Eismas

2018.06.02 14:05

Vairavimas Maroke – nesudėtingas, bet su savais niuansais

Egzotiškasis Marokas – Afrikos šalis, į kurią vis dažniau vyksta lietuviai. Keliauti po šią šalį geriausia išnuomotu automobiliu. Kaip neprarasti budrumo ir ko saugotis kelyje, kad kelionės įspūdžiai neapkarstų, pasakojama specialiame LRT TELEVIZIJOS laidos „Keliai. Mašinos. Žmonės“ parengtame reportaže.

Marokas – viena pažangiausių Afrikos valstybių, kurioje žmonės kalba prancūziškai, mėgsta vakarietišką kultūrą ir turi gerus kelius. Be to, šalis laikoma saugia. Išsinuomojus automobilį galima iš karto ir patogiai keliauti viešbučio link. Tačiau būkite pasiruošę, kad prie šviesoforų ir sankryžų sulauksite nebūtinai laukto dėmesio. 

„Labai daug valkatų, kurie be kojų, be rankų. Kai tik privažiuojama prie žiedo, jie visi supuola prie automobilio ir pradeda belsti į langus. 

Tačiau jeigu vengi akių kontakto, stengiesi su jais nebendrauti ir parodai, kad „ne“, jie staiga pasitraukia ir ieško kito vairuotojo, prie kurio nuėję vėl stuksena į langą ir ištiesę ranką kažko prašo“, – apie savo pirmuosius įspūdžius Maroke pasakoja po šią egzotišką šalį keliavęs Vytautas Masalskis.

Būtina pasirūpinti automobilio draudimu

Išsinuomojus automobilį, geriau netaupyti ir pasirūpinti pilnu automobilio draudimu. Rizikos kelyje nemažai, be to, vairavimo specifika visai kitokia nei Europoje, todėl patekti į eismo įvykį galima vos per kelias akimirkas. 

„Keliuose labai daug arklių, asilų, vietinių su karučiais ir vežimėliais – vienu žodžiu, tai, ką matai kelyje, yra tikra mozaika, todėl negali prarasti budrumo“, – pastebi V. Masalskis.

Agadyras yra Maroko miestas, į kurį lietuvių turistus tiesiogiai skraidina oro linijos. Šis miestas nemažas, tačiau eismas nesudėtingas ir nesukeliantis jokio streso, jei tik nežioplinėsite. Kelio ženklai suprantami, bet stebina jų aukštis. 

Jie kur kas žemesni nei mums įprasta, todėl, norint juos pamatyti, kartais tenka pasilenkti. Dar viena detalė – tai labai prastai įžiūrimi šviesoforai, ypač, jeigu į juos šviečia saulė. Todėl galima tik dar kartą priminti, kad reikia išlikti budriam.

Už parkavimą atsakingi vyrai su liemenėmis

Bet kuriam keliautojui automobiliu visada svarbu žinoti apie parkavimo galimybes. Drąsiai galima teigti, kad tikrai rasite, kur palikti automobilį. Tačiau vieną specifinį niuansą būtina žinoti.

„Viešbutyje pasakė, kad parkavimas yra nemokamas, tačiau yra vyrai su liemenėmis, su kuriais reikia susitarti, kiek jiems sumokėsite. 

Jie užsiima kažkurią vieną gatvę ir joje dirba. Labai gražiai ir mandagiai parodo, kad galima sustoti kažkurioje laisvoje vietoje ir kažkiek jam sumokate. Jeigu nesumokate, jis primygtinai sako: jūs palikote automobilį, aš čia dirbu, todėl turi duoti man pinigų.

Tai labai paprasta schema ir tie pinigai nėra dideli. Jeigu jam palieki pinigų, gali būti ramus, kad jis automobilį prižiūrės, juo pasirūpins, kad nieko blogo neatsitiktų“, – apie parkavimo subtilybes Agadyre LRT TELEVIZIJOS laidai „Keliai. Mašinos. Žmonės“ pasakoja V. Masalskis.

