Eismas

2018.06.08 15:33

Saugaus eismo konkursas apnuogino moksleivių žinių spragas

LRT.lt2018.06.08 15:33

Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija „Transeksta“ drauge su Kauno apskrities VPK kelių policijos valdyba ir viešosios tvarkos valdyba mokslo metų pabaigą vyresniųjų klasių moksleivius pakvietė pasitikti azartiškame konkurse „Smulkmenų kelyje nebūna“. 

Po renginio visų dalyvių bei juos lydėjusių pedagogų akys žibėjo nuo gautos adrenalino dozės, o nugalėtojai savo draugams siuntinėjo asmenukes su ką tik gautomis taurėmis, tačiau patys organizatoriai buvo kiek neįprastai tylūs, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Nuo pat pirmųjų šių metų savaičių dėliota konkurso programą teko pakoreguoti po to, kai pasirodė, kad didesnei daliai toliau nuo sostinės esančių rajonų švietimo skyrių ar saugaus eismo būreliams vadovaujančių pedagogų, tokie dalykai nelabai rūpi. 

Vieni pernelyg paskendę savuose rūpesčiuose, kiti nėra užtikrinti dėl savo ateities, tretiems neįveikiama problema tapo mokyklinio autobusiuko gedimas, dar kiti apskritai į viską nusispjovė. 

Dėl tuzino tokių ir panašių problemų šįkart konkurse „Smulkmenų kelyje nebūna“ atsisakyta atrankinių turų, o visi, kuriems išmėginti jėgas būsimiesiems vairuotojams skirtose rungtyse pasirodė prasminga, buvo pakviesti į „ARV-Auto“ vairavimo mokyklai priklausantį autodromą, greta Kauno esančiame Rokų miestelyje. 

Čia kiekviena komanda po vieną savo narį delegavo į skirtingas rungtis. Vieni sprendė specialiai konkursui paruoštus KET testus, kiti gavo itin svarbių žinių injekciją iš Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotyje dirbančių rezidentų.

Jie mokė kaip atlikti širdies masažą, kaip naudotis defibriliatoriumi, kaip stabdyti arterinį kraujavimą ir t.t. 

Treti dalyvavo improvizuotoje techninėje apžiūroje ir ieškojo atsakymų į klausimą „ar gali būti pavojinga keliauti nauju automobiliu?“. Dar viena grupė gavo progą pasivaržyti tikslaus manevravimo „ARV-Auto“ autodrome rungtyje. 

Kelių policijos pareigūnai atkreipė dėmesį, kad kasdien įvyksta avarijos, kurių metu sužalojami ar žūsta eismo dalyviai.  Jų teigimu, dažnai sudaromos avarinės situacijos dėl vairuotojų neapdairumo ar įgūdžių stokos.

Pasitaiko atvejų, kuomet užtikrinti saugumą neįmanoma, nes vairuotojas neturi daiktų, kuriuos privalo vežiotis. Automobilyje trūksta avarinio stovėjimo ženklo, šviesą atspindinčios liemenės, pirmosios pagalbos rinkinio, gesintuvo ir kitų daiktų.

Pareigūnai pastebėjo, kad paprastas žmogaus neapdairumas gali turėti itin neigiamų pasekmių, ypač kai kelyje būtina suteikti pirmąją pagalbą.

Galiausiai visi komandų nariai suko galvas, kaip teisingai užpildyti eismo įvykio deklaraciją, kad vėliau neliktų erdvės skirtingoms interpretacijoms ir brangiai kainuojantiems ginčams.

Visų rungčių rezultatus „gerais“ galima pavadinti tik stipriai įsikarščiavus, nes nepadariusių klaidų nebuvo nei vieno konkurso dalyvio, o kai kurios žinių spragos pasirodė iš tiesų rimtos. 

Antai paramedikės Justinos Statulevičiūtės teigimu, per metus Lietuvoje staiga miršta apie 3000 žmonių tik todėl, kad greta esantieji sutrinka ir nesiima teikti pagalbos. 

Kadangi šiame konkurse prieš atlikdami oficialią užduotį visi moksleiviai turėjo progą pasimokyti širdies masažo su medikų atgabentais specialiais manekenais, kiek ir kaip reikia spausti krūtinės ląstą, visi daugiau mažiau susigaudė. 

Tačiau su kraujavimo stabdymu naudojant turniketą bėdų buvo gerokai daugiau.

Ieškodami trūkumų specialiai „sugadintame“ naujame „Seat Ibiza“ hečbeke, net pusė konkurso dalyvių nepastebėjo, kad du ratai nėra priveržti, ir kad prietaisų skydelyje ABS ir ESP indikatoriai šviečia tarsi kalėdinės girliandos.

Į prie statramsčio prisegtą, todėl nepanaudojamą pagal paskirtį, vairuotojo saugos diržą dėmesio neatkreipė nei vienas būsimasis pilotas.

„Faktas, kad net tose mokyklose ir gimnazijose, kuriose vaikai kviečiami į saugaus eismo būrelius, užtikrinti kokybiškus užsiėmimus dažnai būna keblu dėl metodinių priemonių trūkumo. 

Tačiau daugybė švietimo įstaigų neturi net minimalių įrankių, kurie padėtų saugaus eismo pamokas paversti naudingomis ir įdomiomis. 

Visa tai žinant truputį liūdina faktas, kad net ant lėkštutės padėtus dalykus – sukurtas originalias užduotis, smagią konkursų pramoginę dalį, suderintus susitikimus su charizmatiškiausiomis automobilių sporto asmenybėmis – mokyklos ignoruoja“, – pripažino „ARV-Auto“ būrelio mokytoja-ekspertė Lina Šembergė.

Pavyzdžiui, šįkart FIA geriausiu jaunuoju Europos lenktynininku pripažintas Ignas Gelžinis pasakojo, kodėl su standartiniu automobiliu net teoriškai neįmanoma važiuoti taip, kaip su specialiai paruoštu lenktynėms.

Susumavus visų rungčių rezultatus konkurso „Smulkmenų kelyje nebūna“ nugalėtoja buvo pripažinta Kauno raj. Domeikavos gimnazijos komanda „TZARAI“, antri liko Kauno Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijos moksleiviai pasivadinę „Guolio“ vardu. Treti – „Rasiukų“ desantas iš VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokyklos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.