Eismas

2018.05.22 16:11

Pergalė prieš ilgai vešėjusį godumą – žemė palei Nerį grįžo vilniečiams

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.05.22 16:11

Kelis dešimtmečius savavališkai užimta Žvėryno žemė palei Nerį antradienį grįžo į vilniečių rankas. Ten atidarytas maždaug dviejų kilometrų dviračių takas „Birutės vingis“, kuris driekiasi nuo Upės gatvės iki Vingio parko pėsčiųjų tilto. Vilniaus meras Remigijus Šimašius žadėjo taką įrengti dar pernai, tačiau, anot jo, buvo susidurta su įvairiomis kliūtimis.

Dar prieš metus šioje teritorijoje gyventojai buvo apsitvėrę ar tankiomis gyvatvorėmis apsodinę dalį jiems nepriklausančios valstybinės žemės. Dabar čia nutiesti ne tik pėsčiųjų takai, bet ir įrengti nauji suoliukai, šiukšliadėžės, vaikų žaidimo aikštelės.

„Šiandien kartu skriesime nauju Birutės vingio taku, kuris yra ne tik laisvo judėjimo džiaugsmas, bet ir vilniečių pergalės prieš gobšumą ir beteisiškumą simbolis. Prieš metus teko susidurti su kai kurių žemgrobių suręsta kliuvinių siena, bet nepasidavėme ir mūsų valia buvo stipresnė, nei taip ilgai Vilniuje bujojęs godumas ir valdžios neveiklumas. Siena griuvo ir šiandien atsiveria nauja miesto gyvasties arterija. Tegu šis takas simbolizuoja Vilniaus ryžtą būti pergalingų ir laisvę mylinčių žmonių miestu“, – sakė meras R. Šimašius, prieš tai, kai dviračiu sugriovė simbolinę sieną ir pasileido taku su daugybe dviratininkų.

V. Skaraičio nuotr.

Prieš keletą metų savivaldybė projektuodama naujus dviračių ir pėsčiųjų takus palei atnaujinamą Neries krantinę, susidūrė su itin įžūliais atvejais – unikalaus kraštovaizdžio Žvėryno rajone paupio teritorijos savavališkai užimtos, valstybinės žemės sklypuose tvarkomasi lyg savo kieme: nuo praeivių apželdintos tankios tvoros, įsirengtas apšvietimas, nepalikta praėjimų prie upės, auginami vaismedžiai ir daržovės. Šiandien ta pati teritorija atrodo nebeatpažįstamai.

„Čia buvo pati ryškiausia vieta, kur ypatingas įžūlumas. Yra prisidurta po daug arų žemės ir visų vilniečių sąskaita – čia buvo ypatingas įžūlumas. Yra Vilniuje dar daugiau vietų, (...) jeigu kas nors stoja kelią viešam interesui ir iš savo savanaudiškų paskatų, tai aišku, bus tokios pačios priemonės ir tie patys rezultatai“, – žadėjo Vilniaus meras.

Atvertoje krantinėje driekiasi  naujas apie 2 km ilgio raudono asfalto dviračių takas nuo Upės g. 21 iki pat Vingio parko tilto. Dalis pėsčiųjų takų paklota iš trinkelių, o pietinėje Žvėryno dalyje (nuo Vytauto g. 1 iki Birutės gatvės) – parko danga. Per metus čia buvo nutiesti ne vien pėsčiųjų ir dviračių takai, įrengti ir nauji suoliukai, šiukšliadėžės, vaikų žaidimo ir sporto treniruoklių aikštelės, apšvietimas.

Teritorijoje stengtasi išsaugoti esamus vertingus želdinius, bet pasodinta naujų: žaliuoja daugiau kaip šimtas kalninių pušų, kukmedžių, kalninių serbentų, lankstų, ir kitų dekoratyvių krūmų.

Po atrakcijų kupino dviračių tako atidarymo miesto meras pakvietė visus dalyvauti pirmajame laisvame šioje žemėje dviračių piknike. Ne vienas vilnietis antradienio pietus biure pasirinko iškeisti į pikniką Žvėryne prie Neries. Atsivežę užkandžių bei pledų, ir patys įsitikino, kokią jaukią atmosferą mieste gali sukurti griūvančios nelegalios sienos. Nuo šiandien čia kiekvienas vilnietis turi turėti teisę ateiti pasivaikščioti, pasivažinėti dviračiais ir surengti iškylą.

Pernai sostinėje įrengta ir atnaujinta daugiau kaip 12 km dviračių takų, o šių metų planai dar ambicingesni – tiesiama daugiau kaip 30 km infrastruktūros visame mieste. Vykstant aktyviai dviračių takų plėtrai, pagalvota ir apie patogų dviračių saugojimą, tad visame mieste įrenginėjami 1500 naujų stovų, prie kurių galima saugiai prirakinti dviračius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.