Žmonės dirba nuolatinėse vietose, tad jei vienoje vietoje apsistojote ilgesniam laikui, užmegztas kontaktas gali būti naudingas. Tačiau gali nutikti taip, kad prie automobilio atėjus vėlai vakare, pinigų paprašys kitas vyras, kurio jūs nematėte. 

V. Masalskis tikina, kad, tokiu atveju, galima gražiai paaiškinti, kad tu jau sumokėjai vyrams, kurie dirba dieną, ir tikėtina, kad problema bus išspręsta taikiai ir be jokių neigiamų pasekmių.

Keliuose sutiksite daug policijos

Nesunkiai galima pastebėti, kad keliuose labai daug policijos. Maroko policininkai nekreipia dėmesio į turistus, kurių automobilius lengva atpažinti. Tiesa, galite būti sustabdyti ir mandagiai parašyti važiuoti lėčiau. 

Svarbu žinoti, kad Maroke galioja griežtas draudimas vairuoti apsvaigus. Šalyje nustatytas nulio promilių ribojimas, todėl išgėrus bent truputį alkoholio prie vairo geriau nesėsti. 

„Įspūdis kaip sovietiniais laikai, nes beveik kiekvienoje žiedinėje sankryžoje stovi būdelė, kurioje yra policininkas. Policijos daug tiek ryte, tiek dienos metu, vakare. Iš tikrųjų, manau, kad jie padeda, nes jei policijos nebūtų, eismas būtų chaotiškesnis“, – nenustebti dėl policijos gausos ragina V. Masalskis.

Jis taip pat pastebi, kad pasiimant automobilį iš nuomos kompanijos gaunamos instrukcijos, kokius dokumentus būtina parodyti sustabdžius policijai. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad galbūt tai perteklinė informacija, tačiau pamačius, kiek daug keliuose yra policijos pareigūnų, geriau nuomos kompanijos patarimus prisiminti.

Kelyje kiekvienas sau karalius

Maroko, o ypač Marakešo, miesto keliuose galima pamatyti didelę įvairovę transporto priemonių. Kaip sako V. Masalskis, jeigu marokietis neturi automobilio, jis turi dviratį ar mopedą. Todėl keliuose dažnai galima sutikti šias transporto priemones. 

Automobilių parkas taip pat įvairus. Nuo labai senų ir Europoje nematytų prancūziškų „Peugeot“ ir „Renault“, iki apynaujų „Porsche“. Daugelis senesnių automobilių aplamdyti ir neatrodo itin prižiūrėti, tačiau akivaizdu, kad daug kartų perdažyti. To priežastis – vairavimo kultūra.

„Vairuojant Marakeše reikia suprasti vieną dalyką – kiekvienas važiuojantis yra karalius ir tavęs nemato. Niekada nepraleis, nepadarys kelyje paslaugos. Jis mato tik save ir savo tikslą“, – pastebi V. Masalskis.

Tiesa, jis pabrėžia, kad Maroko keliai labai geros būklės, todėl važiuoti galima komfortiškai ir be didesnio streso. Ypač jeigu važiuosite mokamais keliais. Jeigu važiuosite nemokamais keliais, pamatysite ne tokius malonius vaizdus, galite sutikti ne itin maloniai nusiteikusių emigrantų iš centrinės Afrikos, o pėstieji net neapsidairę šoks priešais automobilį norėdami kirsti kelią.

Jei vyksite į Maroką, nebijokite keliauti automobiliu. Pamatysite tikrai daugiau ir parsivešite gerų įspūdžių. Svarbiausia būti neišsiblaškiusiam ir vairuoti atsakingai, tuomet kelionė bus saugi ir maloni.

Visą pasakojimą apie vairavimo ir eismo subtilybes Maroke kviečiame žiūrėti LRT TELEVIZIJOS laidos „Keliai. Mašinos. Žmonės“ parengtame reportaže.

Parengė Vytenis Kudarauskas