Naujienų srautas

Eismas2018.07.03 15:07

Ar lietuviai pakankamai rūpinasi savo automobilių švara?

Kaip dažnai lietuviai plauna savo automobilius? O kaip dažnai tą reikėtų daryti? Į šiuos klausimus atsakė LRT RADIJO laida „10–12“, kurioje svečiavosi Petras Kaikaris, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Automobilių transporto inžinerijos katedros vedėjas.

Lankantis užsienio šalyse, kartais atrodo, kad ten gyvenantys žmonės savo automobilių švara rūpinasi ypač dėmesingai. Tačiau P. Kaikaris teigia, kad kaip ir visur, taip ir Lietuvoje galima pamatyti ir švarių, ir purvinų automobilių. Tačiau, keliaujant po skirtingas užsienio šalis, skirtumas tikrai matomas.

„Man yra tekę keliauti tiek Europos Sąjungoje, tiek už jos ribų. Pavyzdžiui, Rusijoje gyventojai savo automobilius plauna retai. Jie teisinasi tuo, kad nepakanka plovyklų ir savo automobilių jie tiesiog neturi kur nusiplauti. 

Europoje situacija skirtinga. Pastebėjau, kad dažniausiai švarūs nauji automobiliai. Galbūt naujus automobilius perka labiau pasiturintys žmonės, kurie turi ir daugiau laisvo laiko nusiplauti automobilį“, – pasakoja P. Kaikaris.

Kaip dažnai reikėtų plauti automobilį? 

Automobilio priežiūrą, ypač plovimą, daugelis vairuotojų vertina skirtingai. Vieni skuba juos švarinti vos pamatę vos vieną ir kitą nešvarumą, kiti gali kantriai važinėti ir ne pačiu švariausiu automobiliu. „Taisyklės, kada automobilį reikėtų plauti, nėra. Vieni plauna kas tris dienas, kiti kartą per savaitę, būna, kad ir per pusmetį kartą. Manau, kad vasarą galima būtų plauti kas dvi savaites“, – sako P. Kaikaris. 

Žiemą reikėtų plauti dažniau, nes ant kėbulo susikaupusios druskos gali jį pažeisti. Todėl žiemą, jei ant kelio pilama druska ir yra daug suplukto sniego, gal net ir kasdien reikėtų į plovyklą užsukti, pataria P. Kaikaris.

Prieš plaunant verta pasitikrinti šepetį

Šiandien galima suskaičiuoti net keletą skirtingų galimybių nuplauti savo automobilį. Galima keliauti į tunelinę plovyklą, tradicinę automatinę plovyklą. Neseniai atsirado bekontaktės plovyklos, kurias vis labiau pamėgsta ir vairuotojai.

Norintys savo automobiliu rūpintis savarankiškai, naudojasi ir rankinėmis plovyklomis su šepečiais. Bet čia reikia nepamiršti vieno aspekto.

„Plovyklose su rankiniais šepečiais labai svarbu, kada jie yra keičiami ir ar plovyklos vadovai juos prižiūri. Kai plaunama rankiniu būdu, pradedama nuo stogo ir stiklų, o pabaigoje – pačios nešvariausios vietos – slenksčiai, ratlankiai. 

Dažnai šepetys padedamas neišplautas. Kitas žmogus paima nešvarų šepetį, visas purvas patenka ant jo automobilio ir taip galima pažeisti paviršių. Todėl, prieš pradedant plauti, visada reikėtų patikrinti, ar šepetys švarus“, – pataria P. Kaikaris.

Jis taip pat sako, kad, prieš važiuojant į automatinę plovyklą, būtina įvertinti automobilio nešvarumo lygį. Jei ant kėbulo daug purvo, geriau jį pašalinti atskiru plovimu, nes nuvykus į automatinę plovyklą su šepečiais, tarp jų patekęs purvas gali subraižyti kėbulą.

Neplaukite savo automobilio ten, kur tai draudžiama

„Pagal mūsų šalyje galiojančius įstatymus plauti automobilius kiemuose yra griežtai draudžiama. Kartu su automobiliu nuplaunami ir kiti nešvarumai, o kiemuose nėra specialių filtrų, kurie surenka tas kenksmingas medžiagas. 

Ypač nerekomenduočiau automobilių plauti daugiabučių kiemuose. Jei gyvenama užmiestyje, galbūt tokiu atveju galima automobilį nusiplauti su švariu vandeniu nenaudojant specialios chemijos“, – ragina P. Kaikaris.

Visą pokalbį su P. Kaikariu galima išgirsti LRT RADIJO laidos „10–12“ įraše.

Parengė Vytenis Kudarauskas

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi