Eismas

2018.07.04 22:16

Saudo Arabijoje padegtas moters automobilis

BNS2018.07.04 22:16

Saudo Arabijos policija ieško nusikaltėlių, padegusių vienos moters automobilį, praėjus vos savaitei po to, kai buvo panaikintas kelis dešimtmečius karalystėje galiojęs draudimas moterims sėsti prie vairo.

31 metų kasininkė Salma al Sherif, gyvenanti netoli šventojo Mekos miesto, sakė vietos žiniasklaidai, kad jos automobilį šią savaitę tyčia padegė vyrai, „nepritariantys, kad moterys vairuotų“.

„Incidentą tiria saugumo pareigūnai... Ieškome kaltininkų“, – sakoma vėlai antradienį paskelbtame Mekos policijos pareiškime.

Birželio 24-ąją moterims buvo pirmąkart per keletą dešimtmečių leista sėsti prie vairo, itin konservatyviajai karalystei panaikinus vienintelį pasaulyje draudimą vairuoti dailiosios lyties atstovėms.

Dešimtmečiais užkietėję konservatoriai grįsdavo draudimą argumentais, kad leidus moterims vairuoti būtų skatinamas lyčių sumaišymas ir paleistuvavimas.

S. al Sherif nurodė, kad susidūrė su priekabiavimu savo rajone beveik iškart, kai pradėjo vairuoti, siekdama pagerinti savo finansinę padėtį.

„Išleisdavau beveik pusę savo 4 000 rialų (910 eurų) algos, kad vairuotojas nuvežtų manę į darbo vietą ir vežiotų mano pagyvenusius tėvus“, – provyriausybiniam dienraščiui „Okaz“ sakė moteris.

„Nuo pat pirmosios dienos prie vairo patirdavau vyrų įžeidimus“, – pridūrė ji.

Socialiniuose tinkluose daugelis Saudo Arabijos gyventojų palaikė S. al Sherif ir dalijosi jos liepsnojančio automobilio nuotraukomis bei smerkė ataką kaip „teroro aktą“.

Vietos žiniasklaida nepranešė, ar jos mašina buvo apdrausta.

Valdžia stengėsi sudaryti vaizdą, kad moterų vairavimui pritaria religiniai sluoksniai. Karalystės dvasinių reikalų aukščiausioji taryba pabrėžė, kad sprendimas atšaukti šį draudimą atitinka islamo vertybes.

Vis dėlto daugelis moterų tebesibaimina neigiamos griežtosios linijos šalininkų reakcijos, o socialiniuose tinkluose liejasi prieš vairuojančias moteris nukreiptų seksistinių komentarų srautas.

Daugelis moterų sako vengiančios išvažiuoti į gatves ir stebinčios reakciją itin konservatyvioje visuomenėje, prieštaringai vertinančioje sosto įpėdinio princo Mohammedo bin Salmano pradėtą modernizacijos vajų.

Vidaus reikalų ministerijos atstovas sakė, kad prašymus gauti vairuotojo pažymėjimą yra pateikusios apie 12 tūkst. moterų, bet kol kas neaišku, kiek jų įgijo teisę sėsti prie vairo.

Atrodo, kad kol kas dauguma į kelius išvažiavusių moterų tiesiog pasikeitė kitų šalių išduotus vairuotojo pažymėjimus į suteikiamus Saudo Arabijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.