Naujienų srautas

Eismas2018.05.09 15:09

Ar ant bėgių padėta moneta gali nuversti traukinį?

technologijos.lt 2018.05.09 15:09

Ar kada esate ant bėgių padėję monetą, kad ją pervažiuotų traukinys? Žinoma, prie bėgių artintis atvažiuojant traukiniui nereikėtų, tačiau juk kartais taip smalsu pamatyti, kas atsitiks su moneta. O ar tai gali sukelti traukinio avariją?

Klausimas gal ir skamba kvailai, tačiau turi šiokio tokio pagrindo. Traukiniai lekia dideliu greičiu ir yra labai sunkūs. Taigi, net ir nedideli bėgių pažeidimai gali sukelti didžiulių problemų. Tačiau, kaip tikriausiai ir numanote, jokia moneta negali nuo bėgių nuversti traukinio – tai tiesiog neįmanoma, net jei moneta būtų pagaminta iš kiečiausių žmonijai žinomų medžiagų.

Lokomotyvas yra tiesiog per sunkus, kad toks mažas objektas jį nukreiptų nuo bėgių, o ir traukinio ratai leidžia tokius nedidelius pakrypimus. Traukinio svorio centras yra gana žemas, posūkiuose jis pasvyra daugiau nei pasvirtų užvažiavęs ant storos ir kietos monetos. Iš tiesų, patys geležinkelininkai kai kuriose pasaulio dalyse naudoja ir dar storesnius prietaisus.

Tai – geležinkeliuose naudojamas detonatorius. Šis nedidelis prietaisas prie bėgių tvirtinamas pora švininių vielų. Jo viduje yra kalio chlorido, sieros, smėlio ir kitų medžiagų mišinys. Pats detonatorius yra kur kas storesnis už monetą, tačiau ant jo užvažiavus traukiniui jis sprogsta. Kaip galite numanyti, jokių problemų traukiniui jis sukelti negali.

Detonatoriai geležinkeliuose naudojami kaip perspėjimo ir net komunikacijos priemonė. Skirtingose šalyse galioja skirtinga tvarka, tačiau iš esmės detonatoriai yra skirti perspėti mašinistą apie priekyje esančias kliūtis.

Pavyzdžiui, detonatoriai dažnai būna ir traukiniuose. Ištikus gedimui detonatorius reikia padėti maždaug poros kilometrų atstumu už traukinio ir priešais jį. Taip atvažiuojantys traukiniai yra perspėjami, kad reikia sustoti. Detonatoriai taip pat naudojami rūko metu, kuomet pastebėti kitokius signalus yra per sunku. Galiausiai, detonatoriai kartais perspėja ir trasoje dirbančius darbininkus – kartais traukiniai važiuoja labai tyliai, o štai garsus detonatoriaus sprogimas girdėti iš tolo ir visi žino, kad laikas pasitraukti saugiu atstumu.

Tiesa, reikėtų pasakyti, kad detonatoriai šiais laikais naudojami retai. JAV dėl itin geros garso izoliacijos traukiniuose jų jau seniai atsisakyta, Vokietijoje juos pakeitė geras susisiekimas radiju ir elektroninės perspėjimo sistemos, o štai Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Australijoje ir kai kuriose kitose šalyse detonatoriai dar retkarčiais naudojami. Svarbiausia tai, kad nei jie, nei monetos traukiniams pakenkti negali.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi