaujintos.

„Kaip ir prieš kiekvieną rugsėjo 1-ąją, taip ir šiemet, kad vairuotojai būtų atidesni ir geriau pastebėtų aplinką, atnaujinome 300 pėsčiųjų perėjų. Taip pat įrengta 700 ženklų „apsaugok mane“. Taip pat įrengti ir nauji, geriau pastebimi kelio ženklai, vairuotojus perspėjantys apie pėsčiųjų perėją“, – pasakoja Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto skyriaus direktoriaus pavaduotojas Arūnas Visockas.

Jo teigimu, jog tam, kad priartėję prie pėsčiųjų perėjos vairuotojai sumažintų greitį, buvo įrengta 50 iškilių perėjų ir 50 greičio mažinimo kalnelių. 

Susiekimo ministerijos Saugaus eismo skyriaus vedėjas V. Pumputis priduria, kad pėsčiųjų perėjų atnaujinimas yra gerai, tačiau ne ką mažiau svarbu stebėti aplinką, ypač vietas, kurios netoli mokymo įstaigų.

„Daug ką lemia ne tik infrastruktūros atnaujinimas, bet ir kad vairuotojai elgtųsi atitinkamai. Jie turėtų gerokai atidžiau stebėti ne tik pačią pėsčiųjų perėją, bet ir tai, kas yra aplink ją. Ypač tose vietose, kur yra mokyklos, darželiai. 

Visko pasitaiko, nes kartais vaikas gali išbėgti visiškai netikėtai. Ir, deja, tokių atvejų pasitaiko, kai žaisdamas vaikas išbėga į gatvę, ir tai baigiasi tragiškai“, – akcentuoja V. Pumputis.

Svarbus pedagogų indėlis

Nors vaikų savimonės ir savisaugos ugdymui didžiausią įtaką daro tėvai, tačiau ne ką mažiau svarbu ir tai, ką apie saugų eismą pasakoja pedagogai. 

„Neabejoju, kad dauguma pedagogų skiria daug dėmesio šiai temai ir vaikams aiškina pagrindines taisykles, bet ne visose mokyklose vyksta praktiniai mokymai, kai išeinama į gatves ir realiai pamokoma, kaip elgtis prie pėsčiųjų perėjos“, – teigia V. Pumputis.

M. Kazanovič papildė, kad jei pedagogams trūksta kompetencijos kalbėti apie saugų eismą, jie visada gali kreiptis į saugaus eismo klases ir policijos pareigūnus.

„Raginame kreiptis į vyriausiuosius policijos komisariatus ir beveik kiekviena apskritis turi saugaus eismo klases. Policijos pareigūnai tikrai turi ką pasakyti, priklausomai nuo amžiaus kategorijos ir mokinių poreikių“, – LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ sako M. Kazanovič.

Visą pokalbį su saugaus eismo specialistais galite išgirsti LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ garso įraše.

Parengė Vytenis Kudarauskas.